Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proceduri scrise + fisa post - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Proceduri scrise + fisa post

28 replies to this topic

#21 LUMINITA G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MARE

Postat 22 August 2007 - 08:57 PM

Imi pare tare rau pentru voi ca va certati, pe seama procedurilor, insa ar fii foarte frumos sa aflati ca sunt unele institutii unde subalternii indeplinesc ordinele sefilor de birou efectiv verbal, fara a avea la mana cel putin fisa postului, ca sa nu mai vorbim de proceduri. :vio (33): :cha (6): :cha (4):
Partea cea mai frumoasa vine in momentul in care vine CURTEA DE CONTURI si te trezesti ca esti luat la rost de catre sef, ca nu ai facut si nu ai indeplinit cum trebuie sarcinile pe care ti le-a dat, iar cei de la curte incep sa te ia la rost...........iar seful se rasteste , iar tu incepi si spui da asa mi-ai zis si tot asa...............si incepi sa te trezesti ca de fapt tu habar nu ai de fapt de rolul pe care il ai .....pt ca tu din prea mult zel fata de SEF indeplinesti tot ceea ce iti spune........si nu stii nici macar tu pana unde sunt atributiile sefului tau.... pana unde se merg ele?????............... :aggressive: :lostit (13):
Deci fratilor de breasla nu priviti ca ceea ce este scris si delimitat este o prostie "" adica PROCEDURILE"" pt ca e o treaba foarte buna la o adica.....sunte-ti functionari publici si poate a-ti fost pusi in fata unor situatii limita de catre SEFI !!!!!!!!!!!! sau nu????????????????
E foarte bine ca se incearca a se explica ceea ce are de lucru fiecare sau in ce consta o anumita activitate.Deoarece in acest sistem al bugetarilor din pacate sunt foarte multi neprofesionalisti, vai de mama lor, toti au impresia ca pot fii contabili, chiar daca inainte au fost femei de serviciu sau vanzatoare, sau au doar 10 clase, si acu isi continua studiile, dragii de ei, si mai au si impresia ca , ca si ei nu este nimeni.
Daca a-ti privi bugetul ca pe ceva al vostru personal, ca si cum ar fii afacerea voastra si ar trebui sa o face-ti profiatbila v-ati da seama ca cu cat este mai clar totul si mai explicat cu atat se detine controlul mai bine. :celb (6):
GLU



#22 anafedor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 August 2007 - 06:03 AM

[quote name='anafedor' date='Aug 20 2007, 09:35 PM' post='140358']
am o sefa tampita rau ma pune pe mine sa intocmesc procedurile, un simplu executant, ajutati-ma daca puteti cu un set de proceduri pentru contabilitatea generala(casa, banca, furnizori, clienti) corelat si cu executia bugetara precum si pe mijloace fixe.
multumesc
adresa mea de mail anafedor@yahoo.com


Oameni`buni, eu n ma cert cu nimeni, daca aveti un set de proceduri ca sa maghidez si sa il adaptez activitatii mele. Apropo cum se intra in sistemul public, cer astia niste conditii de te doare capul, 9 ani pe superior, pt asemenea vechime cred ca ar trebui sa ai ceva in cap si totusi in institutii publice gradul de promovare a uni examen 98% este dat de pile, iar cei 2% este dat de oamenii care lucreaza, oameni care cei cu pile isi bat joc, eu inclin spre o coloana vertebrala dreapta si binenteles am sicane din partea sefilor dar n-am incotr-o...




#23 ttk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2007 - 09:24 AM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Feb 20 2006, 05:02 PM, a spus:

Daca mai ai intrebari referitoare la probleme de audit, nu ezita sa intrebi!

Sunteti auditor la o institutie publica? Ocup si eu o astfel de functie de putin timp. As avea nevoie de cateva sfaturi (invataminte care vin din practica, nu din teorie). Prin partile noastre nu prea se face audit, iar unde se face...



#24 gradinaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 January 2008 - 01:21 PM

Vezi postareamicha, la Feb 21 2006, 09:39 PM, a spus:

esti un Un_catel_simpatic dar cam musti dupa cum vad. Ovidiu_adrian79 are drepatate. Aceste proceduri nu exista dar incet incet ele se vor face si trebuie intocmite de de catre conducatorul compartimentului/biroului/servicului/directiei si aprobate de catre conducatorul institutiei. OG 119/1999 Republicata face referire la obligativitatea lor.
Aceste proceduri presupun descrierea activitatii pe care o faci pe fiecare tip de activitate in parte. De fapt de descrie activitatea, cu documentele intocmite, unde circula ele si cine le semneaza si aproba , astfel ca la un control al "simpaticului auditor" sau de ce nu Curtea de Conturi sa poata urmarii activitatea respectiva de la A-Z pentru a identifica evetualele riscuri. Daca ai ai multe domenii de activitate trecute in fisa postului pentru fiecare din ele trebuie sa existe o procedura.
Daca nu ne spui in ce domeniu lucrezi nu te putem ajuta cu proceduri. Ele sunt specifice. Model universal nu exista dar poate te putem indruma in ceea ce faci.
Nici cu FIAP-ul nu e o solutie pentru ca el se concretizeaza in final intr-o recomandare cu termen si daca nu respecti termenul s-ar putea sa nu se stie........ ce urmari are. Nu uita ca esti functionar public.


As dori si eu modele de proceduri. Lucrez ca revizor financiar-gestiune. Adresa de mail este nicoleta_contact@yahoo.com



#25 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 January 2008 - 08:40 PM

Procedurile de lucru sunt specifice fiecarei unitati, si eu ma chinuiesc de ceva timp cu ele. Daca vreti sa le faceti bine ar fi bine ca inainte de a va apuca de lucru sa va faceti o diagrama a activitatilor desfasurate .
Modele de procedura sunt intr-un ordin al MEF, oricum nu trebuie sa luati de bun tot ce e acolo. In general ar trebui ca ele sa fie aplicabile in mod unitar iar pentru asta, in cazul Ordonatorilor tertiari, ele ar trebui sa se faca de ordonatorul secundar sau principal dupa caz.

Aceasta postare a fost editata de trikule: 28 January 2008 - 08:41 PM




#26 IBansoiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 April 2010 - 03:04 PM

Ma poate ajuta cineva cu niste exemple de proceduri existente intr-o fabrica dupa care sa ma pot inspira. Va multumesc



#27 conta29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 July 2010 - 09:29 PM

Buna,as dori si eu daca se poate modele de proceduri din cadrul serv. financiar contabil la unitatile sanitare .
Va multumesc.



#28 alex.carabat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 September 2010 - 12:06 PM

Ma poate ajuta cineva cu proceduri pentru creditori?



#29 christmasmireille

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 September 2010 - 06:01 PM

Mai multe proceduri aici:

http://forum.portal....howtopic=103032






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL