Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MAJORARE ACAPITAL SOCIAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MAJORARE ACAPITAL SOCIAL

21 replies to this topic

#1 ACAMI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 February 2006 - 02:57 PM

Va rog frumos sa-mi dati si mie cateva variante de majorarea a a capitalului social. MULTUMESC



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 February 2006 - 03:47 PM

din profit, din rezerve




#3 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 21 February 2006 - 12:02 AM

cresterea capitalului social din profitul net trebuie in prealabil impozitata cu impozitul pe dividende



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 February 2006 - 12:59 AM

elenmiru a spus:

cresterea capitalului social din profitul net trebuie in prealabil impozitata cu impozitul pe dividende
ce vorbesti frantz ? :D :lol: :lol: :lol:
mai documenteaza-te



#5 cc&ap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 06:52 AM

Nu numai din profitul net tb.impozitata cu impozitul pe dividende, dar si din alte rezerve decat cele legale, daca acestea sunt constituite din profit.
Te rog, Septimiu, sa ne ajuti tu cu documentarea daca stii ca nu avem dreptate... si as dori sa fie ca tine.



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 February 2006 - 08:51 AM

cc&ap a spus:

Nu numai din profitul net tb.impozitata cu impozitul pe dividende, dar si din alte rezerve decat cele legale, daca acestea sunt constituite din profit.
Te rog, Septimiu, sa ne ajuti tu cu documentarea daca stii ca nu avem dreptate... si as dori sa fie ca tine.
chiar zilele astea majorez capitalul social la o firma din profit... chestia cu impozitul pe dividende nu mai e de anul trecut... daca imi aduc aminte va spun si legea... oricum la registrul comertului nu mi-a cerut dovada platii dividendelor :wink: ... aaaa... si asta e a doua firma la care maresc capitalul asa :D



#7 ACAMI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 February 2006 - 03:08 PM

Societatea la care lucrez are rezerve,altele decat cele legale destul de mari si as vrea sa maresc capitalul social din ele se poate?



#8 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 22 February 2006 - 01:17 AM

Septimiu, dar FISCUL ce zice? :idea:



#9 *Ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 22 February 2006 - 07:37 AM

Nu se datoreaza imp pe dividende in cazul in care nu se modifica cotele de participare. (CF art 7 alin 1)



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 February 2006 - 07:37 AM

dexter a spus:

Septimiu, dar FISCUL ce zice? :idea:
s-a modificat legea unde scria ca trebuie platit impozitul... culmea ca nu mai stiu acum ce lege :shock:
oricum inainte daca nu il plateai nici nu iti primeau la registru comertului actele pt majorare

zi-mi tu legea unde scrie ca trebuie platit impozitul si o sa caut modificarea ei :D



#11 *Ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 22 February 2006 - 07:51 AM

Ti-am zis legea.



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 February 2006 - 02:17 PM

vreau sa vad unde scrie ca se plateste :D



#13 ddragos16

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 22 February 2006 - 03:19 PM

Subiectul se referea la cateva variante de majorari de capital social.
Cea mai simpla este sa majorezi cu aport in numerar al asociatilor/actionarilor, apoi poti majora cu valoarea creantelor detinute de asociati/actionari asupra societatii si in final cea mai dificila poti majora cu aport in natura.
Schema este simpla: convocare AGEA cu ordine de zi "majorare capital social", aprobare majorare cap. soc. cu stabilire perioada de subscriere si cu drept de preferinta pentru ceilalti asociati/actionari, AGEA sau CA pentru rezultatele subscrierii, incheiere Act Aditional la statut pentru modificarea art. ref. la capitalul social, la nr. de parti sociale/actiuni emise sau dupa caz a valorii nominale a actiunilor, depunere acte la ORC pentru Incheiere Judecator Delegat, Certificat de Inscriere Mentiuni. Final!
Succes!
Hai Steaua!



#14 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 23 February 2006 - 12:29 AM

Potrivit Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, Titlul II, punctul 84, pentru elementele de capital propriu, constituite din profitul net (rezerva statutara, alte rezerve, profitul net realizat in exercitiile precedente a carui repartizare a fost amanata etc.), se calcula si se vira impozit pe dividende. Prin articolul I, litera A, punctul 12 din Hotararea nr. 84/2005 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, s-a abrogat punctul 84. Prevederile respective nu au mai fost reluate in alta parte; rezulta ca in acest moment majorarea capitalului social prin incorporarea rezultatului reportat nu este asimilata distribuirii de dividende, deci aceasta operatiune nu se supune impozitarii cu cota de 10%. "



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 February 2006 - 11:04 AM

elenmiru a spus:

Potrivit Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, Titlul II, punctul 84, pentru elementele de capital propriu, constituite din profitul net (rezerva statutara, alte rezerve, profitul net realizat in exercitiile precedente a carui repartizare a fost amanata etc.), se calcula si se vira impozit pe dividende. Prin articolul I, litera A, punctul 12 din Hotararea nr. 84/2005 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, s-a abrogat punctul 84. Prevederile respective nu au mai fost reluate in alta parte; rezulta ca in acest moment majorarea capitalului social prin incorporarea rezultatului reportat nu este asimilata distribuirii de dividende, deci aceasta operatiune nu se supune impozitarii cu cota de 10%. "

sarut mana :roll:



#16 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 24 February 2006 - 03:45 PM

Raspuns oficial de Finante: in conformitate cu prevederile art. 7 punctul 12 din Codul fiscal, nu se considera dividend si, prin urmare, nu se aplica retinerea impozitului pe dividende daca se distribuie ca urmare a majorarii capitalului social titluri de participare suplimentare care nu modifica procentul de detinere al participantilor la persoana juridica. Mentionam ca punctele 83 si 84 di HG nr. 44/2004 se aplicau in cazul lichidarii unor persoane juridice, iar dispozitiile acestora au fost preluate de art. 65 alin. 1 lit. e din Codul fiscal".
Elenmiru, si eu, ca si tine, dadusem aceeasi interpretare punctelor 83 si 84. Dar neglijasem definitiile de al art. 7.
mdtru



#17 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 11 April 2006 - 12:36 PM

As avea si eu nevoie de ceva ajutor, daca sunteti amabili. Am o firma care vrea sa faca majorare de capital din profitul nerepartizat din anii precedenti( ceea ce a ramas in 117). Firma avea 3 asociati, din care 2 straini si unul roman. Unul dintre cei straini s-a retras si a vandut partile sale sociale asociatului roman, schimbandu-se astfel proprotia. cum inregistrez eu in contabilitate plecarea lui ( daca trebuie sa o evidentiez, avand in vedere ca el a primi bani de la asociatul roman pentru partile sale sociale!?). Care sunt operatiunile care trebuies efectuate pentru majorare de capital acuma, atat din punct de vedere juridic, cat si ocntabil? Forma juridica a societatii -- SRL. Va multumesc.



#18 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2006 - 01:15 PM

Daca valoarea capitalului social nu s-a modificat, nu ai ce sa inregistrezi in conta, faptul ca un asociat a cedat partile sociale unui alt asociat trebuie anuntat doar la reg.com. In ceea ce priveste majorarea cap.soc.din profit nerepartizat, eu te sfatuiesc asa: fa repartizarea profitului pe alte rezerve (1068) , si apoi majorarea cap.soc.din rezerve. Atentie: nu rezerve legale(1061), ci "alte rezerve"(1068).



#19 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 14 April 2006 - 12:59 PM

Multumesc mult. Deci pot sa trec tot ce am in 117, adunat de pe o perioada de 4 ani in 1068, si apoi sa fac majorarea de acolo?!?



#20 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 01 June 2006 - 01:05 PM

este corect sa se faca majorarea de capital prin cedarea/renuntarea creantelor aferente unuia dintre actionari .
Care este legea care reglementeaza acest lucru?
Suma cedata se impoziteaza nu?

Am auzit opinii cum ca nu este corect si nici avantajos. Este adevarat?

Daca in strainatate exista o societate mama (unul dintre asociatii la pers. juridica romana este acelasi si la cea din strainatate) este firesc ca situatia firmei romanesti sa fie consolidata cu cea din strainate se considera filiala sucursala sau altceva. (desi nu este mentionat acest lucru in nici un act)?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL