Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mijloacele fixe vor trebui vandute doar prin licitatie... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mijloacele fixe vor trebui vandute doar prin licitatie...

35 replies to this topic

#21 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2005 - 04:52 PM

adytm a spus:

licitatie organizata conform carei legi?
si care sunt unitatile specializate sa vinda tot felul de mijloace fixe?

Conform Codului fiscal



#22 live

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2005 - 07:45 PM

adytm a spus:

licitatie organizata conform carei legi?

Mika a spus:

Conform Codului fiscal
Codul fiscal nu reglementeaza organizare de licitatii

adytm a spus:

si care sunt unitatile specializate sa vinda tot felul de mijloace fixe?
Niste unitati specializate ar fi agentiile imobiliare

Oricum, in HG 84/2005, art.24 alin.15 a fost explicat in alt fel decat se intelege din Codul fiscal.

Lectura placuta!




#23 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 06 May 2005 - 11:00 AM

Tocmai am citit fabuloasa ordonanta .... e vorba de cesionarea sau instrainarea partilor sociale. In acest caz trebuie instiintata Administratia Financiara cu 60 zile inainte de efectuarea operatiunii , pentru control de fond. Incalcarea acestei dispozitii legale constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 2 ani .



#24 mutza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:buzau

Postat 06 May 2005 - 12:43 PM

Acum ma uit in ultima actualizare a Codului fiscal , iar art. 12^1 e abrogat in mod cert



#25 Rody

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 May 2005 - 05:59 PM

In cazul in care firma care vinde mijloacele fixe nu apeleaza la o firma de licitatii, cheltuiala cu valoarea ramasa neamortizata va fi nedeductibila. La control s-a renuntat.



#26 marian_naiman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:TULCEA

Postat 16 May 2005 - 02:16 PM

S-A RENUNTAT LA EL


o ZI BUNA !



#27 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 01 June 2005 - 08:52 AM

articolul 12.1 este abrogat prin ordonanta de urgenta 123/2004, publicata in monitorul oficial 1154din 07.12.2004



#28 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 27 June 2005 - 05:44 PM

"Valoarea rãmasã neamortizatã, în cazul mijloacelor fixe amortizabile vândute, este deductibilã la calculul profitului impozabil în situaþia în care acestea sunt valorificate prin unitãþi specializate sau prin licitaþie organizatã potrivit legii".



#29 marian_naiman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:TULCEA

Postat 28 June 2005 - 05:49 PM

s-a renuntat


o zi buna !



#30 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 08 August 2006 - 01:14 PM

am si eu o intrebare?cum se formuleaza cererea proprie pentru un control de fond?multumesc.



#31 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2006 - 02:23 PM

Vezi postareamihails2005, la Aug 8 2006, 02:14 PM, a spus:

am si eu o intrebare?cum se formuleaza cererea proprie pentru un control de fond?multumesc.
intrebi la mijloace fixe ?



#32 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 08 August 2006 - 04:22 PM

Am o situatie:Firma-micro a cumparat o motocicleta. In aceeasi luna au hotarat s-o vanda unuia din asociati. Ce crede-ti, e vre-o problema? Trebuie hotarare Aga? S-au pur si simplu firma ii face factura si chitanta,incaseaza banii si gata? Nu vad nici o afacere din treaba asta, dar asa vor ei.Ma pute-ti ajuta ? Multumesc!



#33 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 08 August 2006 - 05:50 PM

Vezi postarealudmila, la Aug 8 2006, 05:22 PM, a spus:

Am o situatie:Firma-micro a cumparat o motocicleta. In aceeasi luna au hotarat s-o vanda unuia din asociati. Ce crede-ti, e vre-o problema? Trebuie hotarare Aga? S-au pur si simplu firma ii face factura si chitanta,incaseaza banii si gata? Nu vad nici o afacere din treaba asta, dar asa vor ei.Ma pute-ti ajuta ? Multumesc!
Nimic? :unsure:



#34 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 09 August 2006 - 05:45 PM

Vorbesc de control pentru toata activitatea



#35 sory

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 August 2006 - 06:02 PM

Vezi postarealudmila, la Aug 8 2006, 06:50 PM, a spus:

Vezi postarealudmila, la Aug 8 2006, 05:22 PM, a spus:

Am o situatie:Firma-micro a cumparat o motocicleta. In aceeasi luna au hotarat s-o vanda unuia din asociati. Ce crede-ti, e vre-o problema? Trebuie hotarare Aga? S-au pur si simplu firma ii face factura si chitanta,incaseaza banii si gata? Nu vad nici o afacere din treaba asta, dar asa vor ei.Ma pute-ti ajuta ? Multumesc!
Nimic? :unsure:



factura, chitanta si gata.............



#36 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 09 August 2006 - 07:03 PM

Vezi postareasory, la Aug 9 2006, 07:02 PM, a spus:

Vezi postarealudmila, la Aug 8 2006, 06:50 PM, a spus:

Vezi postarealudmila, la Aug 8 2006, 05:22 PM, a spus:

Am o situatie:Firma-micro a cumparat o motocicleta. In aceeasi luna au hotarat s-o vanda unuia din asociati. Ce crede-ti, e vre-o problema? Trebuie hotarare Aga? S-au pur si simplu firma ii face factura si chitanta,incaseaza banii si gata? Nu vad nici o afacere din treaba asta, dar asa vor ei.Ma pute-ti ajuta ? Multumesc!
Nimic? :unsure:



factura, chitanta si gata.............
Multumesc Mult! ;)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL