Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilul si soft-ul de conta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


contabilul si soft-ul de conta

55 replies to this topic

#41 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 10:51 AM

La ce te referi cand spui ca ai vrea ca un soft sa faca de toate? Adica si industrie si agricultura si functionare in sistem de proiecte si servicii? Exista astfel de softuri pe piata. Sau eu nu am inteles intrebarea?



#42 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 11:03 AM

izaroman a spus:

La ce te referi cand spui ca ai vrea ca un soft sa faca de toate? Adica si industrie si agricultura si functionare in sistem de proiecte si servicii? Exista astfel de softuri pe piata. Sau eu nu am inteles intrebarea?
tot ce are nevoie x si y... depinde de fiecare contabil sau cel care il foloseste... ar trebui mintile contabile sa fie pe aceeasi lungime de unda... adica cel care il face sa stie exact ce trebuie sa faca un program... nu cred ca utilizator de un soft contabil este pe deplin multumit de softul pe care il foloseste... exista ceva care sa lipseasca (nu vorbim de softurile facute la comanda)




#43 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 11:16 AM

Ai dreptate. Si stii de ce? Pentru ca de multe ori atunci cand se achizitioneaza un soft, in loc sa se tina cont de o sumedenie de nevoi si necesitati (de la specificul societatii si pana la tipul de manegement raportat la situatii manageriale standardizate) se tine cont de imaginea softului care de multe ori printr-o campanie de promovare stralucita poate ascunde o mizerie, sau in cele mai multe cazuri sumele care trebuiesc platite pentru soft-uri sau implementari sunt prea mari pentru multe dintre societatile care isi doresc asemenea servicii dar din pacate nu si le permit. Desi este discutabil, pentru ca achizitionand softuri "gratis" ce se poate strica cu ele nu se prea mai poate repara nici cu cel mai avansat ERP. De curand am fost in audit la o firma ce a lucrat cu un soft "gratis" si vreau sa-ti spun ca acum ar plati oricat pentru a-si recupera datele care la nivelul de dezvoltare al firmei au devenit imposibil de refacut prin operare. Deci?
Sa stii ca si eu sunt curioasa, chiar dupa ani de experienta, ce-i determina pe oameni sa recurga la solutiile astea "gratuite", care oricum s-au dovedit de nu stiu cate ori in timp ca sunt mai scumpe decat solutiile normale si clasice. Cat la suta este lipsa de bani si cat la suta lipsa de informare?



#44 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 11:22 AM

depinde si de specificul firmei...
un butik nu poate financiar si nici nu i-ar trebui un soft de nspe sute de euro... si daca stai sa te gandesti sunt sute de astfel de firme...
si firmele de servicii intra in categoria asta... putine acte... nu necesita softuri complicate



#45 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 11:36 AM

"Butikurile" cum le numesti tu nu intra in discutie decat daca sunt mai maricele si vor gestiune bine pusa la punct. Celorlalte le recomand in general firme de contabilitate.
Firmele de servicii au o contabilitate simpla dar in general lucreaza pe contracte care sunt greu de urmarit si, in general, la ele ma confrunt cu gestiuni varza si situatii manageriale imposibil de realizat fara supot software.
In general noi vorbim aici de firme cu activitate, in dezvoltare, nu despre specimene inventate de perioade de tranzitie care oricum in viitorul foarte apropiat vor ramane fara obiect.



#46 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 February 2006 - 11:39 AM

corect :)
mai nasol e ca suntem o mana de oameni care citim si scriem aici... nu prea e interesant subiectul



#47 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2006 - 11:45 AM

Parerea mea este ca o sa-l citeasca multi si se vor inspira. Sper din tot sufletul ca experienta mea si a altora sa fie de folos multora care vor avea de luat decizii cu greutate, cum ar fi achizitionarea unui soft economic. Si ma refer atat la patonat - care ar fi bine sa nu-si arunce banii pe degeaba, cat si la ilustri nostri colegi, in capul carora se vor sparge toate oalele daca n-au facut o alegere tocmai fericita.



#48 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2006 - 04:48 PM

Mi-au propus multi sa fac soft de contabilitate. Este mult de munca si nu merita. Pe piata exista cateva softuri bune sau rele in functie de ce doresti sa faci. Anumite domenii din romania nu au softuri de contabilitate gata facute pe care sa le cumpere si incep sa ia niste firme de soft si sa le explice despre ce e vorba, sau se duc in grecia italia si asa mai departe si cumpara deacolo ceva softuri. Am exemple. Aceste softuri costa mult pt ca sunt dedicate si nu exista multe firma care sa le foloseasca, si totusi dezvoltarea unui astfel de soft costa mult.

Multi contabili folosesc softuri simple , care sa mearga cat mai repede si sa faca niste operatiuni clasice. Nimic complicat.

(Am uitat ce voiam sa spun :))
conta_ro



#49 adrian_mowrey

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Haddock, GA, United States of America
  • Interests:Informatii

Postat 27 April 2006 - 12:38 AM

Dupa parerea mea cu acest program iti poti face, ce-ti doresti cand doresti doar ca trebui sa stii sa-i utilizezi toate butonasele pe care le detine. Eu am reusit foarte multe cu acest MS Excel, dar mi-a luat timp de gandire pana cand am reusit. Astept un E-mail sa va spun site-ul personal despre cum sa lucrezi si ce poti face cu Microsoft Excel.

Va multumesc,
Adrian
Cu respect Adrian G. Mowrey



#50 TraianM

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 28 June 2006 - 07:07 PM

Septimiu a spus:

softul de contabilitate trebuie facut impreuna cu un contabi... bun :D
dar acest contabil trebuie sa fie super-contabil pt a le stii pe toate... si ma refer la toate domeniile de activitate... trebuie sa stie toate tipizatele cum arata... trebuie sa fie bun cunoscator al legislatiei (f bun chiar)...
acum stau si ma gandesc... nu e mai bine pt un contabil care stie meserie sa lucreze la o firma de soft decat sa tina contabilitate ?
eu zic ca ar castiga mai bine :roll:
M-am implicat si eu in adaptarea unui ERP free-surse la "specificul" din Romania si sunt de acord ca trebuie sa fii un super-contabil. Macar a fost un bun prilej de a mai invata cate ceva :lol: , ca despre banii inca nu poate fi vorba: abia acum urmeaza ca programul sa fie scos pe piata. Daca tinem cont de rata statistica de reusita a implementarilor de ERP-uri (aprox 30%), cred ca mai am de asteptat ca sa vad ceva bani din chestia asta :cry: , insa ma bazez pe voi sa-l cumparati :wink: . Programul se numeste myCompiERP, fiind facut de o firma din Oradea.
Traian



#51 cobra

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 July 2006 - 08:08 AM

In primul rand, toata lumea cred ca este de acord ca acest forum este frcventat in proportie mare-mare, de producatorii de soft de specialitate. Chiar daca se ascund dupa diverse nume, chiar daca nu o fac declarativ, este vorba de o pseudo-publicitate. Pe undeva e firesc ....

Care e cel mai bun soft de contabilitate? Asta e o intrebare retorica ...... Pai sa zicem ca lucrezi la NOKIA ROMANIA. Nokia e o companie transnationala (n-am sa spun cu ce soft lucreaza...) dar (d)in intreaga lume se aduna informatii la un "centru". Crezi ca ar putea sa utilizeze SAGA? Le-ar fi bun? Sau pentru buticu' din colt de unde-mi iau io tigari noaptea pe la 11.30 (ca e non-stop) crezi ca ar fi multumit cu un ERP de genul "Oracle Business Intelligence Solutions"? Sau ... ca sa fiu mai explicit ... ai alege un Porsche Carrera (acceleratie 1-100km/h in 3,8 sec) ca sa te duci vis-a-vis sa iei paine (ai face aprox. 5 secunde) ....?

Si nu in ultimul rand .... Cel mai bun soft de contabilitate e cel cu care te-ai obisnuit, cel pe care il cunosti pe dinafara .....



#52 Andreiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 December 2006 - 08:37 PM

Nu inteleg un lucur, chiar deloc. De ce apar in topicuri foarte des cuvintele cheie SAGA, CIEL, Winmentor????
Asta nu e reclama???? CIEL vad ca are reclama probabil platita care apare permanent pe site?? De ce se vorbeste asa mult despre aceste programe de contabilitate? De ce daca apare un topic nou, despre un program de contabilitate foarte bun este sters?? Putem discuta liber despre utilizarea unui anumit soft contabil? Care este rolul acestui subiect, PROGRAME DE CONTABILITATE daca anumite nume de soft pot aparea, iar altele sunt sterse??? Ma astept ca acest reply sa nu fie acceptat. Aceasta va fi o dovada in plus ca urmariti promovarea anumitor firme!!



#53 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 14 December 2006 - 08:57 PM

Chiar asteptam un raspuns obiectiv.



#54 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 09:27 PM

Vezi postareaAndreiu, la Dec 14 2006, 08:37 PM, a spus:

Nu inteleg un lucur, chiar deloc. De ce apar in topicuri foarte des cuvintele cheie SAGA, CIEL, Winmentor????
Asta nu e reclama???? CIEL vad ca are reclama probabil platita care apare permanent pe site?? De ce se vorbeste asa mult despre aceste programe de contabilitate? De ce daca apare un topic nou, despre un program de contabilitate foarte bun este sters?? Putem discuta liber despre utilizarea unui anumit soft contabil? Care este rolul acestui subiect, PROGRAME DE CONTABILITATE daca anumite nume de soft pot aparea, iar altele sunt sterse??? Ma astept ca acest reply sa nu fie acceptat. Aceasta va fi o dovada in plus ca urmariti promovarea anumitor firme!!

Cand am deschis acest capitol ne-am gandit sa nu facem reclama niciunui program de contabilitate, si sa scoatem toate cuvintele care contin programele de contabilitate.
Nu am putut acest lucru pentru ca erau intrebari de genul . Am programul x si nu stiu cum fac operatiunea Y.

Daca nu lasam despre ce program este vorba nu mai avea rost intrebarea. Incercam sa stergem mesajele care sunt de genul: "Am un program bun si ieftin puteti sa-l accesati la adresa respectiva."

Se discuta de multe programe de contabilitate, nu doar de cele care platesc pe site reclama.
Nu urmarim promovarea nimanui.
Pe aceasta categorie exista moderatori face isi fac treaba f bine si care incearca sa respecte regulamentul scris la inceput:

1. Sa nu existe mesaje offtopic
2. NU se face publicitate nici unui program de contabilitate
3. Nu folositi linkuri catre site-urile programelor de contabilitate
4. Orice gen de publicitate duce la stergerea mesajului postat

Multumim!

Daca exista topicuri pe care le considerati "reclama" va rugam sa le reclamati unui moderator.
conta_ro



#55 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 December 2006 - 10:46 PM

ce o fi asa greu?se discuta despre programele pe care le folosim, cei mai multi dintre noi;nu promovam doar facem schimb de pareri;
inseamna ca programul folosit de voi nu are adepti, domnu' Andreiu sau Matei....



#56 n_radu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 September 2007 - 08:16 AM

Pe langa un soft bun de contabilitate, ai sigur nevoie de excel. oricat de bun ar fi programul cerinta de baza, astazi, este flexibilitatea. Asa ca nu dati banii pe un super program cu mii de rapoarte si analize. Pur si simplu nu o sa folositi decat 10% din capacitatile acestui soft ..... va spun din experienta.
Asistent Online Excel






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL