Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie cifra de afaceri

26 replies to this topic

#1 theolumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2006 - 08:55 PM

Care este termenul limita al depunerii declaratiei cu cifra de afaceri a anului anterior? O depun si neplatitorii de TVA?



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 18 February 2006 - 09:26 PM

25 februarie.




#3 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2006 - 09:38 PM

Chiar daca nu esti platitor de TVA fa-o si depune-o! Am avut surpriza ca la unele sectoare sa-mi primeasca la neplatitori de TVA si la altele sa-mi spuna ca nu este nevoie! Dar e mai bine sa te asiguri ca te-ai dus sa o depui si ti-au respins-o ei!
JaNik@ :wink:



#4 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2006 - 09:54 PM

janika0 a spus:

Chiar daca nu esti platitor de TVA fa-o si depune-o! Am avut surpriza ca la unele sectoare sa-mi primeasca la neplatitori de TVA si la altele sa-mi spuna ca nu este nevoie! Dar e mai bine sa te asiguri ca te-ai dus sa o depui si ti-au respins-o ei!

Janika, poti sa ne spui si noua care-i scopul depunerii acestei declaratii? :wink: ... si unde-i reglementata?
HoratiuHagiudotro



#5 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 February 2006 - 12:58 AM

mie mi se pare o hartie in plus. ca multe altele, dealfel.
cum se formuleaza acesta declaratie. are cineva un model? va rog.
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 February 2006 - 01:13 AM

janika0 a spus:

Chiar daca nu esti platitor de TVA fa-o si depune-o! Am avut surpriza ca la unele sectoare sa-mi primeasca la neplatitori de TVA si la altele sa-mi spuna ca nu este nevoie! Dar e mai bine sa te asiguri ca te-ai dus sa o depui si ti-au respins-o ei!
am impresia ca nu stie in baza carui act normativ depui aceasta declaratie... sau daca stii nu ai citit exact ce scrie... sau daca ai citit, nu ai citit capitolul la care scrie... ceva cu TVA



#7 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2006 - 09:47 AM

cifra de afaceri trebuie declarata pana la data de 31.01 a anului urmator inchiderii exercitiului financiar si are drept scop:
1. daca cifra de afaceri > 100.000 euro si daca esti inregistrat ca microintreprindere treci automat la impozitare de 16%
2. daca cifra de afaceri > 100.000 euro platesti TVA lunar.
Aceste modificari le treci in declaratia 010 cu specificare la "mentiuni"
Aceasta declaratie privind cifra de afaceri ramane la latitudinea societatii (antet, declaratie- soc.X cu CF.. a realizat in anul x o cifra de afaceri de...
suma in euro se face la convertirea euro la bnr din 31.12.200x. Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice,declar ca datele din aceasta declaratie sunt corecte si complete. Semneaza persoana imputernicita)
Deci tu, nu trebuie sa depui declaratie daca esti neplatitoare de tva decat daca esti microintreprindere.



#8 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 02:54 AM

Pana la urma termenul limita este 25 feb sau 31 ianuarie? Cred ca am dat-o in bara... eram sigura ca 25 feb



#9 Doriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2006 - 07:31 AM

010 era 31.1
ca este 25.02
:lol:



#10 theolumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 February 2006 - 10:29 AM

e sigur 25.02., anul acesta...



#11 miremirc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:fetita mea Cella care e o scumpica!

Postat 21 February 2006 - 11:41 PM

imi poate trimite si mie cineva un model de declaratie privind cifra de afaceri?multumesc anticipat.
miremirc@yahoo.com



#12 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 21 February 2006 - 11:46 PM

se poate un model de declaratie a cifrei de afaceri, va rog!
monstef2001co2003@yahoo.com
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#13 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 21 February 2006 - 11:54 PM

daca se poate vreau si eu un model de declaratie privind cifra de afaceri.multumesc frumos. zuza1914@yahoo.com



#14 Doriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 February 2006 - 12:15 AM

cam asta ar fi..... la aranjare si spatiere mai trebuie umblat.... 8)



#15 pepe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Romania

Postat 22 February 2006 - 10:17 AM

Reglementarea se gaseste in codul fiscal art146.(modificat in 20 ianuarie 2006)
" ART. 146
Perioada fiscală
(1) Perioada fiscală pentru taxa pe valoarea adăugată este luna calendaristică.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depășit în cursul anului precedent o cifră de afaceri din operațiuni taxabile și/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului precedent, perioada fiscală este trimestrul calendaristic.
(3) Persoanele impozabile care se încadrează în prevederile alin. (2) au obligația de a depune la organele fiscale teritoriale, până la data de 25 februarie, o declarație în care să menționeze cifra de afaceri din anul precedent.
(4) Persoanele impozabile care iau ființă în cursul anului trebuie să declare, cu ocazia înregistrării fiscale, cifra de afaceri pe care preconizează să o realizeze în cursul anului, iar dacă aceasta nu depășește 100.000 euro inclusiv, au obligația de a depune deconturi trimestriale în anul înființării. Dacă cifra de afaceri obținută în anul înființării este mai mare de 100.000 euro, în anul următor perioada fiscală va fi luna calendaristică, conform alin. (1), iar dacă cifra de afaceri obținută nu depășește 100.000 euro inclusiv, perioada fiscală va fi trimestrul, urmând ca persoana impozabilă să se conformeze prevederilor alin. (3)."



#16 enia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 22 February 2006 - 09:44 PM

O microintreprindere neplatitoare de TVA care a avut activitate in 2005 , dar venituri zero - trebuie sa depuna declaratia cu cifra de afaceri ?



#17 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 22 February 2006 - 11:17 PM

NU. Declararea cifrei de afaceri este doar pentru platitorii de TVA, pentru a se stabili perioada fiscala: luna sau trimestru.

In cazul microintreprinderilor, daca depaseau 100.000 Euro, trebuia depusa 010 pana la 31.01.2006, pentru modificarea vectorului fiscal (inregistrare ca platitor de impozit pe profit).
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#18 omuletz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 06:04 PM

Va salut! Intrebarea mea este daca depunem sau nu declaratia.Nelamurirea mea vine din cauza textului de mai jos.
Astept un raspuns va rog si eventual o baza legislativa.Multumiri...



Text extras din: Ordonanta nr. 27/2006 publicata in MO,Partea I, nr. 88 din 31.01.2006 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii

Art. I. - Legea nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 681 din 29 iulie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 3 alineatul (1), litera B) va avea urmatorul cuprins:
"B) realizeaza o cifra de afaceri anuala neta de pana la 50 milioane euro, echivalent in lei, sau detin active totale care nu depasesc echivalentul in lei a 43 milioane euro, conform ultimei situatii financiare aprobate. Prin active totale se intelege active imobilizate plus active circulante plus cheltuieli in avans;".
2. Litera c) a alineatului (1) si alineatele (2)-(4) ale articolului 3 se abroga.
3. Alineatul (1) al articolului 4 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 4. - (1) Intreprinderile mici si mijlocii se clasifica, in functie de numarul mediu de salariati si de cifra de afaceri anuala neta sau activele totale pe care le detin, in urmatoarele categorii:
a) microintreprinderi - au pana la 9 salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detin active totale de pana la 2 milioane euro, echivalent in lei;
B) intreprinderi mici - au intre 10 si 49 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detin active totale de pana la 10 milioane euro, echivalent in lei;
c) intreprinderi mijlocii - au intre 50 si 249 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta de pana la 50 milioane euro, echivalent in lei, sau detin active totale care nu depasesc echivalentul in lei a 43 milioane euro."



#19 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 06:34 PM

Depunerea declaratiei privind cifra de afaceri are ca scop:
- trecerea la o alta baza de impozitare, respectiv la plata impozitului pe profit daca se depaseste cifra de afaceri > 100.000 euro - la 31.12.2005
- daca ai depasit aceasta cifra faci declaratia de mentiuni 010 pana 31.01.2006
-daca nu ai depasit cifra de afaceri faci doar declaratia si o depui pana la 25.01.2006
-daca esti platitor de tva si la 31.12.2005 ai o cifra de afaceri > 100.000 euro treci de la plata tva trimestriala la plata lunara si faci declaratia de mentiuni 010 pana la 31.01.2006
Am dreptate ?



#20 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 06:54 PM

:P iaca si eu cu o obraznicie!

depunerea declaratiei privitoare la cifra de afaceri de catre TOATE firmele platitoare de tva care NU au depasit in anul anterior cifra de afaceri de 100000 eur, are ca scop respectarea codului fiscal!

in rest s-ar fi putut rezolva cu 010, care oricum e obligatorie la modificari, parerea mea!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL