Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

200 replies to this topic

#181 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 09 February 2007 - 09:21 AM

si eu asa stiu ca sunt 21 de zile lucratoare in ianuarie 2007. dk programul de salarii iti spune altceva iti recomand sa suni la cei de la care ai cumparat programul si sa ii intrebi de ce apare ca si cum ianuarie ar avea 22 de zile lucratoare



#182 redundguy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Cluj
  • Interests:Raymond Chandler

Postat 15 February 2007 - 03:51 PM

Va rog daca puteti sa ma lamuriti la urmatoarea problema:

Contributia pentru persoane cu handicap se calculeaza cu formula:

50% x SalariuMinimBrutPeTara x Nr.locuri de munca pentru handicapati,

Nr.locuri de munca pentru handicapati= 4% x NumarAngajati,

asta la firmele care au mai mult de 50 de angajati.

Intrebarea mea este:

Nr.locuri de munca pentru handicapati se rotunjeste la intreg, sau se ia cu zecimale - asa cum rezulta din aplicarea procentului de 4% ??

redevenirea



#183 imirela_gl

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2007 - 09:57 PM

Conform OUG 102/1999:
Art. 42. - (1) Societățile comerciale, regiile autonome, societățile și companiile naționale și alți agenți economici, care au un număr de cel puțin 100 de angajați, au obligația de a angaja persoane cu handicap cu contract individual de muncă într-un procent de cel puțin 4% din numărul total de angajați.
Art. 43. - Societățile comerciale, regiile autonome, societățile și companiile naționale și alți agenți economici, care nu angajează persoane cu handicap în condițiile prevăzute la art. 42, au obligația de a plăti lunar la Fondul de solidaritate socială pentru persoanele cu handicap o sumă egală cu salariul minim brut pe economie înmulțit cu numărul locurilor de muncă în care nu au încadrat persoane cu handicap, potrivit dispozițiilor ordonanței de urgență.

OUG 102/1999 a fost abrogata de Lege nr. 448/2006 cf. art.102, deci din ianuarie 2007 nu se va mai cotiza la fondul pentru pers cu handicap!



#184 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2007 - 01:10 AM

tu ai citit doar art 102 ? :pullhair:
ia baga ochiu la art 77 :lostit (13):



#185 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2007 - 01:14 AM

si parca era vorba ca s-a redus nr salariatilor de la 100 la 50
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#186 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 16 February 2007 - 09:40 AM

eu stiu asa
4% * (nr salariati- nr salariati handicapati)* 50%* 390RON



#187 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2007 - 04:46 PM

Vezi postareamucho dolor, la Feb 16 2007, 09:40 AM, a spus:

eu stiu asa
4% * (nr salariati- nr salariati handicapati)* 50%* 390RON
daca nu angajezi persoane handicapate, ai urmatoarea formula:
indice=4%*nr salariati; acest indice se rotunjeste intotdeauna in plus
fond handicapati=indice*50%*390 ron
loredana



#188 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 04:33 PM

cine stie in ce cont se plateste fondul de garantii pentru plata creantelor salariale , cei 0.25% ? pentru ilfov eventual.



#189 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 21 February 2007 - 05:02 PM

ma poate ajuta cineva cu legea in care se prevede cate zile sunt suportate de societate si cate de FUNASS sau FABP pe categorii de boli?

multumesc,



#190 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 February 2007 - 05:52 PM

Ordonanta de urgenta nr. 158/2005 aprobata prin legea 399/2006 si completata de oug 91/2006:

Art. 12. - Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;@
B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#191 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 23 February 2007 - 12:26 AM

Vezi postareaCris Raicu, la Feb 21 2007, 05:52 PM, a spus:

Ordonanta de urgenta nr. 158/2005 aprobata prin legea 399/2006 si completata de oug 91/2006:

Art. 12. - Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;
5 zile calendaristice, ca si inainte, nu ?



#192 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 23 February 2007 - 08:51 AM

Vezi postareafirjinia, la Feb 21 2007, 05:33 PM, a spus:

cine stie in ce cont se plateste fondul de garantii pentru plata creantelor salariale , cei 0.25% ? pentru ilfov eventual.
din noul program de opfv pt 2007 vei gasi si noul cont pentru trezoreria de care apartii.

Vezi postarearobertantal, la Feb 16 2007, 02:14 AM, a spus:

si parca era vorba ca s-a redus nr salariatilor de la 100 la 50
art 77 din legea 448/2006 - spune clar: (2) Autoritatile si institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel putin 50 de angajati, au obligatia de a angaja persoane cu handicap intr-un procent de cel putin 4% din numarul total de angajati.
dar ia vedeti la (3), poate va avantajeaza mai mult:(3) Autoritatile si institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajeaza persoane cu handicap in conditiile prevazute la alin. (2), pot opta pentru indeplinirea uneia dintre urmatoarele obligatii:

a) sa plateasca lunar catre bugetul de stat o suma reprezentand 50% din salariul de baza minim brut pe tara inmultit cu numarul de locuri de munca in care nu au angajat persoane cu handicap;

b) sa achizitioneze produse sau servicii de la unitati protejate autorizate, pe baza de parteneriat, in suma echivalenta cu suma datorata la bugetul de stat in conditiile prevazute la lit. a).



#193 Babiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 08:58 AM

Am si eu o intrebare daca se poate, va rog :lostit (13):
In cazul unei salariate cu un venit brut de 25 000 000 lei vechi, cam cat ar avea de castigat daca pe langa deducerea personala mai beneficiaza si de deducere suplimentara, daca ar lua-o pe mama sa in intretinere. Imi puteti spune cum calculez, sau cat ar avea de castigat ?
Va multumesc ! :pullhair:



#194 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 09:17 AM

Vezi postareaBabiela, la Feb 28 2007, 08:58 AM, a spus:

Am si eu o intrebare daca se poate, va rog :lostit (13):
In cazul unei salariate cu un venit brut de 25 000 000 lei vechi, cam cat ar avea de castigat daca pe langa deducerea personala mai beneficiaza si de deducere suplimentara, daca ar lua-o pe mama sa in intretinere. Imi puteti spune cum calculez, sau cat ar avea de castigat ?
Va multumesc ! :pullhair:
La 2500 ron venit brut din salarii beneficiaza de 70 ron deducere fara persoane in intretinere si de 90 ron cu o persoana in intretinere; castigul este de 4 ron diferenta de impozit.



#195 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 06 March 2007 - 06:57 PM

care este cota pt fondul de risc si accidente?



#196 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 06 March 2007 - 10:25 PM

fd de risc 0.25% iar cel de accidente difera in functie de codul CAEN al firmei si il gasesti il programul de pensii.
nimeni nu gandeste pentru tine



#197 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 06 March 2007 - 10:37 PM

aoleu!acum vad postarea si greseala!!!!scuze!!! :lostit (13):
nimeni nu gandeste pentru tine



#198 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 11 April 2007 - 03:57 PM

Un patron nabadoios nu vrea sa ii mareasca unui salariat 440. Ar fi o solutie sa las asa salariul de baza, adica 400, si sa scriu la salariul realizat 440? Adica sa pontez niste ore suplimentare? Sa ajut salariatul in cauza si sa fiu in regula?In regula oricum nu prea sunt fiindca am inteles de la inspectorii ITM ca indicii (conform studiilor) se aplica raportati la cel mai mic salariu din unitate.
adica daca portarul cu liceu are 470, cel cu studii superioare va avea 470*2 si nu 440*2. Au spus asta la curs de cateva ori sa ne intre bine in cap. :pullhair:
Deci, conform legii ar trebui sa ii mareasca la 564 adica 470 * 1.5 (respectivul salariat avand liceul terminat)



#199 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 11 April 2007 - 04:29 PM

Ar cam fi cazul sa-i maresti salariul si nu cu ore in plus faci falsuri ci cu decizie dusa la ITM ca sa-i apara in carnetul de munca. Bafta!!!

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 11 April 2007 - 07:41 PM




#200 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 11 April 2007 - 04:34 PM

scuze pentru inmultirea defectuoasa. 470*1.5, 705
Da. Asa e. Ai dreptate. Numai ca nu decide economistul. Ideea era: orele suplimentare apar in stat? In statul dus la ITM? Adica ar fi salariul realizat, nu? Din care se va retine tot ce trebuie, somaj, sanatate....etc.
Ce parere aveti despre pensiile private?






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL