Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributia 6,5% concedii medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributia 6,5% concedii medicale

7 replies to this topic

#1 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 08 February 2006 - 07:06 PM

cum se calculeaya 6,5 pentru concedii medicale?conforn og158/2005 art 44 nu se plateste?



#2 danab

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:management

Postat 09 February 2006 - 11:59 PM

Este vorba de 9,5% si nu 6,5%.
:roll:




#3 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 10 February 2006 - 12:05 AM

Cf Ord 1/2006 pentru indemnizatiile concediilor medicale nu se calculeaza decit contributia de sanatate suportata de angajator(7%), deci nu se mai datoreaza 6.5% pentru CM,in schimb, deoarece se considera perioade de stagiu la asigurari sociale, se retine din CM 9.5%(calculat pentru un salariu minim garantat in plata)



#4 crissi*123

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 09:12 AM

Sigur se retine 9,5% la calculul indemnizatiei de conc. medical? eu stiu doar de 7%.



#5 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 23 March 2006 - 09:19 AM

foarte sigur
ada



#6 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 March 2006 - 09:16 PM

7% doar la cm din fondul angajatorului



#7 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 06:00 PM

Foarte interesant:
Din Ord.142/24.03.2006,publicat in MO, Partea I nr. 287 din 30/03/2006
La normele 221/2005 se adauga art.26 care spune:
Contribuțiile pentru persoanele aflate în concediu pentru incapacitate temporară de muncă urmare a unui accident de muncă sau unei boli profesionale se calculează după următoarea formulă:
2 x Sbrutminim x 6,5% /Total Nr.zilelucr.luna calcul x Nr zile in concediu

Pai, daca la cei aflati in CM pentru accidente de munca sau boli profesionale CNAS-ul solicita cota de 6,5% la doua salarii minime pe economie pentru zilele aflate in CM, nu cumva ei solicita acest 6,5% si pentru cei aflati in CM platit de angajator ?
Sau, din cauza ca CM de accident de munca sau CM boala profesionala este platit de CNPAS trebuie sa le mai scoata si acelora niste bani?



#8 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 05 April 2006 - 05:21 PM

tomane, te-ai prins! :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL