Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fise fiscale-regularizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fise fiscale-regularizare

9 replies to this topic

#1 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 14 February 2006 - 10:49 AM

cum ati facut regularizarea la fise fiscale ?
daca ati acordat deducere si nu trebuia (ce ati scris in fise fiscale)
daca nu ati acordat deducere si trebuia

multumesc



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2006 - 02:28 PM

hmmmm, de butonul cautare ai auzit?

In Ordinul 546 MO nr414/17.05.2005

"In situatia in care se constata elemente care genereaza modificarea veniturilor din salarii si/sau a bazei de impunere aferente veniturilor unei persoane fizice, pentru care angajatorul a efectuat calculul impozitului lunar, recalcularea drepturilor respective si stabilirea diferentelor de impozit constatate se efectueaza pentru luna la care se refera iar diferentele de impozit rezultate vor majora/diminua impozitul datorat incepind cu luna constatarii"

ii treci sumele corecte, faci state rectificative si ii retii sau ii dai impozitul
regularizare nu se face pt ca ...nu mai exista!




#3 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 17 February 2006 - 10:51 AM

asta inseamna sa faci si rectificative la declaratia 100 ?



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2006 - 11:10 AM

eu personal nu as face pt ca statele rectificative sunt ulterioare (nici mie nu-mi vine sa cred ce tampit ma pronunt) si se inregistreaza la luna in care le faci



#5 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 17 February 2006 - 11:37 AM

as vrea sa-ti spun ca am intrebat ce trec in fisa fiscala 3 administratii si biroul asistenta contribuabili si am primit urmatoarele raspunsuri:

-administratie s3 : se trece impozitul corect care ar fi trebuit retinut si se face rectificativa la 100 si se plateste penalitati si dobanzi (a raspuns o "intepata" ! )
-administratie sector 1: se trece impozitul corect fara alte comentarii insa
-D.G.F.P.M.B: mi-a cerut Ordinul 546/2005 pe care il aveam cu mine si de care i-am spus cum interpretez eu litera A., s-a tot balbait si in final am plecat tot nelamurita

Prin urmare am trecut in fisa fiscala deducerea corecta (caci acolo aveam gresala) impozitul retinut conform stat initial
Am virat diferenta impreuna cu contributia lunii ianuarie 2006 (din pacate nu pentru decembrie 2005) fiindca atunci am constatat eroarea si imi pun problema cum o sa arate fisa fiscala aferenta 2006 avand in vedere diferenta aferenta anului 2005 virata in 2006
Numai bine!



#6 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 17 February 2006 - 02:10 PM

Raspuns de la ANAF: "Fisa fiscala trebuie sa fie oglinda statului! Ce ai pus in stat pui si in fisa".
Ca atare completez deducerea acordata gresit(in cazul meu) si impozitul aferent retinut(gresit) cu deducerea respectiva-ei vad ca impozitul e oprit gresit si vin in control sa vada daca am facut reglarea!(zic si eu acu!). Daca am completa cum ar fi fost corect, ei n-ar observa nimic decat in cazul cand ne-ar lua pe toti la rand la control si ar vedea ca fisele nu sunt conforme cu statul. Asta cred ca e motivul pentru care ne "indeamna" sa scriem exact ce-am platit pe stat
Oricum fac calculul corect pe un stat centralizator pentru 2005(Nume,CNP,Impozit corect, Impozit retinut, Diferenta de plata), il semnez, stampilez si in baza lui retin in ian,feb,mar(sau numai o data) diferentele. Nu calculez penalitati fiindca articolul din Ordinul 546/2005 mentionat mai sus inntr-un post nu pomeneste nimic de asa ceva.
Atata timp cat nu fac nimic rectificativ, n-am treaba nici cu declaratia 100.



#7 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 19 February 2006 - 07:16 PM

multumesc pentru lamuririle aduse,am sa fac regularizarea la luna februarie, dar persoanele care au fost in cic anul 2005 se trec in state/?
normal nar trebui sa apara ca contractul lor de munca e suspendat pe perioada celor 2 ani?



#8 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 02:16 AM

portdredging a spus:

multumesc pentru lamuririle aduse,am sa fac regularizarea la luna februarie, dar persoanele care au fost in cic anul 2005 se trec in state/?
normal nar trebui sa apara ca contractul lor de munca e suspendat pe perioada celor 2 ani?

N-are nici o legatura ce intrebi tu cu fisele fiscale. :wink:
Si eu cu parerea ...



#9 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 20 February 2006 - 08:22 AM

am vrut sa spun daca unei persoane aflate in cic in 2005 ii mai fac fisa fiscala?



#10 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 08:31 AM

pentru persoanele aflate in cici se fac fise fiscale dar cu valoare o






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL