Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sanatate: Stie cineva de program pt 0,75%? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Sanatate: Stie cineva de program pt 0,75%?

42 replies to this topic

#21 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 07:56 PM

Am descarcat si eu perogramul atlas asigurati dar nu reusesc care este cel pt 0.75%. Este alt program sau iese tot din atlas?Va rog mult sa ma lamureasca si pe mine cineva



#22 aurelian ungureanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:husi
  • Interests:007

Postat 19 February 2006 - 09:10 PM

este foarte simplu:

la finante se declara in formularul 100 la rindul 42 (nu 62) :shock: 42.(26430505XX-436)Contrib.pt.asig.soc.de san.pt.concediu medical#1L

iar la sanatate se declara utilizarea fondului constituit, suma de plata sau de incasat in cazul existentei concediilor medicale cu lista concediilor medicale din luna.

s-auzim de bine. :twisted:




#23 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 09:17 PM

In decl 100 este ok am inteles l am declarat problema era cu atlas asigurati.



#24 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 19 February 2006 - 09:17 PM

Decl. 100

"42.(26430506XX-438)Contrib.de asig.de san.pt.pers.in conced.med.pt.accid.de m.,boli prof.#1L"

"62.(2620050304-439)Contrib.pt.concedii si indemnizatii de la PJ sau PF (0,75%)#5L"

Deci 0.75% se declară prin rd. 62, nu 42.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#25 Doriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2006 - 09:49 PM

florika a spus:

Declaratiile pentru sanatate se vor depune:
A)cu programul atlas asigurati (care iti scoate 3 declaratii:angajator, asigurati, si lista coasiguratilor)- procentele de 7% respectiv 6,5%.
B) cu programul care iti genereaza declaratiile pentru FNUASS si iti listeaza 2 declaratii:contributii angajatori si daca ai concedii medicale iti va scoate si declaratia cu cm - procentul de 0,75%.
Chiar daca ai, chiar daca nu ai concedii medicale contributia de 0,75% este datorata de societate, acesta obligatie fiind inregistrata si in
declaratia 100.

ok, primele e clar, eu le-am si depus dar ..!!
varianta b, e musai , chiar daca nu am concedii medicale?? la nici o firma., la fac asa, deci doar decl contrib angajatori?? :roll:
m-ar scoate din ceata un raspuns concret, mersi :oops:



#26 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2006 - 09:52 PM

Deci, pentru luna ianuarie (febr.... etc) 2006 se depun urmatoarele declaratii:
- declaratie privind calculul asig.sociale- pensii sector x
-declaratie somaj- anofm sector x
-declaratia 100, 101, 301 - ad-tia fin.sect.x
-declaratie privind calculul asigurarilor sociale de sanatate - la casa de sanatate a casmb unde sunt arondate societatile in functie de sector (de pilda la sediul din str.Vasile Lascar sunt sect.1,2,3 si 4, cred) sau pentru cei care au asigurati la casele de sanatate a AOPSNAJ (str.Popa Savu nr.45) sau Transporturi ) +copie OP platit ;
-declaratie privind obligatiile de plata pentru asigurari sociale de sanatate si pentru concedii si indemnizatii (o,75%) tot la casmb + copie OP platit;
-declaratia fiscala privind calculul si virarea comisionului datorat ITM (au aparut formularele, dar nu a aparut programul - pentru luna ianuarie 2006 depunerea declaratiei se va prelungi pana la data de 25 martie 2006- la ITM din Mircea Voda + copie OP comision (cred);
- state de plata la ITM Giulesti + copie OP comision.
Toate au termen de depunere pana la data de 25 a lunii urmatoare.
Daca mai stiti ceva, completati-ma.
Noapte buna!



#27 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 19 February 2006 - 10:45 PM

Florika, e foarte clar, eu una m-am lamurit definitiv. Multumesc foarte mult. :D



#28 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 02:44 AM

Florika, chiar ai spus foarte clar, ar fi trebuit sa fiu lamurita, dar din pacate...va rog, spuneti-mi si mie ce trebuie sa contina raportul 3B din programul Atlas, pt ca mie imi spune ca nu are date pt acest raport, dar daca nu stiu ce trebuie sa contina, ma cam nelinisteste. Aha, si inca ceva: data angajarii o completam oricum, chiar daca nu este din luna de raportare?



#29 Doriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2006 - 07:29 AM

2b contine coasiguratii, dupa cum vezi treaba difera pe judete si sectoare...in fine eu nu ami bag atlasul ca am probleme cu progr de conta, in tm avem alt progr la sanatate, dar listarile sunt aceleasi ca in atlas, in 2b bag cnpp asigurat, chiar daca nu are coasigurati, deci imi apare o lista cu cnp asig, chiar daca coloana de coasigurati e goala, .. :shock: , stiu atlas-ul nu permite acest lucru, la noi asa trebe, din dec avem acest progr tip atlas
in cazul in care nu ai coasigurati atlasul nu listeaza 2b, deci probabil ca asa e ok, la casmb...
despre 0.75, progr stiu de care e vb, in instructiuni scrie ca se instaleaza implicit in c/..fnuass, as avea o intrebare... :? daca nu am atlasul instalat(si nici nu il mai instalez), acest progr functioneaza de sine statator, sau e add on pe atlas ??? :roll:



#30 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 07:56 AM

Programul Atlas vers.1.3. genereaza:
-3 a Lista nominala cuprinzand pers.asigurate pentru care se plateste contrib.6,5%
-3 b Lista nominala cuprinzand pers.aflate in intretinerea asiguratilor (sotii si parinti- deci nu se listeaza pentru cei care nu au coasigurati)
-3 c Centralizator referitor la obligatiile de plata ale angajatorului (contributie ang.7%+contrib.asig.6,5%)
Programul de raportare a concediilor medicale genereaza:
-Anexa 1 declaratie initiala priv.oblig.de plata catre FNUASS pr.asig.sociale de sanatate si pentru concedii si indemnizatii - 0,75%
-Anexa 2 (eu nu am avut cm pe ian.2006) - cred, Lista cu concedii medicale pe luna, chiar daca le-ai suportat din FNUASS sau din fondul angajatorului
-si am mai vazut o declaratie dar cred ca se genereaza numai daca ai avut cm pe luna de raportare- cred-



#31 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 20 February 2006 - 12:09 PM

Am pus intrebarea asta si la alt subiect:Am incercat sa instalez :atlas asigurati 1.3.." de cateva ori(dureaza cam 1 ora sa descarce) ,degeaba..nu reusesc :oops: ,cand dau instalare imi spune "the file is corupt....."desi nu am nici o alta versiune instalata.Ma puteti ajuta?Fac eu ceva gresit sau nu functioneaza programul lor?
Mutumesc mult



#32 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 12:10 PM

florika, sunt de acord cu tine

DAR

uitandu-ma atent ( mare greseala) pe anexa 1 (aia cu 0.75) am constatat ca sus in stanga apare un loc pt casa de asigurari, asta combinat cu faptul ca pana la urma concediile medicale se vor suporta de catre case (adica de fiecare in parte) mi-a venit o idee creata

NU CUMVA TREBUIE SA DEPUNEM DECLARATIILE cu 0,75 si concedii medicale LA TOATE CASELE UNDE AVEM ANGAJATI!

din norme nu inteleg nimic pt ca formularea mi se pare cel putin eliptica


andrea, incearca sa descarci programul undeva in local si apoi sa faci instalarea :oops: sau asa faceai?



#33 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 February 2006 - 02:59 PM

Am si eu o nelamurire legata de declaratia cu 0.75%....
La mine sunt angajati care aduc 2 sau mai multe concedii in aceeasi luna, nu neaparat in continuare....Atunci care serie si nr.de concediu o trec in declaratie in cazul in care sunt 2 concedii initiale ( ca nu cred ca se fac mai multe linii pt.acelasi angajat)?
multumesc



#34 Danuta42000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 February 2006 - 03:45 PM

din lista de declaratii lipseste faimoasa declaratie privind fondul de mediu...lunar trebuie depusa si ea...
la care as mai adauga declaratia prinvind cifra de afaceri+fisele fiscale...



#35 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 05:08 PM

La casele de asigurari de sanatate, altele decat casmb se face o evidenta a asiguratilor pentru ca nu se plateste 0,75% sau 7%+6,5% pe casa unde sunt asiguratii, ci se face o singura plata pentru bugetul asig.de sanatate.
Am inteles ca se vor reorganiza caselor de sanatate si atunci spre sa facem doar declaratia pentru casmb si nu (fiecare cum avem norocul) si pentru evidentierea celorlalti asigurati de la celelalte case de asigurari.



#36 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 05:13 PM

Pentru anda 2004
La un salariat initiezi 1,2....cm si le treci cu nr.si seria fiecaruia.



#37 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 22 February 2006 - 08:11 AM

Ma intereseaza si pe mine aceasta situatie ( cand pt.un angajat avem mai multe concedii med) si n-am inteles prea bine cum se procedeaza....Se introduce efectiv de 2 ori acelasi salariat cu cele 2 concedii?
Un program de verificare , cum este la Cas nu va aparea?



#38 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 22 February 2006 - 08:15 AM

da, se introduce acelasi salariat cu 2 serii de concedii medicale si ai grisa cu zilele lucrate+zilele CM din cele 2 serii= zile luna lucratoare
ada



#39 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 22 February 2006 - 11:36 AM

Revin ....cu situatia mea:
In prima serie trec la zile lucratoare =21, zile lucrate= 6 si zile prestatii=10

si in a doua din nou zile lucratoare=21, zile lucrate=6 si zile prestatii=5 ?
sau zile lucratoare=21, zile lucrate=0 si zile prestatii=5?

Imi cer scuze ca insist dar inca nu mi-e clar.Va multumesc mult



#40 pepe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Romania

Postat 22 February 2006 - 04:05 PM

am verificat din nou site-ul azi. http://www.hih.ro/index_cas.html
Se pare ca azi 22.02.2006 au actualizat programul.
Deci atentie la noua versiune.
Spor la treaba.Si nervi de otel tuturor






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL