Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
punct de lucru in strainatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


punct de lucru in strainatate

11 replies to this topic

#1 mariana molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 29 November 2004 - 09:36 PM

As vrea sa stiu si eu urmatorul lucru: daca o firma romaneasca are deschis punct de lucru in Italia, cu personalitate juridica ,care are salariati italieni si vireaza toate contributiile la statul italian, depune inclusiv bilant contabil, ce situatii trebuiesc depuse in Romania aferente activitatii din Italia?
Va rog ajutati-ma cu un sfat!
Am depus o adresa la finante in acest sens , de vreo 3 luni, dar la care nu am primit nici pana acum raspuns. Nu 30 de zile e termenul de raspuns?
Ma insel cumva?
Astept pareri!!!!!!



#2 mariana molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 06 January 2005 - 10:04 AM

Chiar nimeni nu poate sa-mi dea un raspuns? Nu v-ati mai confruntat cu probleme de genul asta?
Astept macar o parere, ca e sfarsit de an si nu stiu ce sa fac!
Va rog!!!!! :?:




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2005 - 10:58 AM

Nu te inseli cu cele 30 zile termen de raspuns ! Mergi la ei cu ex. adresei tale pe care e nr. de inreg. si preseaza-i. Personal, imi pare rau, dar nu stiu ce sa-ti spun altceva referitor la problema ta.

O zi buna.



#4 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 06 January 2005 - 11:15 AM

mariana molnar a spus:

daca o firma romaneasca are deschis punct de lucru in Italia, cu personalitate juridica ,

punct de lucru sau societate comerciala care are capital majoritar roman?

In cazul in care este societate comerciala, in Romania, in afara aprobarilor de la BNR si alte acte constitutive, nu mai nici o obligatie ulterioara.



#5 mariana molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 07 January 2005 - 10:18 AM

danL situatia este exact cum am spus, dar eu am intrebat de depunerea situatiilor contabile nu acte de natura juridica. Poate nu am fost eu destul de explicita!



#6 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 07 January 2005 - 02:31 PM

mariana molnar a spus:

Poate nu am fost eu destul de explicita!

ai foarte explicita...te-am intrebat fiindca eu nu stiu de posibilitatea deschiderii unui punct de lucru in strainatate. Dar, daca este societate, in Romania nu mai ai nici o obligatie contabila.(noi avem in Ungaria, Clovacia, Cehia... asa ceva)



#7 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 06:11 PM

...in Romania nu trebuie sa depui nimic ---> dupa cum ai spus ai un punct de lucru cu personalitate juridica in Italia, deci toate taxele, impozitele etc. le platesti acolo.

Tu apari aici doar in acte dpdv juridic ca ai infiintat punctul de lucru, dar din alte puncte de vedere nu vad de ce ar trebuie sa depui situatii financiare si in Romania.



#8 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2005 - 02:48 PM

Inainte de a deschide punctul de lucru, trebuia sa obtii aprobare de la BNR, aprobare pe care (iti spun din experienta) este foarte greu sa o obtii, ca-ti cer aia fel de fel de acte. Statul italian nu-ti cere mare lucru la deschiderea punctului de lucru, mi se pare ca doar procura pt persoana care se ocupa de deschidere, din partea societatii romane. Stiu ca nu te-am ajutat prea mult. Intereseaza-te mai intai la BNR. Suna-i! Poate imi spui si mie daca afli ceva in legatura cu raportarile.
preda



#9 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2005 - 01:22 PM

cica autorizarea BNR-ului nu mai e necesara din 20.07.2005. Repet, daca afli ceva, zi-mi si mie.
preda



#10 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 18 November 2005 - 06:06 AM

Punctul de lucru nu are personalitate juridica. Numai firma care l-a deschis are personalitate juridica sau o filiala a firmei.
Daca are personalitate juridica, atunci nu e punct de lucru, ci filiala. Sau o fi alta firma.

Legea Contabilitatii:

Art.1 (3) Subunitatile fara personalitate juridica, cu sediul in strainatate, care apartin persoanelor prevazute la alin. (1) si (2), cu sediul sau domiciliul in Romania, precum si sediile permanente din Romania care apartin unor persoane juridice cu sediul sau domiciliul in strainatate au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea proprie, potrivit prezentei legi.

Cod Fiscal:

Art. 9. - (3) Sumele exprimate intr-o moneda straina se convertesc in moneda nationala a Romaniei, dupa cum urmeaza:
a) in cazul unei persoane care desfasoara o activitate intr-un stat strain si isi tine contabilitatea acestei activitati in moneda statului strain, profitul impozabil sau venitul net din activitati independente si impozitul platit statului strain se convertesc in moneda nationala a Romaniei prin utilizarea unei medii a cursurilor de schimb valutar pentru perioada careia ii este aferent profitul impozabil sau venitul net;
B) in oricare alt caz, sumele se convertesc in moneda nationala a Romaniei prin utilizarea cursului de schimb valutar la data la care se primesc sau se platesc sumele respective ori la alta data prevazuta in norme.
(4) In intelesul prevederilor alin. (3), cursul de schimb valutar, folosit pentru a converti in moneda nationala a Romaniei sumele exprimate in moneda straina, este cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei, exceptand cazurile prevazute expres in norme.

Deci operatiunile realizate de punctul de lucru din strainatate trebuie incluse in contabilitatea societatii din Ro (si in bilantul acesteia, normal).

Daca e vorba de o filiala sau de o alta firma, iar firma din Ro este firma mama, e necesar atat bilantul filialei/firmei (dupa reglementarile din statul in care se afla) cat si bilantul consolidat al grupului.

In afara de bilant (sit.fin., de fapt) nu cred sa existe alte raportari.



#11 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 18 November 2005 - 09:15 AM

In ceea ce priveste TVA, in codul Fiscal, titlul VI, capitolul III, gasesti urmatoarele:
Persoane impozabile ºi activitatea economicã
Art. 127. - (1) Este consideratã persoanã impozabilã orice persoanã care desfãºoarã, de o manierã independentã ºi indiferent de loc, activitãþi economice de natura celor prevãzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activitãþi.
(2) În sensul prezentului titlu, activitãþile economice cuprind activitãþile producãtorilor, comercianþilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitãþile extractive, agricole ºi activitãþile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economicã exploatarea bunurilor corporale sau necorporale, în scopul obþinerii de venituri cu caracter de continuitate.
Vezi capitolul V, locul operatiunilor impozabile si titlul II, impozitul pe profit. Sper sa iti fie de ajutor.



#12 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2005 - 12:35 PM

Multumesc lorenzo. Multumesc S_anda.
preda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL