Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
indemnizatia de maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


indemnizatia de maternitate

15 replies to this topic

#1 MARUTU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:

Postat 14 February 2006 - 09:27 AM

conform og 158 se aplica cota de 9.5% pt indemnizatia de maternitate?

eu am inteles ca nu se datoreaza 9.5% pt sumele reprezentand prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului si care se platesc direct de acesta. in consecinta, 9.5% nu se aplica pt indemn de maternitate.

zic bine?????



#2 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 16 February 2006 - 09:27 AM

Marutu, nu zici bine.
Acum am ajuns de la Casa de Sanatate si mi s-a spus ca la maternitate se retine cas 9.5 % la nivelul unui sal.min.pe ec.proportional cu nr.zile concediu(cu formula) si nu se mai calculeaza 6.5% la nivelul a doua salarii min.pe ec.




#3 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 16 February 2006 - 09:56 AM

Sunt inca in ceata.. In cazul concediului de maternitate, in afara de 9.5% ce se mai retine pe stat? Angajatorul ce contributii plateste? Multumesc!



#4 monineg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 February 2006 - 08:39 PM

Am si eu o intrebare: am auzit un zvon cum ca - (scuzati cacofonia) - concediul pt.ingrijirea copilului pana la 2ani nu se cunoaste ca vechime in cartea de munca si pt.a evita asta mamicile ar trebui sa-si plateasca lunar la CAS contributia. Asa sa fie?!
Eu stiu ca in aceasta perioada CIM e intrerupt, dar... :roll:
Mersi frumos.



#5 mutulica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informatii legate de viata in general

Postat 30 March 2006 - 10:14 AM

Nu inteleg si eu o chestie ( poate mai trebuie sa mai citesc legile), dar la calculu concediului prenatal si postnatal se ia in considerare 85% din salariul brut. Dar din suma rezultata se retine 9.5% si impozitul de 16%. Intrebarea mea este din ce se retine 9.5% si 16%, din toata suma? Pai se diminueaza considerabil suma.
Imi cer scuze daca exista un raspuns pe acest forum, dar eu nu l-am gasit. :D
sunt deschisa la orice discutie



#6 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 March 2006 - 10:27 AM

Conform Cod fiscal
Art. 42 - Venituri neimpozabile
În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale și din alte fonduri publice, precum și cele de aceeași natură primite de la alte persoane, cu excepția indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;



#7 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 30 March 2006 - 10:50 AM

mutulica a spus:

Nu inteleg si eu o chestie ( poate mai trebuie sa mai citesc legile), dar la calculu concediului prenatal si postnatal se ia in considerare 85% din salariul brut. Dar din suma rezultata se retine 9.5% si impozitul de 16%. Intrebarea mea este din ce se retine 9.5% si 16%, din toata suma? Pai se diminueaza considerabil suma.  
Imi cer scuze daca exista un raspuns pe acest forum, dar eu nu l-am gasit.  :D

Pentru impozit ti-a raspuns Hera, si e asa de mult, iar 9.5% se calculeaza cum scrie intr-un raspuns mai sus si se ia din indemnizatia de maternitate. Daca ai si zile lucrate la salariul realizat calculezi normal 9.5%. Oricum le virezi cumulat. Programul de declaratii la Pensii iti arata exact modul de calcul si poti sa te si verifici cu el daca ai facut bine pe stat.



#8 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2006 - 12:10 PM

[quote=HERA]Conform Cod fiscal
Art. 42 - Venituri neimpozabile
În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale și din alte fonduri publice, precum și cele de aceeași natură primite de la alte persoane, cu excepția indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă,........
Atentie! Cred ca Ordonanta73/1999 este reprodusa gresit !
paragraful a) continua astfel..,de maternitate si concediu platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, care sunt venituri de natura salariala



#9 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 30 March 2006 - 12:37 PM

[quote] Atentie! Cred ca Ordonanta73/1999 este reprodusa gresit !
paragraful a) continua astfel..,de maternitate si concediu platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, care sunt venituri de natura salariala

Ordonanta 73/1999 a fost abrogata de Ordonanta 7/2001 care la randul ei a fost abrogata de Codul Fiscal din 2003 din a carui varianta actualizata a specificat corect Hera art.42



#10 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2006 - 01:19 PM

+ 1%somaj pt primele 30 zile CM ( pt restul zilelor nu se mai plateste 1%)



#11 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2006 - 05:27 PM

Marinica a spus:

Ordonanta 73/1999 a fost abrogata de Ordonanta 7/2001 care la randul ei a fost abrogata de Codul Fiscal din 2003 din a carui varianta actualizata a specificat  corect Hera art.42

Mea culpa. Aveti dreptate! Sunt neimpozabile ! Impozabile sunt doar indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.



#12 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 April 2006 - 11:25 AM

Unde scrie ca se retine la concediul de maternitate 1% somaj in primele 30 zile? Concediul de maternitate se comporta oarecum altfel decat un concediu medical obisnuit (care nu se stie pe ce perioada se va prelungi).
Faptul ca prin lege concediul de maternitate este de 126 zile duce din start la alte prevederi cum sunt:
-se suporta integral din FNUASS (fara acea defalcare intre angajator si FNUASS)
-e venit neimpozabil.
Eu cred ca nu se retine 1%. Totusi ma poate indruma cineva la o baza legala de unde rezulta obligatia calcularii somajului in primele 30 zile?
Multumesc mult.



#13 x_tina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 11:35 AM

Mongav, sunt de acord cu tine in privinta contributiei de 1% la somaj, nu se aplica concediului de maternitate, dealtfel e tratat diferit de indemnizatia de incapacitate temporara de munca in OU 158/2005.



#14 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 10 April 2006 - 01:35 PM

Legea 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificarile si completarile ulterioare, este cea care legifereaza contributia de 1%:

"Art. 27. - (1) Angajatorii au obligația de a reține și de a vira lunar contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, în cotă de 1%, aplicată asupra salariului de bază lunar brut, pentru asigurații prevăzuți la art. 19 lit. a)-d) sau, după caz, pentru asigurații prevăzuți la art. 19 lit. e), asupra veniturilor brute lunare realizate.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică pe perioada în care raporturile de muncă sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu excepția perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depășește 30 de zile.
__________
Alineatul (2) a fost introdus prin art. I pct. 11 din Legea nr. 107/2004."

Acum intr-adevar, concediul pentru incapacitate temporara de munca si concediu de maternitate sunt tratate in OUG 158/2005 ca sectiuni diferite. Eu unul am oprit 1% la aceste concedii pentru primele 30 zile. Insa acum nu mai stiu :?: :?: :?:



#15 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 10 April 2006 - 02:20 PM

Parerea mea esta ca ai facut bine ca ai oprit 1%, mai bine asa decat sa vina controlul si sa-l constituie ca obligatie.Si eu am retinut somaj, doar ca a fost o zi lucrata in luna respectiva.



#16 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 10 April 2006 - 02:21 PM

Parerea mea esta ca ai facut bine ca ai oprit 1%, mai bine asa decat sa vina controlul si sa-l constituie ca obligatie.Si eu am retinut somaj, doar ca a fost o zi lucrata in luna respectiva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL