Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
S.A.G.A. - freeware - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


S.A.G.A. - freeware

99 replies to this topic

#41 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 20 May 2005 - 04:17 PM

www.saga.ro,au si ei-FORUM-unde se pot pune intrebari legate de program. :idea:
LAURA JUNC



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2005 - 08:26 PM

Dragilor,

Am inceput si eu sa lucrez cu saga lite C si, la firma mai maricica, imi face figuri:
* nu imi scoate sit. clientilor cum trebuie, adica nu imi apar incasarile la rubrica de incasari, insa soldul e bun,
* la 3 clienti mi-a preluat Rc al clientului respectiv, din balanta preluata la 30.04.2005, la ceilalti nu, desi am si la ei rulaje creditoare (de ce la unii da si la altii ba, desi n-ar trebui la nici unii sau ar trebui sa ia si intrarile); cand ma duc la "incasari" imi arata ce am preluat cu contul 891 la rulaje per. ian.-aprilie. Am verificat toata nota contabila de preluare = balanta preluata la 30.04.05 si totul e o.k.
# am sunat la ei (ca nu va deranjam eu degeaba, stiu cat sunteti de ocupati cu totii) si mi-au spus sa fac analiticele cu punct OBLIGATORIU (eu le facusem alfa-numeric fara punct, de genul 4111ALFA) le-am facut pe toate, am modificat peste tot noul format (peste tot, credeti-ma) si tot imi ia cele 3 Rc la cei 3 clienti in analitic cu punct de data asta.
# printre altele mi-au spus si ca am o varianta tare veche, desi eu am descacat-o de pe site-ul lor acum 2 saptamani, si, prin urmare, trebuie sa platesc abonamentul pt. update !! :? Oricum il luam pt. denominare, dar daca nu era asta...?
CONCLUZIA MEA : baietii lasa la descarcat, cu buna stiinta, o varianta cu probleme ca sa fii obligat sa-ti faci abonament pt update. Mai cinstit mi se pare sa fi spus de la inceput ca e pe bani, nu-s multi-e drept- dar e pe bani, decat sa-l prezinte gratuit, vezi Doamne !
Intrebare: Cum, D-zeu, il folositi de 1 an fara update, cei care asa ziceti prin forum? Am vazut lume foarte incantata de el, fara actualizare. Eu mi-am facut azi 1.000.000 de draci, l-am rasucit pe toate fetele, am corectat/am sters in final de 3 ori toate operatiunile legate de clienti si le-am introdus din nou...si-mi venea sa ... mai bine nu va spun ce !
Sa va mai spun ca sunt intr-o criza de timp suprema, ca n-a mers calc. cel vechi si a trebuit schimbat ca nici piese pt. el nu mai exista - asa de vechi e, ca am pierdut vreo 2 saptamani cu asta, de ex. intr-o zi s-a blocat de 9 (NOUA) ori in 5 ore (de la a 6-a oara am inceput sa-mi invat noii colegi ceva vorbe de duh), apoi a venit cel nou (ura!!!!), insa a trebuit pus pe el cam tot ca era chel rau, bietul de el, alte 2 zile de net si descarcari programe, pe urma IAR nu mergea reteaua si nu puteam lista (imprimanta la retea)... ce sa va mai spun, asa am eu bafta !
Si sefu' zice: "nu ma intereseaza, lucrati si noaptea ..." Iar mie mi-e draga viata 'asa cum unui ghiocel ii e drag un strop de soare...'

Numai bine, dragilor! :roll:




#43 AdrianI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 21 June 2005 - 10:28 PM

Varianta gratuita este exact aceeasi cu cea pe care o primesc si cei cu abonament.
Intradevar, ca sa-ti iasa situatia clientilor ok, este indicat sa ai analitice unice (si, dupa cum ti s-a spus, cu punct).
Daca nu iti apar incasarile, cel mai probabil, plata nu este efectuata pe analiticul corespunzator.
Cel mai bine ar fi sa suni la ei ca iti indica ei unde anume ai gresit, chiar daca nu ai abonament.



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 08:36 AM

Multumesc pt. raspuns, Adi!
1. Plata e facuta chiar din modulul de iesiri, pe factura incasata, DIRECT!!! Nu are cum fi in alt analitic de vreme ce ma duc pe factura cu pricina si ii fac plata.
2. Cei de la SAGA mi-au spus ca am varinata veche ! Mint ei, mint si eu, insa daca e asa, chiar ca inseamna lipsa de onestitate din partea lor, ceea ce imi rdica serioase semne de ? in ceea ce priveste colaborarea cu ei.



#45 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 22 June 2005 - 08:44 AM

adica tu vrei sa spui ca in situatia intrarilor/iesirilor acel furnizor/client iti apare ca neachitat chiar daca tu l-ai platit?
s-ar putea sa fi facut o duda.....programul face bine dar nu tipa daca tu vrei sa inregistrezi direct 6xx=5311/5121
recomabdabil ar fi sa faci 6xx=401 si 401=5311 in acest mod scapi de belele (nasol este ca tre sa faci asta si pt bonurile fiscale)
daca lasi asa cum ai procedat tu, ai sa pastrezi in veci acei furnizori ca neachitati, chiar daca registrul de casa e ok si soldul la furnizori e la fel de bine...trebuie doar sa stii de ele
mai ai o solutie, ia du-te la hhhmmm...cum naiba se numeste aia in care salveaza baza de date...vezi ca ai un buton de verificari...da click pe ala si ai sa vezi ca insusi programelul iti arata manarelile pe care le-ai bagati tu acolo
de fapt nu's manareli, dar el nu vrea direct 6xx=5311
sper ca asta e problema ta, altceva nu vad sa fie si oricum, programul nu are "perderi de solduri" sau ce mai vrei tu sa spui pe acolo



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 09:03 AM

Multumesc, tony, pt. raspuns, insa eu nu vorbeam de furnizori pt. simplu motiv ca nu am ajuns sa-i introduc si nustiu daca acolo face aceleasi probleme. In plus, nici nu am cum plati doar chelt. (cont 6xx, cum spui tu) atata timp cat m-as duce tot pe factura cu pricina pe care dand click pe butonul de plata ar trebui sa apara fereastra de plata ca la clienti si sa-i dau direct de acolo plata.
La clienti asa functioneaza, nota contabila generata e corecta, 4111 = 5121 daca e incasata prin banca sau 4111 = 5311 daca e incasata prin casa. Nu poate fi loc de eroare la analitic, astfel. Problema nu era cu asta ci cu faptul ca in situatia clientilor nu se imperecheza emiterea cu incasarea, adica nu apare incasarea, chiar daca la sold apare corect.
Acum e mai clar care e buba?



#47 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 22 June 2005 - 09:16 AM

incearca sa te duci exact pe factura respectiva si sa dai incasare....sa scrii acolo chitanta nr din data si suma
daca ai incasat pe o chitanta 2 facturi, te duci la ambele facturi si treci exact suma incasata.....
daca la iesiri la clientul x la fiecare factura ai scris soldul corect atunci nu vad care e buba.....is ok...
eu chiar nu mai inteleg ce ai tu acolo si ce nu rezulta



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 09:24 AM

tony a spus:

incearca sa te duci exact pe factura respectiva si sa dai incasare....sa scrii acolo chitanta nr din data si suma
daca ai incasat pe o chitanta 2 facturi, te duci la ambele facturi si treci exact suma incasata.....

Jur ca asa am facut, insa in situatia clientilor din modulul 'situatii-listari' + 'situatii clienti', la rubrica "incasari" nu apar aceste incasari, desi la sold, acesta e corect. Mizam mult pe aceasta situatie, pt. prezentare la patron si pt. registrul scadentar. Nu pot prezenta patronului o situatie care apare asa, ca-mi da cu in cap, pe buna dreptate, fiidca e varza in interior.



#49 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 22 June 2005 - 09:26 AM

downloadeaza pe al calc saga in versiunea de acum, fa 2-3 inregistrari in 2 luni si vezi ce rezulta.....la mine functioneaza corect....
parerea mea e ca facusi ceva pe acolo tu, nu ca e programul de vina
verifica pe alt calc si vezi ce face acolo si ce faci tu acum...poate iti dai seama



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 09:55 AM

tony, draga mea, cum poate fi vina mea atat timp cat nota contabila e generata corect, cu analiticul corect? De ce in nota si in balanta se duce f. bine, iar in situatia clientilor nu? Unde mai pui ca imi preia in aceeasi situatie a clientilor si rulajele creditoare totale ale celor 3 clienti in analiticul lor, rulaje creditoare totale preluate la preluarea balantei din 30.04.2005 (ca la 30.04 am preluat balanta in acest nou program), iar cand marchez inreg./linia respectiva a clientului din 'situatii clienti' si merg la "incasari" imi apare ca incasare contul 891 din preluarea balantei, fara sa preia, in acelasi timp, si total rulaje debitoare la 'total intrari', rulaje preluate din aceeasi balanta? Astfel imi apare incasare fara intrare, cu docum de incare contul 891!!! Ce zici de ghidusia asta ?



#51 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 22 June 2005 - 10:06 AM

pai hai sa-ti spun ghidusie.....tine cont in alta parte de clietii si furnizorii pe care ii aveai in sold....te duci la articole contabile si faci simplu inregistrarea, fara analitice, fara nimic, sau pe un analitic, clienti diversi....
iar de acum incolo, cand incasezi o factura pe care o bagasi in program de sine statator ai sa vezi ca iti ia factura respectiva
cum il faci pe programel sa recunoasca de la tine ca clientul x are soldul format din facturile a, b, c nu ai cum, daca tu bagasi doar un sold....
lasa-le asa pe astea pana se sting....si ai sa vezi ca daca in luna mai ai bnagat o factura si in iunie o incasezi...e destul de inteligent incat sa ti le asocieze pe astea doua
parerea mea
altfel, nu stiu ce sa mai spun
incep sa fiu convinsa ca nu am prieput problema ta si nu pot decat sa te trimit sa discuti cu baietii...sau si mai bine da-le un mail cu tot ce vrei tu, clar si raspicat si-ti vor raspunde chair daca ai abonament, chiar daca nu ai



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 10:21 AM

Asta cu sunatu' la ei e facuta deja, ti-am zis ce mi-au spus = ca am varianta veche si trebuie update. Oricum il luam pt. denominare, insa vroiam sa ma conving inca o data ca problema e la program si nu la mine. Chiar nu vreau sa mai fac j'de artificii si nici nu cred ca e normal sa apelez la asa ceva cand programul ar trebui sa merga bine si curat.
Oricum, iti multumesc f. mult pt. colaborare si iti sunt recunoscatoare pt. efortul de a te ocupa de mine.
O zi frumoasa. :)



#53 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 22 June 2005 - 10:28 AM

la fel



#54 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 23 June 2005 - 09:47 AM

Pentru D-na ALUPEI OTILIA.
Creati clienti in momentul in momentul introduceri facturi si nu separat. In situatie clienti aveti un buton in dreapta de "VERIFICARE" testati functionalitatea acestuia. La mine a mers in sensul ca a regasit chitantele lipsa.



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2005 - 11:49 AM

Multumesc frumos.
Am rezolvat-o, totusi, cu un baiat de la ei. Ce mi-a zis el a fost diferit de ce mi-au zis ceilalti, dar a fost singurul care s-a priceput sa ma ajute. In sfarsit !!!



#56 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 11 July 2005 - 09:34 PM

La 409 nu da erori (cel putin la balanta, solduri etc)
Dar intr-adevar mai face figuri uneori cand intru la Situatii furnizori - dar incearca si la reglari avansuri .



#57 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 11 July 2005 - 09:42 PM

Nu am avut niciodata probleme la plati/incasari - toate au fost facute perfect , indiferent daca le faceam de la intrari-iesiri sau din Registrul de casa. De multe ori platesc /incasez direct in casa , chiar daca e vorba de o chitanta cu care s-au achitat 4-5 facturi (le selectez toate si am o singura plata) si nu am avut niciodata probleme



#58 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 18 July 2005 - 01:47 PM

As dori sa aflu daca exista cineva care foloseste programul SAGA in orasul Targoviste.
Am nevoie de putin ajutor !
marighe



#59 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 18 July 2005 - 02:02 PM

Am o mare rugaminte!
Pentru o societate comerciala cu obiect de activitate "contabilitate" unde avem de lucrat evidenta contabila din toate domeniile de activitate, care dintre variantele SAGA ne-ar ajuta cel mai mult?
Declaratiile pentru AJOFM se pot trimite pe e-mail din acest program?
Daca se lucreaza pe patru calculatoare, avem nevoie de patru licente?
In cazul in care programul este free se plateste actualizare pentru patru calculatoare sau pentru unul singur?
Va multumesc pentru ajutor!
marighe



#60 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 July 2005 - 02:04 PM

saga






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL