Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fisier Excel calcul salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fisier Excel calcul salarii

91 replies to this topic

#1 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2006 - 04:41 PM

Postez aici un fisier Excel pentru calculul salariilor (destul de simplu, fara CM, CIC si altele) dar poate va este util. Sa-l folositi cu spor. Poate va suferi perfectionari ulterioare.



#2 MARUTU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:

Postat 07 February 2006 - 10:00 AM

salutare,

un stat cu co si cm ai putea sa postezi?
m-ar interesa si contabilizarea intrucat am vazut atatea variante in ceea ce priveste contabilizarea co si cm incat nu mai stiu ce sa cred.


merci.




#3 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 10:44 AM

Atasez o noua versiune a fisierului, cu niste erori corectate. Ii multumesc Ioanei Stoleru pentru observatii. Daca mai sesizati ca este ceva in neregula, va rog sa-mi spuneti sa scot "scamele". De asemenea, va rog sa-mi spuneti daca aveti si propuneri de imbunatatire.
Pt.Marutu - deocamdata nu pot satisface cererea ta. Imi pare rau. Orice versiune noua o voi posta aici.



#4 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 08 February 2006 - 11:55 AM

eu as fi curios cum faci si inregistrarile contabile. eu am dar un exemplu pe site, dar vreau sa vad si parerea altora.



#5 id_violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 08 February 2006 - 01:52 PM

Am facut un calcul simplu in statul tau si nu e corect.
De exemplu la un salariu de 310:
cas 9.5%= 29
somaj 1%= 3
cass 6.5%= 20
310-(29+3+20)= 258
La tine da 257
De aici se poate calcula si impozitul pe salarii gresit. La o suma mica poate nu se observa diferenta, insa la sume mari si la mai multi angajati pot aparea diferente mari.
Toate astea se datoreaza faptului ca tu acolo ai pus niste formule care afiseaza suma fara sa arate ce este dupa virgula; ele cand se scad din salariul brut se scad cu totul, adica: 29,45 in loc de 29; 3,1 in loc de 3; 20,15 in loc de 20 si astfel se obtin niste diferente.
Si eu am facut la inceput statele asa si cand mi am dat seama de diferente am fost nevoita se fac rectificative pt ca am declarat gresit.



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 02:06 PM

La unele formule ai trecut round... dar la altele ai lasat rotunjirea doar aparenta ( din formatarea numarului fara zecimale dar ele exista) :(.
Am intrat din nou pe xls si am dat format cells la datele finale cu 2 zecimale... asta era! Ai folosit round numai la baza de calcul. Se poate folosi si la fiecare formula in parte :) :salute:



#7 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 02:50 PM

Corect. Aveti dreptate, tocmai de aceea am spus ca astept sugestii, reclamatii, sesizari, injuraturi. Voi remedia beleaua.



#8 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 03:02 PM

Succes.
Eu la ITM nu rotunjesc: este un comision prestari servicii, nu un venit al bugetului de stat ( are cod fiscal, cont special de trezo...) si nu vad de ce sa rotunjesc.
In spatiul liber dintre ultimele date poti trece si egalitatile contabile aferente, ex: 421 4372 ( fiecare in casuta lui) si rezolvi si ideea notei contabile pt salarii.
Iar "darile " angajatorului nu ar fi necesar sa fie trecute in tabelul nominal ci sub acest tabel tot prin formule. Sunt numai 6 randuri dar scutesti din latimea statului. Si poti adauga ( daca vrei) o pagina pt. fluturasii de inmanat angajatului.



#9 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2006 - 01:55 PM

Vin cu o noua versiune a fisierului unde am facut rotunjirile corespunzator si am introdus si contarea, asa cum bine mi-a sugerat fboji, careia ii multumesc. Acum, cititi si voi Instructiunile pentru ca povestea cu contarea contributiei 0,75% la concedii si indemnizatii medicale nu este chiar lamurita si poate va fi nevoie sa modificati conturile. Tot acolo se explica cum trebuie sa procedeze cine foloseste fisierul si a apucat sa introduce datele angajatilor.

Fisiere atasate





#10 maribu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:iinformare

Postat 09 February 2006 - 05:22 PM

As dori sa stiu si eu cum ati descarcat?



#11 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 09 February 2006 - 05:33 PM

Este un fel de tabel, care are in dreapta o agrafa si sub ea scrie cu albastru "Download". Dai click pe aia si alegi "Save". Si gata!



#12 marmota

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:multe

Postat 09 February 2006 - 06:29 PM

pai nu e chiar asa...asta ca agrafa mi-a aparut si mie imediat dupa ce am scris ca nu-l gasesc...cum de altfel cred ca li s-a intamplat si celorlalti care au pus aceeasi intrebare.Asa ca, nu stiu sigur cum e treaba. Eu am incercat initial in album..nimic...si nu se vede nici un atasament nicaieri
Inteligenta ma urmareste ... dar eu sunt mai rapid



#13 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2006 - 11:01 PM

Trebuie sa te autentifici intai.
Altfel nu apare agrafa :)
conta_ro



#14 marmota

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:multe

Postat 09 February 2006 - 11:27 PM

intr-un final m-am prins..in agrafa :lol:
Inteligenta ma urmareste ... dar eu sunt mai rapid



#15 Sidonia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Profesionale

Postat 10 February 2006 - 08:42 AM

In caz ca angajatii beneficiaza de sporuri de vechime, de fidelitate.... fisierul este facut sa calculeze salariile avand in vedere aceste sporuri ? Eu am incercat sa simulez un astfel de caz si am observat ca nu se modifica nimic daca de exemplu dau spor vechime 5% la un angajat,are acelasi salariu net si cu si fara acest spor....



#16 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2006 - 10:13 AM

Deocamdata nu calculeaza si sporuri, concedii. Asta face parte dintr-un plna de dezvoltare ulterioara. Pe masura ce il voi mai dezvolta va fi postat aici. Pina atunci astept sesizari in privinta unor erori/greseli ca sa le rectific.



#17 eivan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 February 2006 - 10:47 AM

marmota a spus:

nici eu nu gasesc fisierul..nu va enervati, explicati-mi si mie :?
trebuie sa te autentifici
elena :idea:



#18 Sidonia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Profesionale

Postat 10 February 2006 - 11:59 AM

La calculul Deducerii de baza se ia in calcul venitul brut realizat nu salariul brut de incadrare, asa ca eu cred ca trebuie introduse in formula celulele din coloana O nu coloana K...poate gresesc dar avand acest forum la dispozitie poate ajungem la o concluzie...



#19 korinakol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:simeria
  • Interests:pt noutati

Postat 10 February 2006 - 07:27 PM

dumipaul esti un semizeu pentru mine. Ai facut o treaba super. multumesc :lol:



#20 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 February 2006 - 08:29 PM

buna idee :wink:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL