Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sanatate: Stie cineva de program pt 0,75%? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sanatate: Stie cineva de program pt 0,75%?

42 replies to this topic

#1 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 15 February 2006 - 12:54 PM

Am dat azi telefon la CJAS si mi-au spus ca pt 0,75% a aparut un program nou(pe care azi l-au pus pe site-ul CNAS). Eu nu l-am gasit. N-am gasit decat un program pt angajatori ceva cu concediile medicale. Stie cineva unde este ?Ati auzit de asa ceva?



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2006 - 01:06 PM

www.cnas.ro
mergi la download
3. apilcatie angajatori




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 February 2006 - 01:21 PM

cine are obligatia de a depune declaratie separata pt 0.75%?
in ce situatii se depune la casa de pensii?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 February 2006 - 01:22 PM

pricipessa a spus:

Am dat azi telefon la CJAS si mi-au spus ca pt 0,75% a aparut un program nou(pe care azi l-au pus pe site-ul CNAS). Eu nu l-am gasit. N-am gasit decat un program pt angajatori ceva cu concediile medicale. Stie cineva unde este ?Ati auzit de asa ceva?
aia 0.75 % sunt pt concediile medical... deci programul este ala pe care l-ai gasit tu



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 February 2006 - 01:23 PM

mony23 a spus:

cine are obligatia de a depune declaratie separata pt 0.75%?
in ce situatii se depune la casa de pensii?
toata lumea
la CAS se depun doar accidentele de munca... uita-te bine pe decdlaratia de cas si o sa-ti dai seama



#6 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 15 February 2006 - 07:29 PM

Azi am sunat la casa judeteana Bihor, au spus ca contributia la concedii medicale, cei 0,75%, NU se declara la ei pt. ca este inclus in decl. de la finante. Deci cel putin noi, Bihorenii am scapat de ea.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#7 INA RUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 15 February 2006 - 07:57 PM

La ITM incepand cu 2006 se depun declaratii speciale pentru comision sau
este un program special? La noi e......ceata totala!



#8 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 16 February 2006 - 01:04 AM

Eu in luna ianuarie nu am avut persoane in concediu medical si deci nu am avut ce sa completez la concediile suportate din nu stiu ce fonduri. Mie la raportari mi-a listat doar Anexa 1. E bine oare? Anexa 2 nu mi-a listat-o.



#9 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 February 2006 - 09:36 PM

Daca e ala pentru concedii au scos un program dar nu merge ?!!! cica se lucreaza
http://www.cnas.ro/d.../ANGAJATORI.rar
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#10 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 17 February 2006 - 12:34 AM

Aha. Asteptam.



#11 popescudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:roman
  • Interests:noutati

Postat 17 February 2006 - 09:05 AM

BUNA ZIUA!
va rog spuneti-mi si mie,ca nu am inteles,daca nu am concedii medicale mai calculez 0.75%,si daca da atunci unde se mai declara in afara de decl100?
in progr pt concedii medicale,doar atunci cand avem,dar daca nu avem ?
imi permit sa mai intreb ceva tot aici:
-am salvat decl 101 pe program vechi(din ian),trebuie pe programul nou,caci asta este modif doar pt decl100?



#12 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 09:10 AM

pentru pricipessa:
cred ca e bine doar prima anexa. Si mie tot doar pe prima mi-a listat-o unde nu am medicale.



#13 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 17 February 2006 - 10:03 AM

si cand salvati ca sa le depuneti si pe discheta ce salvati?Doar anexa 1, sau si anexa 2 etc ca sa vada ca nu aveti nimic pt astea?



#14 Ana31

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2006 - 12:07 PM

pricipessa a spus:

Am dat azi telefon la CJAS si mi-au spus ca pt 0,75% a aparut un program nou(pe care azi l-au pus pe site-ul CNAS). Eu nu l-am gasit. N-am gasit decat un program pt angajatori ceva cu concediile medicale. Stie cineva unde este ?Ati auzit de asa ceva?

Eu am gasit programul pe site-ul WWW.CASBV.RO
Succes si spor la treaba.



#15 torok mihaiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sighisoara

Postat 18 February 2006 - 02:52 PM

CONTRIBUTIA PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII DE 0.75% SE DEPUNE DOAR LA FINANTE , IN NOILE PROGRAME DE DECLARATII 100.300..... SI ORDINE DE PLATA APARE SI RUBRICA DE 0.75 LA RANDUL 62
DECI CEI 0.75% SE DECLARA DOAR LA FINANTE CU DECLARATIA 100
NU ESTE ALTA DECLARATIE PENTRU EI
EU AM DEPUS-O DEJA LA FINANTE SI CEI DE ACOLO ASA MI-AU EXPLICAT



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 February 2006 - 03:25 PM

torok mihaiela a spus:

CONTRIBUTIA PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII DE 0.75% SE DEPUNE DOAR LA FINANTE , IN NOILE PROGRAME DE DECLARATII 100.300..... SI ORDINE DE PLATA APARE SI RUBRICA DE 0.75 LA RANDUL 62
DECI CEI 0.75% SE DECLARA DOAR LA FINANTE CU DECLARATIA 100
NU ESTE ALTA DECLARATIE PENTRU EI
EU AM DEPUS-O DEJA LA FINANTE SI CEI DE ACOLO ASA MI-AU EXPLICAT
si declaratia de pe www.cnas.ro si normele referitoare la concedii ce zic ? :lol: :lol: :lol: sunteti simpatici foc cand spuneti glume d'astea
cum anu trecut se declarau concediile la cas anu asta se declara la sanatate ca cas-u' nu le mai primeste :lol: :lol: :lol:



#17 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2006 - 05:19 PM

Declaratiile pentru sanatate se vor depune:
A)cu programul atlas asigurati (care iti scoate 3 declaratii:angajator, asigurati, si lista coasiguratilor)- procentele de 7% respectiv 6,5%.
B) cu programul care iti genereaza declaratiile pentru FNUASS si iti listeaza 2 declaratii:contributii angajatori si daca ai concedii medicale iti va scoate si declaratia cu cm - procentul de 0,75%.
Chiar daca ai, chiar daca nu ai concedii medicale contributia de 0,75% este datorata de societate, acesta obligatie fiind inregistrata si in
declaratia 100.



#18 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 19 February 2006 - 06:36 PM

Florika, multumesc, m-ai scos din ceata. Tocmai ma intrebam la ce folosesc Atlas si prg de la FNUASS, acum inteleg ca pot folosi oricare program. Oricum, bibliotecile de la FNUASS nu le am, deci voi incerca Atlas 1.3. Cu rugamintea de a-mi fi scuzata ignoranta, va rog spuneti-mi si mie unde se depune aceasta declaratie pentru Bucuresti sector 3. Multumesc.



#19 nick99

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:CRAIOVA

Postat 19 February 2006 - 06:53 PM

eu cred ca nu poti folosi unu dintre cele 2 programe, ci in mod obligatoriu pe amandoua
unul pentru 6.5 si 7% iar celalat pentru 0.75%
gresesc oare?



#20 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 19 February 2006 - 07:22 PM

Da, se poate sa ai dreptate. Eu am lasat ultimele declaratiile pentru sanatate tocmai pentru ca nu eram lamurita ce si cum se face. In acest caz, va rog, imi poate trimite si mie cineva fisierele .dll de la vfp9 pentru FNUASS? cernatanca@yahoo.com
Si pana la urma unde se depune fiecare (Buc. sect. 3)?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL