Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cele 10 anexe la bilant 2005 si pt micro- sector 1 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Cele 10 anexe la bilant 2005 si pt micro- sector 1

31 replies to this topic

#21 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 09 February 2006 - 09:04 AM

care este termenul de depunere al bilantului pt micro?



#22 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 09 February 2006 - 09:07 AM

mucho dolor a spus:

care este termenul de depunere al bilantului pt micro?

120 de zile...

Felis



#23 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 09 February 2006 - 09:09 AM

multumesc



#24 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 09 February 2006 - 09:11 AM

[i]9. Pentru asigurarea informatiilor destinate sistemului institutional al statului, un exemplar al situatiilor financiare anuale se depune la unitatile teritoriale ale finantelor publice, astfel:
a) persoanele juridice care aplica Reglementarile contabile armonizate cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene si cu Standardele Internationale de Contabilitate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 94/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, in termen de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar;
B) persoanele juridice care aplica Reglementarile contabile simplificate, armonizate cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 306/2002, cu modificarile ulterioare, inclusiv microintreprinderile, in termen de 120 de zile de la incheierea exercitiului financiar;
Felis



#25 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 February 2006 - 09:24 AM

Baza legala pentru solicitarea notelor explicative la microintreprinderi - conform A.F.1:

Legea 82/1991 republicata
Art. 28
(1)Persoanele prevazute la art. 1 au obligatia sa întocmeasca situatii financiare anuale, inclusiv în situatia fuziunii, divizarii sau încetarii activitatii acestora, în conditiile legii.
(2)Ministerul Finantelor Publice poate stabili întocmirea si depunerea situatiilor financiare si la alte perioade decât anual, în cadrul exercitiului financiar.
(3)Pentru persoanele juridice care aplica reglementari contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara situatiile financiare anuale se compun din bilant, cont de profit si pierdere, situatia modificarilor capitalului propriu, situatia fluxurilor de trezorerie, politici contabile si note explicative.
(4)Persoanele juridice care nu îndeplinesc criteriile stabilite pentru aplicarea reglementarilor prevazute la alin. (3) aplica reglementari contabile conforme cu directivele europene si întocmesc situatii financiare anuale, care se compun din bilant, cont de profit si pierdere, politici contabile si note explicative.
(5)Criteriile mentionate la alin. (4) si categoriile de persoane care aplica reglementarile prevazute la alin. (3) si (4) se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.
(6)Pentru persoanele juridice fara scop patrimonial situatiile financiare anuale se compun din bilant, contul rezultatului exercitiului, politici contabile si note explicative.
(7)Situatiile financiare anuale constituie un tot unitar si sunt însotite de raportul administratorilor.
(8)Pentru sucursalele din România ale institutiilor de credit si ale altor institutii financiare cu sediul în strainatate, institutiile prevazute la art. 4 alin. (3) stabilesc continutul situatiilor financiare anuale care trebuie publicate de aceste sucursale. Institutiile respective stabilesc si cerintele referitoare la informatiile privind activitatea proprie a sucursalelor, care trebuie publicate de sucursalele respective în situatia în care acestea nu sunt obligate sa publice situatii financiare anuale referitoare la activitatea proprie.
(9)Institutiile publice întocmesc situatii financiare trimestriale si anuale, conform normelor elaborate de Ministerul Finantelor Publice.



#26 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2006 - 01:53 PM

Felis, toata stima pentru operatiunea de binefacere :lol: .
Eu m-am strofocat trei zile anu' trecut sa le fac :twisted: si acu dai mura'n gura notele astea.



#27 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 09 February 2006 - 02:14 PM

fboji a spus:

Felis, toata stima pentru operatiunea de binefacere :lol: .
Eu m-am strofocat trei zile anu' trecut sa le fac  :twisted: si acu dai mura'n gura notele astea.

Fboji care a zis ca le-a cules anul trecut pt bilantz tot de aici de pe forum... :P
Imi pare rau ca ai muncit f mult... si nu le-ai gasit la vremea respectiva... :(
Felis



#28 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2006 - 04:16 PM

fboji, ... sunt sigur ca cei care le- au luat, au zis multumesc si i-au urat sanatate celui care le-a facut. :D

Din experienta,.. anul trecut la AFP sector 1, aveau afisata chestia ca vor note explicative la situatiile financiare pentru micro dar dupa un timp a disparut afisul si pretentiile, iar eu care nu m-am grabit sa le depun, am scapat de ele.



#29 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 09 February 2006 - 04:17 PM

Trebuie sa specific ca anul trecut la sect. 4 mi-au cerut anexele pt. ca societatea trecuse de la micro la impozit pe profit. Pentru micro nu ar trebui sa le ceara, dar la noi totul e posibil.
Succes !
:wink:



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 February 2006 - 04:59 PM

asa e. a fost o vreme cand s-au cerut dar nu era necesar. au inteles inspectorii gresit
anul asta se pare ca trebuie sa depuneme :cry:



#31 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 10 February 2006 - 11:37 AM

azi am fost la finante Ploiesti si scrie clar ptr micro nu se depun note explicative



#32 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 10 February 2006 - 12:06 PM

:smt068 "Cate bordee atatea obicee" numai ca noi aici stam si unu zice unu, altu alta... :smt014 da macar ajutam pe cei care trebuie sa ajunga sa depuna, daca sa aiba sau nu la ei anexe... :smt033
Felis






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL