Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilul si soft-ul de conta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contabilul si soft-ul de conta

55 replies to this topic

#21 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2006 - 11:46 PM

Un soft bun:
1/sa nu permita inventii personale ale utilizatorului fara un control; in acest fel riscul de bombe din contabilitate e mult diminuat - ma refer aici la cei care lucreaza intr-un departament contabil si care trebuie sa supervizeze. pentru cine face totul cap coada cerinta asta nu cred ca e necesara caci tu centrezi tu dai cu capul
2/ sa dea posibilitatea exportului de date pentru prelucrare
3/ sa fie customizat cu cap in functie de specificul firmei
4/ nu cred ca se poate crea un soft propriu; mi se pare pierdere de timp si de bani; sunt firme specializate care asta fac - actualizari si se lucreaza in echipe mixte info si conta; de ce sa platesc eu un informatician care sa ma chinuie si pe mine la cap si sa il informez eu cu ce vreau cand. asa platesc doar cand am nevoie de ceva- principiul outsourcingului
5/ sa permita campuri flexibile si pentru analize detaliate
si cam atat. daca il gasiti sa imi spuneti si mie :)

ps: nu cred ca e treaba programatorului ce spui tu daca softul iti permite un export de date decent si nu txt neseparat sau pdf :)



#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 February 2006 - 11:49 PM

stiu o firma destul de importanta din romania care are un soft comandat pt suma de 100.000 euro...
ce parerea aveti... face si cartofi prajiti ? :D




#23 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 12:05 AM

:)) siguuuurrr.. si marmota? cred ca ii si ambaleaza
cred ca este o firma destul de mare si programul e un erp. totul tine de implementare la acest tip de programe. daca e facut bine, exista bani si reduce riscurile numai managementul poate sti. cand vorbesti de multi utilizatori si fiecare cu ideile lui faptul de a avea sabloane controlate din care sa nu poata sa iasa, sa nu vada conturi si tot restul poate fi un mare avantaj. ramane problema: ce se intampla in cazurile speciale...



#24 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 16 February 2006 - 12:06 AM

imi pare rau ca trebuie sa te contrazic aimee dar
decit sa astept societatea de soft sa-mi faca actualizarile la program , foarte rapid cu Dorian, baiatul cel destept, rezolv totul.
Aplicatia facuta de el merge in retea, 6 contabili lucreaza simultan pentru 10 firme , inafara gestionarilor care au si ei modulele lor in care isi tin separat evidenta.
evidenta analitica este organizata ca la carte, formularele comune utilizate din nomenclator,machete de formule contabile impuse pentru operatiunile care se repeta,si multe altele, nu se misca nimic fara sa stie presedintele grupului care are calculatorul deschis si sta toata ziua cu nasul in el.Te prinde daca operatiunile nu sunt facute ON LINE si are grija sa te si atentioneze si crede-ma ca este greu pentru ca sunt oameni cu pretentii foarte mari.
Este la fel de adevarat ca tot ceea ce am solicitat mi-au pus la dispozitie:abonamente la orice ziar economic, programul de legislatie de la ~~RECLAMA~~ si multe altele de care stiu ca multi dintre voi nu va bucurati dar si cer, foarte mult..........mult prea mult.



#25 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 16 February 2006 - 12:14 AM

scuze, nu mi-am data seama ca pot face si reclama.



#26 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 12:15 AM

asta este parerea mea: prefer ca lucrurile sa le faca cineva care se pricepe si a mai experimentat acest lucru, nu sa fiu eu cobaiul programatorului si sa verific daca ce a creat el e bun. in plus un soft care permite campuri flexibile, pe care poti sa le creezi tu e tot de ceea ce ai nevoie ca un program sa mearga si sa iti creeze tot felul de rapoarte.



#27 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 16 February 2006 - 01:08 AM

Ma bag si eu in discutie.... parerea mea e ca un soft de contabilitate trebuie facut de un programator cu ajutorul unui contabil. In fond cine stie mai bine ce trebuie sa faca programul daca nu un contabil???? Softul pe care il folosesc cat de cat e bine facut, dar mai trebuie imbunatatit... bine macar ca tipul care l-a facut imi raspunde la telefon si incearca sa faca modificarile de rigoare... nu intotdeauna, dar macar 90% din cerinte le-a facut.



#28 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 01:23 AM

softul de contabilitate trebuie facut impreuna cu un contabi... bun :D
dar acest contabil trebuie sa fie super-contabil pt a le stii pe toate... si ma refer la toate domeniile de activitate... trebuie sa stie toate tipizatele cum arata... trebuie sa fie bun cunoscator al legislatiei (f bun chiar)...
acum stau si ma gandesc... nu e mai bine pt un contabil care stie meserie sa lucreze la o firma de soft decat sa tina contabilitate ?
eu zic ca ar castiga mai bine :roll:



#29 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 16 February 2006 - 02:00 AM

Avind in vedere ca la ora actuala un contabil bun e si un jurist bun e si un operator bun chiar si un mic programator in formare(vezi toate porcariile
care ni se cer ) eu cred ca un soft bun e acela pe care il poate actualiza contabilul ori de cite ori apar modificari legislative(bineinteles pe raspunderea lui privind aplicarea corecta a legislatiei) fara sa fie legat ombilical de un softist.
Septimiu, nu-i invidia pe programatori! La ora actuala eu cred ca ei sunt mai nebuni ca noi!Cel putin cei care au programe de salarii pe piata.
Inchipuieste-ti ca si la ei distractia e ca la noi privind programele si, pe deasupra, mai stau in spatele lor si o gramada de contabili isterizati .
Din punctul meu de vedere, in meseria noastra, la ora actuala putem cistiga atit cit vrem.La orice ora putem bate in cistig un programator bun!
Eu vad oportunitatile meseriei noastre ca un imens ocean ...
Totul depinde de noi ! :wink:



#30 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 16 February 2006 - 08:21 AM

De acord ca depinde de noi, dar ce te faci cu angajatorii care considera, inca, ca noi nu producem bani, doar consumam?? Plus ca daca ai acasa firme la care le tii contabilitatea, sau lucrezi la o firma de conta, ajungi sa fi terminat. Iti spun asta din proprie experienta.... Aaaa, si inca ceva. de cate ori nu ai ratat un post numai ptr ca a fost unul inaintea ta care a cerut cu mult mai putin decat tine? Pentru angajator nu conteaza cum va fi tinuta contabilitatea (decat prea tarziu, cand deja e varza), ci cati bani da.



#31 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 09:24 AM

adigv a spus:

La un soft partea de proiectare e cea mai importanta, nu conteaza limbajul in care e scris.
BA DA! Conteaza foarte mult limbajul in care este scris. Imi pare sincer rau ca trebuie sa te contrazic dar peste cativa ani actualele "softuri tari" de pe piata romaneasca vor fi dinozauri. Deja multe dintre ele nu mai fac fata si cauta solutii pentru a se redezvolta pe baze structurale noi si total diferite de cele pe care au fost concepute. Probleme lor este ca ceea ce au dezvoltat, in forma in care au dezvoltat nu se prea poate repune pe nici un fel de platforma flexibila...Din pacate... Pentru multi care folosesc asemenea softuri. Nu degeaba piata se reorienteaza catre firme care garanteaza functionalitate si intretinere de minim 10 ani a programelor. Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar multi colegi sunt convinsa ca stiu bine despre ce vorbesc eu acuma
Asa ca atentie stimati colegi la "chestii gratuite".



#32 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 09:27 AM

dester... nu invidiez pe nimeni... poate pe bill gates :D
am intrebat daca un contabil sau economist sau spune-i cum vrei... un om care stie super contabilitate & bla bla... castiga mai bine din contabilitate sau daca se duce la o firma de soft pt consultanta in domeniu...

idea ca.... contabilul poate sa-si modifice programul de conta e cam aiurea... era o notiunea de auditarea sistemelor informatice.. aceste modificari aduse uneui soft trebuiesc facute din exterior... fara a avea cineva din interior posibilitatea de a manarii softu' :D



#33 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 09:33 AM

geambazumariana a spus:

la noi dupa toate operativele de dimineata se convoaca programatorul, care se apuca de treaba si imi face viata mai usoara.
Si, iertata sa-mi fie intrebarea, dar ce-ai sa te faci daca intr-o buna zi programatorul tau pleaca - din cvasi motive, ar fi posibil acest lucru?
La inceputurile mele in ale meseriei un domn contabil foarte respectat imi spunea: " Sa nu incerci niciodata sa intelegi cum gandeste un contabil. S-ar putea sa-ti faci dusmani."
Ei bine, nu mai are rost sa-ti spun ca un programator este si mai dificil de inteles, chiar si de colegii lui. Dar daca acest programator pleaca si nu a lasat nimic din "ce a scris" - "cum a scris"? Cine crezi ca-i va afla vreodata misterul?



#34 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 09:35 AM

Septimiu a spus:

dester... nu invidiez pe nimeni... poate pe bill gates :D
intrebat daca un contabil sau economist sau spune-i cum vrei... un om care stie super contabilitate & bla bla... castiga mai bine din contabilitate sau daca se duce la o firma de soft pt consultanta in domeniu...
DA-DA-DA si de 100 de ori DA! Se castiga mult mai bine in domeniul de consultanta. Dar cel mai mare castig pe care l-am avut nu a fost cel material ci mai degraba cel psihic: am scapat de stresul lucrului contra cronometru.



#35 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 09:39 AM

bingo ... asta era idea...
numai ca trebuie sa fi cu un milimetru mai sus in cunostinte decat colegu' de ... nu stiu de ce... de banca sa zicem



#36 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 09:49 AM

Cunostintele se dobandesc. E nevoie de alte calitati cum ar fi:
1. Cunoasterea la perfectie a limbii romane si exprimare impecabila (gen Tariceanu).
2. Rabdare de inger. Gandeste-te ca de multe ori esti nevoit sa lucrezi cu monstri sacri in ale contabilitatii a caror prima tendinta este sa te puna la zid.
3. Prezentare (look) impecabil.
4. As in ale comunicarii.
... Si cam atat... Dar ce ti-am scris mai sus e de baza. Si apropos, daca cineva se va prezenta vreodata la un interviu pentru un post de genul asta ar putea tine cont de aceste "mici amanunte".



#37 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 09:54 AM

izaroman a spus:

Cunostintele se dobandesc. E nevoie de alte calitati cum ar fi:
1. Cunoasterea la perfectie a limbii romane si exprimare impecabila (gen Tariceanu).
2. Rabdare de inger. Gandeste-te ca de multe ori esti nevoit sa lucrezi cu monstri sacri in ale contabilitatii a caror prima tendinta este sa te puna la zid.
3. Prezentare (look) impecabil.
4. As in ale comunicarii.
... Si cam atat... Dar ce ti-am scris mai sus e de baza. Si apropos, daca cineva se va prezenta vreodata la un interviu pentru un post de genul asta ar putea tine cont de aceste "mici amanunte".
cred ca ne referim la 2 feluri de consulanta :D
eu zic de consultanta contabila, fiscal & Co. pt implementarea de soft-uri...
bine.... punctul unu ar trebui sa se aplice la toti romanii :lol: :lol: :lol:



#38 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 09:58 AM

Exact la acel tip de consultanta m-am referit si eu. Mai sus sunt doar managerii de proiecte.
...Nu stiu de ce te miri???????



#39 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 16 February 2006 - 10:33 AM

In contractul lui de munca este precizata ce obligatii are el inainte de a pleca.
Programul lui are manual de utilizare si firma a avut grija sa aduca un om in part-time care sa colaboreze cu el si care sa-l poata inlocui in orice moment.
Ei au realizat programul de salarii pe care il foloseste tot judetul(chiar si institutiile publice) iar programul de conta integral este destul de cautat.
Eu sunt foarte multumita ca nu depind de altii si cu asta am spus totul.
Nu contest si nici nu calific alte programe pentru ca nu pot face aprecieri in necunostinta.
[/quote]



#40 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 10:47 AM

izaroman a spus:

Exact la acel tip de consultanta m-am referit si eu. Mai sus sunt doar managerii de proiecte.
...Nu stiu de ce te miri???????
nu stiam cum sta treaba ...
oricum sunt curios... daca cel care da "ordinele" la construirea unui soft de contabilitate, de ce nu exista softu' care sa le faca pe toate... sa fie posibil ca acest contabil care ajuta la nasterea softului sa nu stie cat ar trebui sa stie ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL