Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORE DE NOAPTE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ORE DE NOAPTE

8 replies to this topic

#1 anaida792000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 14 February 2006 - 01:37 PM

cum se calculeaza orele de noapte?
am un salariat...cu salariul minim...330 ron...si care are 56 de ore suplimentare...este paznic..
codul muncii spune : "Salariatii care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte beneficiaza fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza, fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de baza pentru fiecare ora de munca de noapte prestata"

ma poate ajuta cineva?



#2 mirelahuzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 14 February 2006 - 01:49 PM

25% din ora de lucru.de exemplu pe ian.au fost 168 ore, imparti salariul la nr.de ore si inmultesti cu 25%. orele de noapte sunt cele efectuate de la ora 22:00 la 6:00.




#3 shimmer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2006 - 02:12 PM

adica pentru orele de noapte salariatul ia mai putini bani decat pentru orele suplimentare pe care le-ar fi facut ziua?



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2006 - 02:37 PM

nuuuu, ideea e ca trebuie sa-i platesti si orele suplimentare! sporul era daca lucra 8 h/zi, unele fiind de noapte



#5 carmensandu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 14 February 2006 - 03:07 PM

Eu vad cate ore s-a lucrat in intervalul 22-06
Vad cat este media lui zilnica: salariu: ore de efectuat intr-o luna
Media o inmultesc cu ore de noapte si cu 15% cat e minimul si imi da sporul brut la care opresc toate darile



#6 Marietta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 14 February 2006 - 07:19 PM

orele de noapte se calculeaza astfel:
330/ nr ore lucratoare in luna x 125% x nr. de ore lucrate intre orele 22 si 06



#7 carmensandu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 February 2006 - 08:54 AM

Nu inteleg de ce toata lumea foloseste procentul de 25%
Va rog spuneti-mi si mie pentru ca lucrez cu ore de noapte si nu vreau sa fac ceva gresit.
Eu m-am ghidat dupa lege



#8 Marietta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 15 February 2006 - 09:49 AM

Ceea ce prevede Codul Muncii sunt conditii minimale, care pot fi imbunatatie, asa cum este cazul si cu sporul pentru orele de nopate, prin contractul colectiv de munca la nivel national, negociat de catre organizatiile patronale, organizatii sindicale si institutiile bugetare. Astfel , in contractul colectiv de munca la nivel national nr. 20/31.01.2005, valabil pentru anii 2005-2006 , la Art.40 al. (3) lit.e) spune: pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza



#9 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 15 February 2006 - 10:41 AM

Marietta a spus:

Ceea ce prevede Codul Muncii sunt conditii minimale, care pot fi imbunatatie, asa cum este cazul si cu sporul pentru orele de nopate, prin contractul colectiv de munca la nivel national, negociat de catre organizatiile patronale, organizatii sindicale si institutiile bugetare. Astfel , in contractul colectiv de munca la nivel national nr. 20/31.01.2005, valabil pentru anii 2005-2006 , la Art.40 al. (3) lit.e) spune: pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza

da, depinde de firma cat acorda. noi de ex. paltim orele de noapte dublu. ca sa stimulam oamenii :). atata vreme cat platim taxe pentru aceste sporuri, ele pot fi cat de mari vrea angajatorul.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL