Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrari contrib indemniz si concedii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrari contrib indemniz si concedii

4 replies to this topic

#1 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2006 - 09:19 AM

As avea nevoie, daca se poate de o opinie. acest fond se spune ca diminueaza CAS-ul cu 0.75. atunci ce trebuie facut? 645-4311.01 cas 20.5%
iar apoi 4311.01 cas-4311.02 FNUASS 0.75?
Dar in declaratia 100 voi cum ati completat la poz 37? 20.5 % si pe deduceri 0.75?
astept cu nerabdare raspunsurile voastre. declaratia 100 e deja listata si trebuie s-o dau la semnat.
va multumesc!



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 February 2006 - 09:39 AM

quore a spus:

As avea nevoie, daca se poate de o opinie. acest fond se spune ca diminueaza CAS-ul cu 0.75. atunci ce trebuie facut? 645-4311.01 cas 20.5%
iar apoi 4311.01 cas-4311.02 FNUASS 0.75?
Dar in declaratia 100 voi cum ati completat la poz 37? 20.5 % si pe deduceri 0.75?
astept cu nerabdare raspunsurile voastre. declaratia 100 e deja listata si trebuie s-o dau la semnat.
va multumesc!
mai listeaz-o o data :D
ai gresit...
contributia noua e o contributie separata... se diminueaza CAS doar procentual
nu vrea citesti pe forum ce se scrie, nu ? s-a discutat cred de sute de ori pe tema asta... ai in declaratia 100 un rand 62.. vezi ce zice acolo




#3 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2006 - 11:56 AM

randul 62 l-am completat oricum. am discutat cu o prietena care are f multi angajati dintre care o multime sunt in concedii medicale sau de ingrijire copil si mi-a zis ca asa se proceda inainte de 31.12. acolo se bagau concediile si astea erau inregistrarile. anul asta cotele de cas se diminueaza cu 0.75 prin deducere din cas angajator. stiu ca e o chestiune de interpretare. nu am avut concedii si nu stiam ce se pune la deductibil. insa scrie in instructiuni:
B2. Pentru contributiile sociale datorate de angajatori, prevazute la pozitiile 35, 37, 38, 62 si 63 din Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul general consolidat formularul se completeaza de catre angajatori sau entitati asimilate acestora, in conformitate cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr.86/2003, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.609/2003, cu modificarile ulterioare, ale Ordinului ministrului finantelor publice nr.1644/2003 si ale legislatiei specifice privind contributiile sociale.
Rd.1 "Suma datorata": se inscrie suma datorata de angajatori in perioada de raportare, conform legislatiei specifice privind contributiile sociale.
Rd.2 "Suma deductibila": se inscrie suma reprezentand:
a) facilitati/deduceri acordate din bugetul asigurarilor pentru somaj in conformitate cu prevederile Legii nr.76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare (cum ar fi suma cuvenita angajatorilor care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant, absolventi din randul persoanelor cu handicap, someri in varsta de peste 45 ani, someri intretinatori unici de familie);
B) deduceri efectuate din bugetul asigurarilor sociale de stat, in conformitate cu prevederile Legii nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare" (contributia asigurarilor sociale de sanatate aferenta concediilor medicale, conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.150/2002 privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare si alte deduceri conform legislatiei specifice privind contributiile sociale);
c) indemnizatiile care se calculeaza si se platesc de catre angajatori, conform prevederilor art.35 din Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare si ale art.39 din Ordinul ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei si al ministrului sanatatii nr. 848/1.687/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 346/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;
d) pentru pozitiile 62 si 63 din nomenclator se completeaza indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, care se calculeaza si se platesc de angajatori, conform art.38 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aferente perioadei de raportare, precum si diferentele ramase de recuperat, reportate din perioada de raportare anterioara.
nu am posibilitatea acum sa verific legile acestea. iti multumesc oricum de raspuns.
.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 February 2006 - 12:10 PM

stii ca legea 19 a fost modificata si s-au scos din ea concediile, nu ?
stii ca de concedii se ocupa casa de sanatate, nu ?
deci concediile nu mai au nici o treaba cu CAS... doar accidentele de munca



#5 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2006 - 12:25 PM

Da, sa traiti. merci de lamuriri. Zi buna.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL