Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creditare societate de catre asociat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Creditare societate de catre asociat

35 replies to this topic

#1 cora232000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi

Postat 20 February 2006 - 02:35 PM

Imi puteti spune daca este obligatorie incheierea unui contract de creditare in cazul in care creditarea societatii o face unul din asociati? Nu este suficienta chitanta? Si cum se procedeaza cand asociatul doreste sa-si recupereze banii din societate? Care este baza legala pe care o poate invoca? Multumesc.



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 02:40 PM

sfat:
contractul de creditare este obligatoriu. incasarea banilor o faci cu dispozitie de incasare (si/sau chitanta) iar restituirea banilor pe baza de dispozitie de plata unde specifici restituire creditare cf. contract / data

recomandare:
la fiecare restituire a creditarii anexeaza la documentul de plata si o copie a contractului de creditare; ai grija la durata creditarii: contractul sa fie pe maxim un an si preferabil fara dobanda.




#3 cora232000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi

Postat 20 February 2006 - 03:03 PM

Din pacate e prea tarziu pentru contract. Chitanta a fost emisa acum doi ani. Ideea este ca nu reusesc sa recuperez banii pe cale amiabila. Ma interesa baza legala pe care sa o invoc pentru a instiinta administratorul societatii de intentia mea de a recupera banii.



#4 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 03:20 PM

din cate imi dau seama, se pare ca tu esti asociatul care doreste sa recupereze banii inapoi.

chitanta despre care vorbesti o mai ai? scrie creditare firma nevoi curente sau ceva de genul asta? in contabilitatea mai figureaza suma drept creditare?

oricum, daca ai chitanta si in contabilitate inca mai figureaza aceasta datorie catre tine, ai tot dreptul sa ceri banii inapoi.

daca pe cale amiabila nu se poate rezolva si suma este suficient de mare pt a fi recuperata ... iti recomand sa contactezi un avocat...



#5 cora232000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi

Postat 20 February 2006 - 04:57 PM

Mai am chitanta si scrie pe ea creditare firma. Oricum, multumesc.



#6 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 05:20 PM

o completare:

chiar daca in contabilitate figurezi cu datorie zero si nu ai primit nici un ban inapoi, tot poti sa recuperezi banii.

ideea este sa te legi de semnatura de pe documentele de plata care au fost intocmite, daca este cazul (care se presupune a fi a ta)

poti sa incepi demersurile tale prin a trimite firmei o notificare (sau chiar mai multe, daca nu primesti un raspuns oficial) prin care ceri sa ti se restituie banii cf. chitanta.

si inca ceva: in mod normal, la sfarsitul anului are loc o inventariere. in dosarul inventarierii ar fi normal sa fie si un extras de cont confirmat/neconfirmat. ai primit asa ceva din partea firmei?



#7 cora232000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi

Postat 21 February 2006 - 11:40 AM

Bineinteles ca nu am primit. :D



#8 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 12:11 PM

sincera sa fiu, nici nu ma asteptam ... poate se intampl ao minune :D



#9 sibila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 February 2006 - 02:46 PM

octavia_i a spus:

recomandare:  
la fiecare restituire a creditarii anexeaza la documentul de plata si o copie a contractului de creditare; ai grija la durata creditarii: contractul sa fie pe maxim un an si preferabil fara dobanda.

Imi poti spune, te rog de ce contractul sa fie maxim pe un an? Nu e corect sa scriu ca suma se va restitui cand o va cere imprumutatorul, care va face o notificare prealabila cu x zile inainte de restituire?
Merci daca poti sa ma lamuresti



#10 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 03:19 PM

legal, daca imprumutul este pe o perioada mai mare de an trebuiesc facute niste formalitati cu BNR-ul .... practic se intocmeste un dosar cu o serie de documente societatea este in evidenta BNR pt acest imprumut pe termen mediu.

de scris, poti sa scrii ce vrei in contract, dar corect este asa cum spui tu ... totusi, nu o sa vina nimeni de la BNR sa te verifice, asa ca ... poate fi trecuta cu vederea acest "mic" viciu de continut. nu stiu insa ce sa iti spun in cazul unui control daca ei dau atentie acestor detalii.

sa inteleg ca pana la urma ai anuntat societatea ca doresti sa primesti banii inapoi? ai facut-o in mod oficial?



#11 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 21 February 2006 - 03:35 PM

Daca eu, ca si asociat unic, creditez societatea, mai e nevoie de contract si in cazul asta?



#12 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 04:35 PM

desigur ca trebuie



#13 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 04:36 PM

sa nu imi spuneti ca ati creditat societatea in valuta .... ca se cam complica treaba in cazul asta



#14 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 21 February 2006 - 08:16 PM

Sfaturile date referitoare la acerdarea creditului pentru firma pe baza de contract scris in prealabil si urmatoarele sunt OK, numai ca in viata nu este asa.

Cel mai bun sfat este cel cu cautati un avocat, daca pe cale amiabila nu ti se restitue suma.

Complicatiile cele mai mari la care trabuie sa te astepti atunci cind societatea este cu procedura de lichidare pe rol in instanta de judecata.

Chitanta ce o detii este o forma scrisa de perfectare a contractului de imprumut pe termen nedefinit. Ori chestiunea exigibilitatii restituirii daca nu se solutioneaza pe cale amiabila atunci nu ramane decat calea judecatoreasca urmata de executia silita, dearece lipseste titlul executoriu referitor la restituire.
Mircea Scalat



#15 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 22 February 2006 - 12:23 AM

octavia_i a spus:

sa nu imi spuneti ca ati creditat societatea in valuta .... ca se cam complica treaba in cazul asta
Nu, Doamne fereste, nu imi complic existenta!



#16 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 22 February 2006 - 08:16 AM

vreau si eu un model de contract intre firma si asociat ca inprumutant
ada



#17 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2006 - 09:38 AM

f bine :smt038



#18 romulus_martin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 22 February 2006 - 06:27 PM

m-ar interesa si pe mine un model de astfel de contract...



#19 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2006 - 09:36 AM

model de contract de imprumut



#20 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 23 February 2006 - 09:41 AM

din pacate eu nu pot sa-l descarc
daca poti sa-l pui pe email
danic762003@yahoo.com
multumesc
ada






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL