Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu crestere copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu crestere copil

5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 01:10 PM

buna ziua, am cateva intrebari legate de CIC:
-angajatorul mai inregistreaza in contabilitate CIC? daca da, cum, la fel ca inainte?
-angajatorul mai plateste vreo obligatie salariala pentru angajatele aflate in CIC?daca da, ce anume?
-in fisele fiscale nu se face vreo mentiune pentru a arata ca angajatele au fost in CIC in 2005? eu nu am gasit nici o optiune in program, cum vor intele cei de la adm.fin. ca nu s-a oprit impozit pe salarii pentru ca angajata era in CIC?
multumesc



#2 ACAMI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 17 February 2006 - 03:54 PM

Pentru o/un angajat in CIC s-a inregistrat o decizie de suspendare a CM,prin urmare nu exista in pontaj, nu se mai calculeza CM de CIC,programul de salarii ar trebui sa nu o/il mai scoata pe statul de plata prin urmare nu se mai plateste NIMIC, nu se inregistreaza nimic, la sfarsit de an nu are fisa fiscala, pentru ca nu are venituri de la anagajator.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 06:16 PM

multumesc, dar daca angajata a lucrat cateva luni in 2005 si pe urma a intrat in concediu de maternitate si apoi,in CIC?
dar pt 2006? nu mai inregistrez nimic pt aceasta persoana?
multumesc

"ACAMI" a spus:

Pentru o/un angajat in CIC s-a inregistrat o decizie de suspendare a CM,prin urmare nu exista in pontaj, nu se mai calculeza CM de CIC,programul de salarii ar trebui sa nu o/il mai scoata pe statul de plata prin urmare nu se mai plateste NIMIC, nu se inregistreaza nimic, la sfarsit de an nu are fisa fiscala, pentru ca nu are venituri de la anagajator.




#4 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 26 May 2006 - 09:50 AM

am si eu o nelamurire legata de CIC. am o angajata inca in cic,dar ne-a anuntat ca la venire vrea sa se transfere.ce acte trebuiesc?e nevoie sa lucreze 3 zile dupa care sa se transfere?(asa spun unii)!va multumesc .



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 26 May 2006 - 10:43 AM

trebuia facuta fisa fiscala pentru angajatele care au fost in CIC in 2005. treceai la venit 783 si la impozit 0.



#6 mona ovi.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Medias

Postat 13 June 2006 - 04:17 PM

Am urmatoarea problema: o angajata depune la societate cerere pt. suspendare contract munca incepand cu 17.05.2006, in vederea obtinerii indemnizatiei pt.crestere copil. Conditia de stagiu si cea de 42 zile lehuzie sunt indeplinite. Fac decizie de suspendare, eliberez adeverinta plus copii dupa acte si ma trezesc ca dosarul trimis de primarie este respins de cei de la DMSSF pe motiv ca: ultimul certificat medical pentru lehuzie este pe perioada 01.05.- 31.05.2006. Eu am calculat conc.med. pana in 17, deci 11 zile de plata in loc de 22 si am specificat asta pe adeverinta. In cartea de munca i-a fost operata suspendarea cu data de 17. Din punctul meu de vedere am considerat ca-i dreptul doamnei sa intrerupa concediul de lehuzie si sa intre in cic. Ce parere aveti? Va rog sa ma ajutati, sa pot face statul de plata.
mona ovi.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL