Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fisier Excel calcul salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Fisier Excel calcul salarii

91 replies to this topic

#21 iankonela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:studiu

Postat 13 February 2006 - 10:44 AM

Observatii la tabelul pentru clacul salarii:

Mie personal mi-ar prinde bine si coloana pentru spor sarbatori legale

(Somajul 1% se calculeaza la salariu de incadrare nu la salariu brut, ASA ESTE?)



#22 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 03:37 PM

Stiu ca acest excel nu acopera toate necesitatile si ca este chiar destul de simplist dar eu personal nu sunt chiar un "guru" al contabilitatii. Insa tot uitindu-ma eu pe forumuri dupa o metodologie completa de calcul a salariilor am avut un moment de inspiratie. La capitolul Salarii, subiect calcul salarii au fost peste 300 de postari si peste 50.000 vizualizari, destul de greu de sintetizat. In schimb, ideea Otiliei, cu Calendarul Contabilului (observati ca am scris contabil cu C mare) s-a finalizat minunat. Si atunci mi-am zis ca asa ceva ne trebuie si in domeniul salariilor. Ce va propun : haideti sa facem un efort si sa punem ordonat pe "hirtie" metodologia de calcul pentru toate aspectele ce pot sa apara, toate sporurile posibile si imposibile, toate concediile si alte minunatii (ideal ar fi si cu exemple), sa facem un fel de monografii/studii de caz, ca sa nu mai bijbiim ca orbetii. Dupa ce facem chestia asta promit ca in cel mult o saptamina veti avea un Excel nou care va acoperi, in masura in care permit facilitatile lui, toatele aspectele legate de salarii. Dar pentru asta am nevoie sa stabilesc algoritmii. Si in plus mai fac un fisier cu studii de caz/monografii pentru toate cazurile existente. Ambele vor putea fi descarcate sa le avem la indemina. Evident nu va avea forta unui program specializat de salarii dar va avea marele avantaj de a fi gratuit si perfect operational pentru firme nu prea mari. ce ziceti, va bagati?




#23 Camelia Ioana Cristescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 February 2006 - 03:57 PM

Este prima mea zi in Forum.Dumipaul - fisierul de salarii imi este de mare ajutor.Multumesc.



#24 ioana panescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:brasov

Postat 14 February 2006 - 06:17 PM

Buna ideea! Chiar in cazul existentei unui program salarii, din moment ce se schimba toate de azi pe maine, mai pot apare si greseli, nu? In felul asta (colaborand), ne mai verificam si noi, nu?



#25 ioana panescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:brasov

Postat 14 February 2006 - 07:04 PM

Comisionul la ITM se calculeaza cu rotunjiri ca si la ceilalti (cas etc). Cine plateste direct la casieria lor poate confirma. Ei asa calculeaza.



#26 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 14 February 2006 - 07:53 PM

dumipaul , sunt perfect de-acord cu tine, haideti sa punem mana de la mana si sa descalcim ce incalcesc altii.



#27 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 15 February 2006 - 10:00 PM

eu nu pot lista nu stiu de ce voi nu ati avut probleme?



#28 ion_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2006 - 05:27 PM

Pt incepatori

Fisiere atasate





#29 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 11:17 AM

Am terminat versiunea pt.2007 a Excel-ului de calcul a salariilor. :good:
Din pacate nu pot sa-l atasez, el are 651 k si am spatiu global disponibil 632.78 k. :thumbup:
Cine il doreste, voi incerca sa-l dau pe mail.
Daca nu poti sa-i convingi, zapaceste-i !



#30 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 December 2006 - 11:34 AM

fa upload pe http://s21.quicksharing.com/
si apoi postezi link-ul.
asa nu te costa nimic din atasamente
Julia S



#31 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 11:42 AM

L-am uploadat la quicksharing : http://s4.quicksharing.com/v/3988831/SALAR...7_v1_0.xls.html


Am mai facut curatenie prin atasamente fiind mai usor de descarcat de aici.

Fisiere atasate


Daca nu poti sa-i convingi, zapaceste-i !



#32 MIREY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 December 2006 - 10:06 AM

Vezi postareadumipaul, la Dec 18 2006, 11:42 AM, a spus:

L-am uploadat la quicksharing : http://s4.quicksharing.com/v/3988831/SALAR...7_v1_0.xls.html


Am mai facut curatenie prin atasamente fiind mai usor de descarcat de aici.

de unde ai luat noile contributii? somaj angajator? cas? ..............
MIREY



#33 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 December 2006 - 02:17 PM

Parca era vorba de 390RON sal. minim...
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#34 mickyyyy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2006 - 08:19 PM

buna!
am aruncat si eu o privire pe fisier...nu cred ca mai este nevoie sa te felicit pentru ideea buna pe care ai avut-o, cu procentele de contributii nu pare sa fie vreo problema pt ca pot fi schimbate dar ceea ce nu am vazut eu acolo este fondul acela special pt protectia persoanelor cu handicap care este datorat doar dc firma are peste 75 de angajati sau 25 in cazul instit publice
bafta in continuare!
A conclusion is simply the place where you got tired of thinking!



#35 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 December 2006 - 08:31 AM

Legea 448/06.12.2006
ART. 77
(1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.
(2) Autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puțin 50 de angajați, au obligația de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puțin 4% din numărul total de angajați.
(3) Autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condițiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligații:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe țară înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să achiziționeze produse sau servicii de la unități protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat în condițiile prevăzute la lit. a).
(4) Fac excepție de la prevederile alin. (2) instituțiile publice de apărare națională, ordine publică și siguranță națională.
(5) Monitorizarea și controlul respectării prevederilor alin. (2) și (3) se fac de către Inspecția Muncii.



#36 mickyyyy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2006 - 10:22 AM

hmmmm....de legea asta nu stiam...a si aparut in MO :thumbup:
multumesc florika
A conclusion is simply the place where you got tired of thinking!



#37 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2006 - 10:29 AM

La multi ani tuturor.
O sa incerc sa raspund pe rind: salariul minim este 390 dar cind am definitivat eu fisierul se vorbea de 420. Dar se poate modifica in sheet-ul "Date" foarte usor. Procentele de la dari le-am cules in timp de pe forumuri, de pe net, din legislatia aparuta la acea data. Ideea este ca si ele se pot modifica foarte usor in acelasi sheet "Date". In ce priveste fondul pt.protectia persoanelor cu handicap, nu este prins procentul, eu considerind ca acest fisier, pentru a fi eficient, se adreseaza firmelor mici, cu citiva angajati, el avind in principal scopul de a ajuta la calculul salariilor si neavind pretentia sa inlocuiasca un program adevarat de salarii. De asemenea, am considerat ca o firma cu peste 50 de angajati isi poate permite sa cumpere un program de salarii.
Succes si un an nou plin de sanatate si impliniri.
Daca nu poti sa-i convingi, zapaceste-i !



#38 mickyyyy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2006 - 10:35 AM

ai dreptate...dar si programele astea de salarii dau erori sau nu sunt actualizate la timp cu noile schimbari din legislatie...stii ca intotdeauna este bine sa ai cu ce sa te verifici... :thumbup:
A conclusion is simply the place where you got tired of thinking!



#39 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 December 2006 - 01:25 AM

Si programele de salarii iti permit sa modifici procentele pt.contributii, atunci cand este nevoie,iar in ceea ce priveste verificarea...daca ai 50 de salariati,nu cred ca-ti convine sa introduci datele mereu in doua locuri,numai ca sa te verifici.
Calculul salariilor in excel,conceput de colegul dumipaul este f.bun si de ajutor si cred ca poate fi utilizat si daca sunt mai multi salariati,dar in nici un caz anu te apuca sa faci inreg.in doua programe,iti spun sigur ca vei avea totdeauna diferente la rotunjiri.



#40 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 December 2006 - 07:30 AM

Iti multumim dumipaul pentru "programelul" de salarii. Este foarte util.Il asteptam si in 2008, 2009 ...................






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL