Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutor!-Mecenat sau ce? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutor!-Mecenat sau ce?

1 reply to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2006 - 11:01 AM

Patronul nostru vrea sa ajute un coleg a carei mama( de vreo 46-48 ani) a fost operata ieri de cancer (operatia a durat 9 ore, i-au extirpat stomacul, inclusiv anus contra naturii ce sa mai zic...).Colegul are 22 ani, e si student si nu are o leafa fabuloasa, in plus parintii lui sunt despartiti si tatal s-a recasatorit -deci slabe sperante sa aiba vreun suport din partea tatatui...
Deci vrem sa-i dam o suma de bani, dar ma gindeam sa gasim si o modalitate care sa fie cit mai convenabila pt firma- platitoare de impozit/profit.
Eu m-am gindit la un contract de mecenat ( trebuie incheiat la notar ?)la care sa anexam actele medicale ale mamei- diagnostic, analize,recomandare operatie, cu cit mai multe cu atat mai bine etc.
Ar putea fi o problema daca reprezentatul mamei ar fi colegul nostru- sa nu se asimileze cu avantaje in natura -stiu si eu? ...- caci altfel as putea sa-i dau banii ca si prima si-am terminat povestea.
Am citit de pe forum referitor la mecenat si marturisesc ca eu am priceput ca NU presupune spre ex popularizarea firmei ca sponsorizarea, de fapt intentia reala este de al ajuta pe colegul nostru aflat intr-o situatie cumplita, ma gandeam chiar sa strangem si noi colegii (separat )o suma dand fiecare cat poate.
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti vis-a-vis de ce-am debitat mai sus ?!
Este mecenatul solutia ideala, daca nu care ar fi aceea ?Deducerea din impozitul/ profit a sumei respective- cu respectarea celor 2 conditii: 3 la mie din CA si max 20% din impoz/profit datorat- reprezinta o facilitate fiscala si daca da, ce implicatii are asta ?

Multumesc frumos !



#2 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 10 February 2006 - 12:24 AM

Mecenatul este solutia de a va ajuta colegul!
Mecenatul nu obliga pe cel care primeste suma sa faca publicitate firmei respective.
Este o facilitate, ca il loc sa dai impozitul pe profit la stat , ii dati colegului vostru banii.Pentru colegul vostru sunteti un real sprijin!
Impozitul pe profit oricum l-ati fi platit statului.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL