Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fisier Excel calcul salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Fisier Excel calcul salarii

91 replies to this topic

#81 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 09:55 AM

este imposibil acest model de stat cu 40 si ceva de coloane :frusty:



#82 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 12:52 PM

nimeni nu ti-l cere pe cel de 40 de coloana :biggrin: foloseste-l pe cel din Figura 10Lex: Stat de salarii, e mult mai simplu si ai grija ca s-au scos demult ch. profesionale (itm-ul n-a aflat inca, sau min muncii n-a aflat inca ... :frusty: te doare mintea... )

Figura 10Lex: Stat de salarii e ultimul, inaite de statul de avans chenzinal :good:




#83 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 01:37 AM

Acest stat nu mi se pare ok mai ales ca e doc si nu xls care mi se pare un format mai ok pentru un stat de salariu .



#84 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 18 February 2009 - 07:26 AM

Voi spuneti ca e cu 1 ianuarie acest stat in vigoare. La noi la Suceava mi-a preluat si modelul simplu, facut in excel, fara CNP, si fara Data intrarii, fara functie. Nu ni s-a comunicat nimic de eventualitatea aparitiei unui nou model de stat de plata. In plus, modelul asta cu 40 de coloane mi se pare inutil, mai ales ca sunt situatii pe care niciodata s-ar putea sa nu le intalnim. Facem un stat de plata cu X coloane, doar ca sa fie cat mai multe coloane si sa para statul de plata mai complex?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#85 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 07:09 PM

Ehehei, dar nu te impacienta draga mea, Brenda. ITM Bucuresti este AS in inventii...Nicaieri nu exista ordine si disciplina sau lege si ordine. Cel putin ITM are niste "legi" interne...cica "proceduri" :frusty: Acolo fiecare inspector lucreaza in "legea" lui, nu exista aproape nimic unitar...daca unii nici nu se uita pe state (eventual verifica numele inspectorului si dosarul - asta ii doare), altii refuza pur si simplu sa le accepte pentru ca nu ai stampila firmei pe toate paginile (daca statul este compus din mai multe pag.) sau ca nu scrie procentul virat in dreptul sumei de comision sau multe alte astfel de aberatii.
Deci, nu-ti face probleme: daca ti le preiau asa cum le duci, avand rubricile obligatorii, precizate clar in lege, este ok.
Reluand, iata ce se spune in Norme:

5. Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea unității, secției, serviciului etc.;
- denumirea formularului; întocmit pentru luna, anul;
- numele si prenumele; venitul brut; contribuția individuală de asigurări sociale; contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru somaj; contribuția pentru asigurări sociale de sănătate; cheltuieli profesionale; venitul net; deducere personală de bază; deduceri suplimentare; venitul bază de calcul; impozitul calculat si reținut; salariul net;
- semnături: conducătorul unității, conducătorul compartimentului financiar-contabil, persoana care îl întocmeste.


Si cu asta am incheiat ca ma abat de la topic.
Madalina



#86 Ionis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 May 2009 - 09:33 PM

AJUTOR!!!!


Imi puteti oferi cateva modele de state de plata in excel?
Ma intereseaza cum se calculeaza salariul realizat in functie de orele muncite, co, cm, cfs si nem.
Am cautat prin mai multe exemple dar toata lumea nu face decat sa puna la acest salariu conditia ca e acelasi cu salriul negociat. Ideea e ca ai mei angajati mai au concedii si toate celelalte enumerate mai sus. Aici se complica treaba. Ma ajuta cineva? Stie cineva ce conditie trebuie sa aplic pt un stat deplata in excel sa-mi calculeze sal?
Sincer am nevoie de aceasta informatie mai mult decat va puteti imagina. Va multumesc anticipat. Sper sa primesc mai multe maini de ajutor pt a putea realiza faimosul stat de plata in excel.

Astept raspunsuri, sugestii, modele, etc...



#87 silvia15

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 May 2009 - 08:26 AM

Puteti posta va rog frumos un model de stat salarii?



#88 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 May 2009 - 11:11 PM

Silvia, eu iti atasez un model simplist de stat de plata, am lasat si o baza de calcul (salar de incadrare cu timp partial de lucru) si procentele, ca exemplu, doar la contrib.pt.accidente se modifica in functie de codul CAEN.
Referitor, la FV (cerinta ta din alt topic), descarca prg.de pe site-ul Min.de Finante cu OP si FV.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 11 May 2009 - 11:12 PM

Dana




#89 Danny79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 June 2010 - 10:41 PM

Buna ziua,

Am o mare rugaminte , daca se poate.

Am inteles ca din martie 2010 a aparut un nou model de stat de salarii, nu stiu daca este sigur asa.
Dar daca aveti un ultim model de stat de salarii care se foloseste va rog frumos daca vreti sa ma ajutati cu el.
Am auzit de la o colega ca ar fi aparut un stat de salarii cu maxim 15 sau 20 de coloane.
Va multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de Danny79: 08 June 2010 - 10:46 PM




#90 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 June 2010 - 08:15 AM

In 2010 nu a aparut un stat nou de salarii si nici nu ne asteptam sa apara. Nu sunt obligatorii toate coloanele. Din statul de salarii valabil in 2009-2010 preia doar coloanele care au valori (plus semnatura).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#91 Danny79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 June 2010 - 11:25 AM

Eu am formulare cu 56 de campuri si as vrea unul mai simplu daca se poate.
In momentul in care nu folosesti toate campurile e mult mai practic sa ai o singura pagina la un stat de salarii decat 4 cum le am eu.
Daca aveti un stat de salarii mai simplificat va rog sa mi-l dati si mie daca se poate.

Va multumesc.



#92 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 June 2010 - 11:50 PM

Fisier atasat  St.de_plata.xls   20K   519 downloads
Iti atasez un model simplu pe care il poti adapta nevoilor tale. Ideea este sa ai obligatoriu, cnf. Normelor Ordinului 3512/2008, continutul minimal, adica :
" Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea unității, secției, serviciului etc.;
- denumirea formularului; întocmit pentru luna, anul;
- numele și prenumele; venitul brut; contribuția individuală de asigurări sociale; contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj; contribuția pentru asigurări sociale de sănătate; cheltuieli profesionale; venitul net; deducere personală de bază; deduceri suplimentare; venitul bază de calcul; impozitul calculat și reținut; salariul net;
- semnături: conducătorul unității, conducătorul compartimentului financiar-contabil, persoana care îl întocmește."
Evident ca rubricile care nu mai exista decat in mintile "luminate" ale unora , cum sunt ch. profesionale, nu le treci.

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL