Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PRIME SALARIATILOR DE CRACIUN!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PRIME SALARIATILOR DE CRACIUN!!!!!

18 replies to this topic

#1 DIANASUTEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:ALBA

Postat 29 November 2004 - 11:08 AM

Se pot acorda prime salariatilor de Craciun, fara a fi cuprinse pe stat de plata, deci fara a le creste brutul si darile la stat? In ce cuantum se acorda aceste prime, pt a fi deductibile ?
Ce documente se intocmesc pt acordarea acestor prime? Un simplu "stat de plata prime"? Sau se pot acorda bonuri cadou, pe langa bonurile obisnuite de masa? Acestea intra pe cheltuieli deductibile, si in ce suma?

Va multumesc anticipat.



#2 alinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:oradea

Postat 29 November 2004 - 03:09 PM

Eu stiu ca primele se trec pe statul de plata, deci creste brutul ....
Cadourile eu le-am contabilizat ca si cheltuieli de protocol.




#3 DIANASUTEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:ALBA

Postat 30 November 2004 - 02:09 PM

multumesc mult, dar mai astept si alte raspunsuri.



#4 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 30 November 2004 - 02:26 PM

daca dai prime este de ajuns sa treci o rubrica separata la statul de plata in care sa le treci distinct.Acestea se vor aduna insa la salariul realizat si se vor toate contributiile aferente (mai putin 1%).Poti sa le dai cadouri si conform Codului Fiscal acestea sunt deductibile in limita la 2% din fondul de salarii anual.Cheltuielile aferente se vor trece in 6584 dar tva-ul din deductibil (4426) trebuie trecut la colectat (4427).Bonuri nu stiu daca poti sa le dai decat cele speciale de tip cadou pentru ca cele normal se dau 1 buc/zi lucrata.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#5 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 01 December 2004 - 10:45 AM

Primele acordate de sarbatori legale(Craciun, Pasti..)sunt deductibile. Poti acorda de Craciun in afara de bonurile de masa, bonuri valorice cadou pe baza unui proces verbal de predare-primire. In cazul in care vei acorda prima sub forma baneasca, va fi supusa impozitarii,...deci tu hotarasti cum vei proceda...



#6 DIANASUTEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:ALBA

Postat 02 December 2004 - 03:32 PM

VA MULTUMESC MULT PT RASPUNSURI, MI-AU FOST DE MARE AJUTOR!!



#7 Iordachescu cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 23 December 2004 - 05:51 PM

Noi la intreprindere de Craciun primim prime in bani(care se inglobeaza in veniturile pe luna decembrie si se impoziteaza) si cadouri(in cuantum asemanator cu prima) care insa nu se impoziteaza.Am imteles ca se considera un fel de ajutor social.Cristian



#8 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 January 2005 - 04:43 PM

care este nota contabila pentru suma de 1200000 lei care se poate acorda salariatei/ului pentru diverse ocazii,craciun,8 martie,etc.?aceasta suma se trece pe statul de salarii? sau pot sa achizitionez cu factura diverse ,jucarii,cadouri,etc.si aceasta factura sa fie justificarea ?sau cum?voi cum faceti?



#9 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 25 January 2005 - 04:59 PM

DIANASUTEU a spus:

Se pot acorda prime salariatilor de Craciun, fara a fi cuprinse pe stat de plata, deci fara a le creste brutul si darile la stat? .
Nu

DIANASUTEU a spus:

Ce documente se intocmesc pt acordarea acestor prime? Un simplu "stat de plata prime"?.
Da

DIANASUTEU a spus:

Sau se pot acorda bonuri cadou, pe langa bonurile obisnuite de masa? Acestea intra pe cheltuieli deductibile, si in ce suma?.
in functie de valoarea cadoului...ai deductibilitate limitata.. 607 sau 623



#10 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 May 2006 - 12:03 PM

din ce m-am documentat eu, cu primele de Craciun, Pasti (si restul de la art.55 din codul fiscal) se procedeaza astfel:
conf. art 55 din CF nu sunt incluse in venituri salariale aceste tipuri de prime. drept urmare fac stat de plata prime 8 Martie (de ex.) separat de statul de plata obisnuit si nu impozitez aceste sume (cu conditia sa se incadreze in cei 150 RON conf CF).
Mai nou am auzit discutie ca limita de 150 RON neimpozabili trebuie sa cuprinda toate primele din cursul anului adunate! insa din ce citesc eu in CF ("in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane cu orice ocazie din cele de mai sus nu depaseste 150 RON") eu inteleg ca 150 RON sunt neimpozabili pt fiecare din sarbatori...ce parere aveti voi?



#11 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 10 May 2006 - 01:01 PM

primele de 8 martie,de ziua copilului,etc.sunt neimpozabile in limita a 1.5 mil (ROL).Ptr.celelalte prime,Paste,Craciun,se includ pe stat si se calculeaza obligatiile catre buget la aceste sume.
In leg.cu cei 1.5 mil,si eu zic ca trebuie sa fie nu pe un an intreg,ci pe fiecare categorie de"eveniment".



#12 daiana_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 12 May 2006 - 09:36 AM

Dupa pararea mea,

1. Orice prima, indiferent cu ce ocazie se acorda (Paste, Craciun, productivitate, eficienta, vacanta, etc.), se dau sub forma de bani (de aceea le zice prime) si se includ in venitul brut pe stat, impozitandu-se ca atare.
2. Cadourile insa (atat in bani cat si in bunuri, inclusiv tichetele cadou) oferite cu ocazia Pastelui, Craciunului, 1 iunie se pot acorda numai in beneficiul copiiilor minori ai salariatilor (cei care au copii majori sau fara nu pot beneficia de aceste cadouri), respectiv cu ocazia zilei de 8 martie, numai in beneficiul femeilor (vezi codul fiscal). Ele nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile daca fiecare cadou nu depaseste 150 RON/persoana. Din punct de vedere al impozitului pe profit, aceste cheltuieli se incadreaza in cheltuielile sociale si sunt deductibile in limita unei cote de 2% din fondul anual de salarii. Daca depasesc 2%, sunt cheltuieli nedeductibile, dar numai daca sunt acordate in conditiile de mai sus (adica in beneficiul copiiilor minori, respectiv femeilor). Cadourile oferite salariatilor cu copii majori sau fara copii acordate cu aceste ocazii sau oferite tuturor salariatilor cu alte ocazii, se considera avantaj pentru salariat, care se include in veniturile salariale si se impoziteaza la fel ca o prima.

diana



#13 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 23 May 2006 - 11:10 AM

In concluzie, patronul unei firme vrea sa dea prime de Pasti, anul acesta, acum in luna mai. Se face stat separat fara a fi impozitat? Cu 15o ron pt. fiecare angajat. Se poate sau nu? M-ar ajuta f. mult un raspuns. Cu multumiri multe, multe!



#14 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2006 - 11:16 AM

Pastele nu a fost pe 23 apr, cumva?



#15 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 23 May 2006 - 12:35 PM

Si nu se pot da acum in mai? Oare? Zice cineva ceva? :wink:



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2006 - 12:59 PM

Poti da prime salariatilor in oricare luna/zi a anului. Dar nu-i mai spui prima de Pasti, ci bonus pt. rezultate remarcabile in activitate sau cum vrei sau zici.



#17 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 23 May 2006 - 02:04 PM

Ideea este sa fac stat separat de cel de salarii si sa nu se impoziteze. Am inteles ca primele astea de Pasti, Craciun, 1 Iunie, 8 Martie, nu se impoziteaza. Adevarat, au ba?



#18 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 26 May 2006 - 03:00 PM

Multumesc, m-am lamurit. Totul se impoziteaza! Cand e vorba de bani. :cry:



#19 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2006 - 04:10 PM

riquiqui a spus:

Ideea este sa fac stat separat de cel de salarii si sa nu se impoziteze. Am inteles ca primele astea de Pasti, Craciun, 1 Iunie, 8 Martie, nu se impoziteaza. Adevarat, au ba?
primele sub 150 ron nu se impoziteaza in situatiile de mai sus, dar restul darilor tot se platesc (mai putin somaj 1%). mare economie nu cred ca faci.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL