Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare despagubiri calamitati agricultura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare despagubiri calamitati agricultura

1 reply to this topic

#1 ingrid_rogo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 February 2006 - 11:14 PM

Am o micro cu profil arendarea terenurilor agricole. In octombrie 2005 am incasat de la Directia Agricola o suma de 136000 lei ca despagubiri (conform Legii 381/2002) pentru pagubele produse recoltelor agricole in urma calamitatilor naturale din vara anului 2005.
Am inregistrat 512x=771. Acum, stau si ma intreb daca am facut corect si daca aceste sume nu reprezinta de fapt exceptie de la impozitare micro cu 3% si ar fi trebuit duse in 758x?
Ma lamureste cineva? Please!!!
ingrid



#2 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 28 February 2006 - 02:35 PM

Nu cred ca este venit neimpozabil. Citez:
CF Art. 108. - (1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad: [...]
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvențiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanțarea investițiilor;
De aici eu deduc ca neimpozabile sunt doar subventiile pentru finantarea investitiilor







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL