Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura 2005 sosita dupa depunerea decontului de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura 2005 sosita dupa depunerea decontului de TVA

19 replies to this topic

#1 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 06 February 2006 - 01:50 PM

Buna ziua!

Este corect sa inregistrez in 2005, o factura din 2005 primita in 2006, dupa depunerea decontului de TVA la luna decembrie 2005, astfel:
%=401 (nu 408!!!)
628
4428

:roll:



#2 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 06 February 2006 - 02:27 PM

Asa inregistrez si eu facturile (401) chiar daca sunt din luni anterioare.
Am controale la rambursare si au spus ca daca e cu o luna mai tarziu nu e problema (mai devreme sa nu fie).




#3 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2006 - 02:52 PM

De ce folosesti 4428 si nu 4426? Tva-ul facturii despre care spui ca ai primit-o este aferent lunii dec 2005 si nu ai de ce sa consideri neexigibila suma. Cu atat mai mult cu cat este vorba de inchiderea ex. financiar si de efectuarea unei inventarieri ...

Treci tva-ul in decontul lunii urmatoare la sectiunea regularizari.



#4 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 06 February 2006 - 02:55 PM

Factura este din decembrie (am modificat mai sus), pot sa fac 4428=401?



#5 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 06 February 2006 - 04:26 PM

Factura este din decembrie 2005 si am depus decontul de TVA la luna decembrie, deci nu mai pot inregistra in 4426. Intrebarea este: pot sa fac 4428=401? sau inregistrez 4428=408 si 628=408?



#6 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 06 February 2006 - 08:00 PM

Tatiana,citeste atent raspunsul pe care ti l-a dat Octavia.
steluta



#7 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 06 February 2006 - 09:38 PM

Poti inreg pe 4426 in dec si in decontul din ian pui pe regularizari .
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#8 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 07 February 2006 - 10:10 AM

Va multumesc pentru raspunsuri!

Tocmai m-am elucidat! Nu se poate inregistra in 4426, decontul la decembrie fiind depus (atentie, rulajul debitor 4426 din balanta=suma inscrisa in jurnalul de cumparari= suma din decont), asa ca voi inregistra in 4428, iar in luna ianuarie voi trece suma la rubrica regularizari din Decont TVA. :lol:



#9 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 10:39 AM

Tatiana,

lasa egalitatea aia de care vorbesti tu. intr-un caz ideal asa ar trebui sa fie. totusi realitatea contabila NU este aceasta!

si in plus legea iti da posibilitatea sa RECTIFICI. factura se inregistreaza cu tva deductibila!



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 07 February 2006 - 11:16 AM

corect...treci la regularizari....dar inregistrezi din prima in 4426??
sau initial in 24428 si apoi il transform in 4426



#11 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 11:30 AM

de ce sa nu inregistrezi din prima 4426? principiul independentei exercitiului financiar iti spune ceva?



#12 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 February 2006 - 12:16 PM

Sunt curioasa ce o sa-i explici inspectorului fiscal daca te intreaba in ce "baza lrgala" respectivul tva este neexigibil?O sa analizeze luna decembrie, ai factura inregistrata in acea luna si tva cum este neexigibil?
Mai simplu e sa ai data intrari in unitate a respectivei facturi(nr. intrare) si se inregistreaza normal, fara complicatii.
" independenta exercitiului"



#13 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 07 February 2006 - 02:12 PM

pentru mihails2005

mihails2005 a spus:

corect...treci la regularizari....dar inregistrezi din prima in 4426??
sau initial in 24428 si apoi il transform in 4426

Da, am uitat sa precizez ca in ianuarie fac si inregistrarea 4426=4428. Multumesc!

pentru bibi

bibi a spus:

Sunt curioasa ce o sa-i explici inspectorului fiscal daca te intreaba in ce "baza lrgala" respectivul tva este neexigibil?O sa analizeze luna decembrie, ai factura inregistrata in acea luna si tva cum este neexigibil?  
Mai simplu e sa ai data intrari in unitate a respectivei facturi(nr. intrare) si se inregistreaza normal, fara complicatii.  
" independenta exercitiului"

Factura are data de intrare in unitate dupa data de 25.01.2006.
Baza legala : 1)"Reglementari contabile pentru agentii economici" (Cartea verde), vezi functiunea contului 401 "Furnizori"-permite inregistrarea 4428=4011
2)Norme metodologice de aplicare a Codului Fiscal 52.(1): "TVA aferenta achizitiilor de bunuri/servicii, exigibila in perioada fiscala de raportare, pentru care nu s-au primit documente de justificare a deducerii pana la data depunerii decontului de tva, se include in deconturile intocmite pentru perioadele fiscale urmatoare".

...plus ca cineva de la Fisc mi-a spus ca asa trebuie sa inregistrez!!!! :roll:



#14 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 03:16 PM

pentru tatiana:

1) corect 4428=4011

2) citatul tau din codul fiscal se refera la includerea taxei in decontul de tva si nu la modul de inregistrare in contabilitate. in mod evident tva-ul facturii in speta va fi trecut in decontul lunii urmatoare (ianuarie 2006)



#15 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 07 February 2006 - 08:02 PM

Multam' Octavia! :wink:



#16 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 09:31 AM

sper ca ti-am fost de un real folos



#17 Alina85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:tg-mures
  • Interests:tot ce e legat de contabilitate

Postat 12 February 2006 - 12:02 AM

''Treci tva-ul in decontul lunii urmatoare la sectiunea regularizari.''

nu va suparati,dar despre ce regularizari e vorba?Din declaratia 300,sau de vreun cont?
va rog lamuriti-ma.
multumesc



#18 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 10:12 AM

pentru TVA deductibila este vorba de rd. 9 sau rd. 11 din decontul de TVA (in functie de tipul de operatiuni desfasurate de societate).
pentru TVA colectata avem rd. 3 din decont.
acolo se inscriu sumele aferente perioadelor anterioare in care s-a inregistrat TVA-ul in contabilitate dar nu a fost prezentat in declaratia lunara corespunzatoare.



#19 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 10:13 AM

pentru TVA deductibila este vorba de rd. 9 sau rd. 11 din decontul de TVA (in functie de tipul de operatiuni desfasurate de societate).
pentru TVA colectata avem rd. 3 din decont.
acolo se inscriu sumele aferente perioadelor anterioare in care s-a inregistrat TVA-ul in contabilitate dar nu a fost prezentat in declaratia lunara corespunzatoare.



#20 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 10:13 AM

pentru TVA deductibila este vorba de rd. 9 sau rd. 11 din decontul de TVA (in functie de tipul de operatiuni desfasurate de societate).
pentru TVA colectata avem rd. 3 din decont.
acolo se inscriu sumele aferente perioadelor anterioare in care s-a inregistrat TVA-ul in contabilitate dar nu a fost prezentat in declaratia lunara corespunzatoare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL