Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri deductibile <50 ron? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bonuri deductibile <50 ron?

65 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 15 February 2006 - 02:23 PM

stiti cumva daca a aparut acea modificare cu privire la deductibilitatea bonurilor fiscale mai mici de 50 ron????
elma



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2006 - 02:34 PM

de unde stii de modificarea asta ? cat % siguranta ai in informatia ca ar fi o modificare priv. bf < 50 ron ?

ce bine ar fi sa fie asa... ca am pastrat toate bf si le pot baga in conta cu decont fiindca majoritatea sunt consumabile nestocate... :D si bf de taxi !

sa dea D-zeu ! ca era o maaaare tampenie excluderea totala a bf !!!




#3 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 15 February 2006 - 03:32 PM

am auzit la tv ,duminica seara,ca s-ar reveni asupra ordinului privind nedeductibilitatea bonurilor fiscale,in ceea ce priiveste valoarea lor ,adica mai mare de 20 ron.
elma



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2006 - 03:35 PM

20 ron sau 50 ? o data ai scris 50 si o data 20...



#5 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 15 February 2006 - 03:53 PM

50 ron. scuze.
elma



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 February 2006 - 04:06 PM

Saptamana trecuta noua ne-au spus de la finante ca nu se va reveni la acel ordin; mai degraba s-ar aplica codul fiscal(includerea in venitul lui x, y a cheltuielilor fara facturi).
Fiecare face cum crede, dar ni s-a spus ca cele fara factura se imputa....cui....ramane sa hotarasca organul :lol:



#7 doradi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2006 - 05:16 PM

raspunsul d-nei georgeta petre din min de finante la aceasta intrebare a fost ca bonurile fiscale fara factura nu pot intra in contabilitate nici macar ca o cheltuiala nedeductibila, ca taximetristii au un model de factura simplificat cu care au cazut de acord (vezi ordinul 693) si ca nu se va reveni. raspunsul a fost dat duminica 12.02.06.



#8 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 16 February 2006 - 09:07 AM

Puteti considera ca nu aveti document....in cazurile in care nu aveti document, nu considerati cheltuiala nedeductibila? Sa fim seriosi....cati taximetristi va dau voua factura? Sau cand tragi 4 pagini la xerox sau mergi la restaurant?



#9 Danuta42000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 February 2006 - 09:56 AM

Eu am o groaza de bonuri fiscale fara factura si nu stiu ce sa fac cu ele?? le bag in casa?le pot baga in vreun decont??partea proasta e ca am deconturi cu bonuri si a trebuit sa le bag altfel ramaneau banii nejustificati..deci se baga bonurile fiscale fara factura in vreun fel in contabilitate??? :shock:



#10 theolumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2006 - 10:32 AM

va rog, mai scrieti odata ordinul care nu mai permite deductibilitatea bonurilor fiscale.... ca am pierdut sirul....

multumesc



#11 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 10:34 AM

ref contabilitate in partida dubla: sa ne spuna cei de la Finante care este nota contabila prin care inregistram bonurile si alte documente (care nu sint cf HG 831 ) doar ca document de casa dar nu si pe cheltuieli. Sau poate voi aveti o idee..... Ca eu nu am.



#12 theolumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2006 - 02:38 PM

un analitic de 604 cheltuieli nedeductibile, de exemplu



#13 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 February 2006 - 03:13 PM

Daca nu se pot inregistra ca si cheltuiala, nici macar ca nedeductibila, probabil ca se vor inregistra 461=5311 cu obligatia de a fi returnati intr-un fel (de cel care le aduce sau de patron daca este de acord).



#14 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 03:16 PM

Mai citeste odata ordinul 1714/2005 si la art. 1 alin 3 scrie ca pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor nu pentru deductibilitatea lor. S-a mai discutat si pe forum asta.



#15 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 03:18 PM

miha m a spus:

Daca nu se pot inregistra ca si cheltuiala, nici macar ca nedeductibila, probabil ca se vor inregistra 461=5311 cu obligatia de a fi returnati intr-un fel (de cel care le aduce sau de patron daca este de acord).
asta este o gluma sau ce?



#16 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 February 2006 - 03:23 PM

Se poate sa nu am dreptate, dar daca nu pot sa-i inregistrez ca si cheltuiala, pana la coada cozii inseamna ca nu pot sa-i inregistrez deloc, ceea ce ma duce la concluzia ca trebuie sa-i returnez.



#17 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 February 2006 - 03:53 PM

"asta este o gluma sau ce?"

nu e nici o gluma.. din pacate.

Cat despre bonurile de taxi- in codul fiscal art.155 alin(9) bonurile de taxi
se incadreaza la exceptii dar poti cere factura.



#18 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 04:31 PM

BIBI a spus:

"asta este o gluma sau ce?"

nu e nici o gluma.. din pacate.

Cat despre bonurile de taxi- in codul fiscal art.155 alin(9) bonurile de taxi
se incadreaza la exceptii dar poti cere factura.
Intrebarea daca este o gluma se referea la nota contabila propusa nu la ordinul in sine care stiu sigur ca este o gluma dar proasta a legiutorului care la randul lui este... ghici cum.



#19 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 05:23 PM

Va trimit raspunsul pe care l-am primit referitor la bonurile fiscale fara facturi:
"Stimata doamna,

Va comunicam raspunsul DGFP Timis, Structura de Administrare Fiscala - Activitatea Metodologie si Administrarea Veniturilor Statului - Serviciul metodologie si asistenta contribuabil, la intrebarea dumneavoastra adresata institutiei noastre.
1. potrivit prevederilor art. 1(2) din O.M.F. 1714/2005, bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite incepand cu data de 01.01.2006 numai ca documente de inregistrare a platilor in registrul de casa. Contabilizarea acestora se face obisnuit: 401 = 5311
2. conform al. 3 al aceluiasi articol, pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor, agentii economici vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii sa emita factura fiscala sau alte documente specifice aprobate prin ordine ale ministrului finantelor publice, emise in baza HG 831/1997. In caz contrar, creditul contului terti debitat cu plata respectiva, in opinia noastra se va inchide printr-un cont de debitori pe numele administratorului sau persoanei care nu a prezentat factura.
3. conform legislatiei actuale si pentru serviciile de transport in regim de taxi este necesara factura fiscala pentru inregistrarea acestora pe cheltuieli.
Aceasta adresa nu este act administrativ de autoritate, in sensul art. 1 din Legea nr. 29/1990 si nu este opozabila tertilor.


DIRECTOR EXECUTIV ADJUNCT
ec. Doru Petru DUDAS


SEF SERVICIU,
ec. Stefania DUDAS



#20 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 05:28 PM

:D
HAI SA FIM SERIOSI ... AM IMPRESIA CA ASTIA S-AU TACANIT DE TOT. DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE MA INREG CU CHELTUIALA NEDEDUCTIBILA SI CU ASTA BASTA !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL