Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cont 5124 valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cont 5124 valuta

23 replies to this topic

#1 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 13 February 2006 - 03:45 PM

Buna ziua la toata lumea... Am si eu o situatie mai neobisnuita... am in balanta contabila (nu ma intrebati cum :) ) in soldul lui 5124 suma de 1900 ron iar in registrul de banca valuta 3.61 euro echivalentul a 1900 ron?????. Nu stiu exact cum s-a produs aceasta incurcatura dar imi puteti spune cum as putea sa o reglez?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 February 2006 - 03:51 PM

665




#3 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 13 February 2006 - 03:58 PM

Multumesc. O zi buna la toata lumea!



#4 dany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 February 2006 - 11:19 PM

Cazul prezentat mai sus e des intilnit si disponibilul in valuta poate fi regasit in balanta in lei chiar si cu sold negativ.Acest lucru se intimpla frecvent la compania la care lucrez , contul de dsponibil in valuta avind miscari de ordinul zecilor de mii lunar -platile si incasarile fiind inregistrate la BNR din ziua respectiva ,la sf lunii soldul 5124in ron nu reflecta nici pe de parte valuta din extras. Disponibilul fiind reevaluat doar la sf anului cum credeti ca ar putea fi "tratata "problema?eu fac reevaluarea lunar dar folosesc 473 si nu ct 665/765 , iar la sf anului transfer soldul acestiu ct de diferente de curs valutar coresounzator.
Astept pareri, voi cum procedati??



#5 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 13 February 2006 - 11:27 PM

eu nu evaluez contul decat la sf anului .............
totusi , nu inteleg de ce folosesti contul 473 ..... ca sa ai o "imagine" clara a contului 5124 ?? adica din punct de vedere fiscal , nu vad implicatii ........ dar din punct de vedere contabil e , sa zic asa , scarpinare la urechea stanga cu mana dreapa :lol: ....... nu te supara , dar te complici .......



#6 dany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 February 2006 - 11:33 PM

probabil ai dreptate, da un sold negativ la un ct de disponibil in balanta trimestriala parca nu arata bine, sau...``?
poate mai imi dai un sfat referitor la o chestiune conexa -pt depozite overnight in valuata constituite la sold zilnic , crezi ca e ok inregistrarea la bnr din ziua respectiva , si maine zi revenirea in ct crt+dob la acelasi curs , iar cst noului depozit la noul curs bnr`?



#7 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2006 - 09:54 PM

si eu tot asa procedez, inclusiv reevaluare, inclusiv overnight si mi se pare ok si ofera oarecum o situatie fidela a situatiilor financiare in cazul ca intreaba managementul stii exact in orice moment ce e diferenta de curs pana in moment care vine strict din reevaluare si nu efecte monetare. am studiat si impactul e 0 indiferent daca inregistrezi overnightul la cursul de intrare sau la cel de iesire caci ori faci reevaluarea pe 5125 ori la 5124. problema mea e alta, cineva din MF anul trecut spunea ca aceste reevaluari nu ar trebui sa afecteze 665 si 765 nu ma intreba cum ca eu inca nu am inteles dar ea asa sustinea raspicat, fara un exemplu concret in acest sens.



#8 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 28 June 2006 - 01:24 PM

daca in extrasul de cont in valuta(dar am vazut si in lei) am sume cu minus ce se intampla?



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 10:48 PM

N-am mai auzit ...,de obicei te cauta urgent cei de la ghiseu ,sa depui bani (cu toate ca 5121 este cont bifunctional). Poate ai linie de credit, ca acolo este normal sa fie asa :?



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2006 - 11:11 PM

mihails2005 a spus:

daca in extrasul de cont in valuta(dar am vazut si in lei) am sume cu minus ce se intampla?
daca este vorba de o suma mica, cei de la banca iti schimba automat din contul in lei contravaloarea valutei respective sau invers. nu cred ca te cheama nimeni pt. sume de 2-3 euro.
chiar asa, ce suma iti apare cu minus?



#11 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 05 July 2006 - 08:50 AM

sumele sunt foarte mici .Deci eu contabilizez exact extrasele de cont.Deci voi faceti la sfarsitul anului sau la sfarsitul fiecarei luni,regularizarea in functie de curs de unde rezulta cheltuieli sau venituri sin diferente de curs ?



#12 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2006 - 09:28 AM

Regularizarea soldului la valuta o fac doar la sfarsit de an...



#13 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 July 2006 - 09:53 AM

eu fac regularizarile lunar. si le fac cu 665 si 765, dupa caz. mai bin zis imi regularizez fiecare incasare si plata in parte si reevaluez soldul la fiecare sfarsit de luna.



#14 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2006 - 11:23 AM

Doina P a spus:

Regularizarea soldului la valuta o fac doar la sfarsit de an...
si eu la fel



#15 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 July 2006 - 01:00 PM

A mai fost o discutie pe forum pe tema regularizarii conturilor in devize .
La vremea aceea , sustineam si eu ca regularizarea se face o singura data , la sfarsitul anului . S-au adus insa in discutie situatiile in care , din cauza diferentelor de curs , soldul in lei al conturilor in devize ramane creditor .... iar acest lucru n-ar reflecta tocmai corect situatia de fapt a contului .
Gandindu-ma mai bine , a trebuit sa-mi recunosc :oops: ca greseam , interpretasem gresit normele cu privire la reevaluarea conturilor in devize .
Corect , reevaluarea creantelor , datoriilor , disponibilitatilor in devize se face la sfarsitul anului . Doar ca , reevaluare nu-i tot una cu regularizare .



#16 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 05 July 2006 - 01:47 PM

de-acord cu tine ggf.
Daca ne gandim la continut... regularizarea (sau evaluare, oricum o denumim) conturilor de disponibilitati in valuta trebuie facuta ori de cite ori ne intereseaza rezultatul prelucrarii documentelor contabile, adica balanta, analiza, etc! Daca nu facem analiza datelor, decit la trimestru... atunci la trimestru fac si regularizarea.
Cu alte cuvinte...cifrele alea trebuie sa aiba continut...ca sa le putem analiza.



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2006 - 08:29 PM

ok, rectific: reevaluare.



#18 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 05 July 2006 - 09:38 PM

OMFP 1752/2005
140. - Contabilitatea disponibilităților aflate în bănci/casierie și a mișcării acestora, ca urmare a încasărilor și plăților efectuate, se ține distinct în lei și în valută.
141. - (1 ) Operațiunile privind încasările și plățile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul zilei, comunicat de Banca Națională a României.
(2) Operațiunile de vânzare-cumpărare de valută se înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de banca comercială la care se efectuează licitația cu valută, fără ca acestea să genereze în contabilitate diferențe de curs valutar.
142. - La încheierea exercițiului financiar, diferențele de curs valutar rezultate din evaluarea disponibilităților în valută și a altor valori de trezorerie, cum sunt titluri de stat în valută, acreditive și depozite pe termen scurt în valută, la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României, valabil la data încheierii exercițiului financiar, se înregistrează în conturile de venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz.



#19 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2006 - 12:56 PM

In cazul depozitelor in valuta (ex over night), revenirea depozitului (in contul curent) se face la acelasi curs la care a fost inregistrat depozitul sau la cursul BNR valabil in ziua in care se face revenirea depozitului in contul curent?



#20 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2006 - 12:49 AM

la depozitele over night eu inregistrez la cursul BNR din ziua in care revin banii in cont.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL