Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cont pentru comision ITM: 635 sau 628 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Cont pentru comision ITM: 635 sau 628

46 replies to this topic

#21 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2006 - 12:36 PM

paidolat a spus:

635=447 analitic distinct.
Se pare ca odata cu introducerea Declaratiei Inventar si a celei Lunare acest comision este tratat ca obligatie fiscala, avand obligatai calcularii prin rotunjire la leu.

Totusi, ce inseamna obligatie FISCALA?
Ce mai stiti legat de depunerea declaratiei la ITM? Termen?



#22 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 06 March 2006 - 01:13 PM

- Pentru informații despre noile declarații fiscale puteți accesa Ordinul 99 / 10.02.2006 privind declarația inventar, respectiv Ordinul 100 / 10.02.2006 privind declarația lunară;
În textul celor două documente gasiți informații utile privind data limită de depunere a declarațiilor și anume:
- pentru declarația inventar conform Ordinului 99 /10.02.2006, Anexa 2, Litera A, Punctul 2: "Declarația-inventar se depune la Inspectoratul Teritorial de Muncă în a cărui rază teritorială își are sediul sau domiciliul, după caz, angajatorul, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentului ordin";
- conform Ordinului 100 /10.02.2006, Articolul 2: "Pentru luna ianuarie 2006, declarația fiscală privind stabilirea comisionului datorat de angajatori se completează având în vedere modelul menționat în anexa nr. 2 și se depune la inspectoratul teritorial de muncă până la data de 25 martie 2006";




#23 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2006 - 03:58 PM

As vrea sa stiu daca la Bucuresti a dus cineva aceasta declaratie.
Mi-e cam neclar modul de depunere: in instructiunile din legislatia mentionata e cam aiurea. Reiese ca se depune pe suport hartie( care se poate trimite si prin posta :) ) dar se completeaza cu programul pus la dispozitie pe site ( care este in constructie :twisted: ) si atunci hartia trebuie insotita de discheta.
Deci cum ati depus ( la Bucuresti) si unde?



#24 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 March 2006 - 10:36 AM

Pentru comisionul ITM se foloseste contul 622. Eu asa am invatat la facultate si cred ca este corect.



#25 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 March 2006 - 10:37 AM

Revin si cu inregistrarea :

622 = 401 - comision ITM



#26 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2006 - 12:07 PM

Cand am facut prima oara contabilizarea unui stat de salarii comis. pt. cam de munca se inregistra: 635=44702. Acum tot asa il inregistrez.

Nu inteleg cum ati invatat la facultate 622=401 fara sa aveti nici un document de la furnizor ( 401). Nici macar chitanta sau vreun contract :shock: .



#27 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 10 March 2006 - 12:24 PM

pe 635! am avut in discutie cu cineva de la garda, asa ca sigur e 635!



#28 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 10 March 2006 - 12:26 PM

paidolat are dreptate!

622=401?????
nu asa se inregistraza comisionul itm! :lol:

635=447 cu analitic!



#29 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 March 2006 - 03:15 PM

asta e un bun exemplu de cunostintele cu care ies studentii din facultate :lol: (scuzati cacafonia)



#30 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 10 March 2006 - 03:26 PM

la ce te referi septimiu?



#31 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 March 2006 - 04:25 PM

despre ce a invatat ISA in facultate



#32 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 March 2006 - 05:09 PM

Scuze am scris gresit inregistrarea, este 622 = 462. Va va surprinde poate, dar inregistrarea asta a fost foarte controversata si va spun ca autorul ei este un expert contabil si nu unul oarecare, ci chiar fostul sef al Ceccar Constanta, care asa preda la facultate. Si eu foloseam 635 dar am avut o discutie aprinsa cu dinsul pe tema asta.
Asa ca Septimiu, lasa mistourile, stiu ca esti expert in asta, dar eu consider ca ma descurc bine in ceea ce priveste conta. Si asta nu spun eu ci controalele pe care le-am avut de-a lungul anilor si au iesit bine. Poate nu este corecta inregistrarea dar eu v-am spus ca asa am invatat.
Daca am timp azi va scanez pagina din carte ca sa va lamuriti.



#33 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2006 - 05:43 PM

si eu tot in 622 inregistrez comisionul la itm



#34 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2006 - 10:40 PM

Legea contabilitatii 82/1991
622 "Cheltuieli privind comisioanele si onorariile"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta chelt.reprez.comisioanele datorate ptr.cumpararea sau vanzarea titlurilor de val.imob.sau a celor de plasament, comis.de intermediere, onorariile de consiliere, contencios ,expertizare, precum si alte chelt.similare. In D ct.622 se inreg:sumele datorate privind comisioanele si onorariile (401,408,471).
Contul 462 "Creditori diverși" este un cont de pasiv.
În creditul contului 462 "Creditori diverși" se înregistrează:
- sumele încasate și necuvenite (512, 531);
- sumele datorate terților reprezentând despăgubiri și penalități (658);
- datoriile privind achiziționarea titlurilor de plasament (502 la 508);
- diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluare sau la încheierea exercițiului (665).
În debitul contului 462 "Creditori diverși" se înregistrează:
- sume achitate creditorilor (512, 531);
- plata datoriilor pentru achiziționarea titlurilor de plasament (512, 531);
- datorii prescrise sau anulate (758);
- sconturile obținute de la creditori (767);
- diferențele favorabile de curs valutar, aferente datoriilor în valută achitate, sau la sfârșitul exercițiului (765).
Soldul contului reprezintă sumele datorate creditorilor.
Draga Isa, am citit din nou legea si m-a mirat faptul ca domnul expert contabil a gasit corespondenta in conturile folosite de domnia sa in inregistrarea comisionului ITM. Eu am citit mai departe legea si am gasit ca viabila inregistrarea pe care cred ca o facem cu totii:
635 = 447 analitic distinct pnetru constituirea obligatiei
447 analitic distinct = 5121 la plata obligatiei pentru ca:

Contul 447 "Fonduri speciale - taxe și vărsăminte asimilate"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența datoriilor și a vărsămintelor efectuate către alte organisme publice, potrivit legii.
Contul 447 "Fonduri speciale - taxe și vărsăminte asimilate" este un cont de pasiv.
În creditul contului 447 "Fonduri speciale - taxe și vărsăminte asimilate" se înregistrează:
- datoriile și vărsămintele de efectuat, conform prevederilor legale, către alte organisme publice (635).
În debitul contului 447 "Fonduri speciale - taxe și vărsăminte asimilate" se înregistrează:
- plățile efectuate către organismele publice (512);
- datorii anulate (758).
Soldul contului reprezintă sumele datorate.

Contul 635 "Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate datorate bugetului statului sau altor organisme publice.
În debitul contului 635 "Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate" se înregistrează:
- prorata din taxa pe valoarea adăugată deductibilă devenită nedeductibilă (4426);
- taxa pe valoarea adăugată colectată aferentă bunurilor și serviciilor folosite în scop personal, predate cu titlu gratuit care depășesc limitele prevăzute de lege, cea aferentă lipsurilor peste normele legale, precum și cea aferentă bunurilor și serviciilor acordate salariaților sub forma avantajelor în natură (4427);
- decontările cu bugetul statului privind impozite, taxe și vărsăminte asimilate, cum sunt: diferențele de preț la gaze și țiței obținute din producția internă, impozitul pe clădiri și impozitul pe terenuri, taxa pentru folosirea terenurilor proprietate de stat, precum și alte impozite și taxe (446);
- datoriile și vărsămintele de efectuat, către alte organisme publice, potrivit legii (447).
In aceste conturi eu am gasit corespondenta inregistrarii acestui comision ITM



#35 nicami04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 30 May 2006 - 10:49 PM

si eu sunt de acord cu inregisrarea 635-447...desi sunt multi care fac 622-447, chiar si la firma la care lucrez...



#36 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 May 2006 - 07:53 AM

635=447 analitic distinct si eu



#37 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 31 May 2006 - 08:18 PM

Daca cititi actul normativ care reglementeaza comisionul itm,veti vedea ca prevede ceva de genul ( citez din memorie) - pentru aceste servicii se datoreaza .......comision 0.75...

eu il inregistrez 628 = 462



#38 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 May 2006 - 08:36 PM

dinutu a spus:

Daca cititi actul normativ care reglementeaza comisionul itm,veti vedea ca prevede ceva de genul ( citez din memorie) - pentru aceste servicii se datoreaza .......comision 0.75...

eu il inregistrez 628 = 462
dar stii ca de ceva vreme com itm e obligatie fiscala, nu ? 8)



#39 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 31 May 2006 - 09:21 PM

obligatie fiscala este si 691=441
si 635=446 si taxe notariale, impozite si altele..........si planul de conturi nu ofera neaparat o imagine exhaustiva.problemele de taxe, impozite se studiaza la facultate prin anul 2 la disciplina finante.

tot timpul comisionul itm a fost o obligatie fiscala !!!!



#40 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 31 May 2006 - 09:28 PM

Septimiu accentua ideea ca de la aparitia obligatiei de declarare lunara a comisionului ITM, acesta devine practic o obligatie fiscala in adevaratul sens al cuvantului......Inregistrarea contabila: 635 = 447 analitic distinct. S-au dus vremurile cand mergeau "discutiile" ca ITM-ul e prestator de servicii, deci 622=401...sau alte pareri.
P.S. Scuze Septimiu, n-ai nevoie de "avocat".....Respect






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL