Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salarii

7 replies to this topic

#1 madi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:legislatie copii

Postat 16 February 2006 - 06:11 PM

ce se poate face daca la calculul sal pe 2005 am luat in calcul si chelt profesionale? cum trebuie sa completez FF pt 2005? se fac state rectificative?



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 February 2006 - 06:40 PM

Faci fisele corecte, fara cheltuieli profesionale, scrii impozitul ce l-ai oprit si virat si vor vedea cei in cauza ce e de facut cand o sa le ceara banii statul...


Curiozitate: lucrezi de mana?
nu ai citit nimic legat de salarii tot anul trecut :shock:

Subiectul a fost dezbatut cam peste tot, nu numai pe forum.




#3 madi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:legislatie copii

Postat 16 February 2006 - 07:54 PM

buna bibi
multumesc pt raspuns. da ai dreptate statele le lucrez de mana, iar cu cititul mai greu( numai anul trecut) .firma este a mea si trebuie sa ma ocup de toate pe langa faptul ca sunt si proaspata mamica.
multumesc de ajutor,chiar am nevoie



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2006 - 10:26 AM

In Ordinul 546 MO nr414/17.05.2005

"In situatia in care se constata elemente care genereaza modificarea veniturilor din salarii si/sau a bazei de impunere aferente veniturilor unei persoane fizice, pentru care angajatorul a efectuat calculul impozitului lunar, recalcularea drepturilor respective si stabilirea diferentelor de impozit constatate se efectueaza pentru luna la care se refera iar diferentele de impozit rezultate vor majora/diminua impozitul datorat incepind cu luna constatarii"


eu cred ca trebuie angajatorul sa-si corecteze greseala nu sa o ascunda!



#5 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 17 February 2006 - 10:34 AM

Buna Madi! nu dispera! si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine (ca mamica..) ghinionul a fost ca modificarile sa apara exact in anul in care noi am trecut la meseria de mamica
atentie si la Ordinul 1016/18.07.2005 cu deducerile personale vezi ca se tine cont de venitul brut nu de cel net ca inainte.
Ordinul 546/28.04.2005 privind modelul si continutul fisei fiscale prevede la capitolul V litera A. face referire la impozitul calculat eronat.
Deci la tine acele cheltuieli profesionale au condus la un impozit eronat.
In ordin se mentioneaza ca se recalculeaza drepturile pentru luna la care se refera iar diferentele de impozit constatate vor majora sau diminua impozitul datorat incepand cu luna constatarii.
mult succes!
mamica lui Miruna



#6 madi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:legislatie copii

Postat 17 February 2006 - 11:44 AM

multumesc elenmiru
mi-ai fost de mare ajutor.ma bucur ca ma intelege cineva si sper sa ma ajuti in continuare.imi poti spune si mie ce alte modificari au mai aparut anul trecut( ex modificari cote,declaratii suplimentare etc)imi este frica sa nu fi omis ceva.
multumesc anticipat si astept raspunsul tau in limita timpului disponibil(stiu ca esti foarte ocupata)
mamica lui stefania catalina



#7 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 17 February 2006 - 11:49 AM

cu multa placere o sa incerc dupa orele 21 cand galusca mea Miruna Stefania adoarme. mai intreaba-ma la mail elenmiru@yahoo.com pentru ca nu intotdeauna urmaresc forumul (din cauza timpului)



#8 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 17 February 2006 - 05:08 PM

Madi si eu sunt in situatia ta.Tin contabilitatea la o firma de 2 luni si am constatat ca in state sunt trecute si ch. prof. de unde rezulta imozit mai mic.(Cred ca nici nu au depus statele la ITM).Daca tu ai inteles cum ttrecem in fise(impozitul din stat sau cel corect) lamureste-ma si pe mine sau oricine stie.Va rog din suflet pentru ca nu am la cine apela.
ddd






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL