Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sanatate 6.5%-dilema sau certitudine - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


sanatate 6.5%-dilema sau certitudine

24 replies to this topic

#21 Dan Vilceanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2006 - 09:52 AM

Am si eu o mare dilema: daca un pensionar care a platit contributia la sanatate tot timpul cat a lucrat ca salariat si este indreptatit acum sa beneficieze de servicii medicale isi deschide un cabinet sau PFA, mai trebuie sa plateasca contributia de sanatate din moment ce el oricum are dreptul la asistenta medicala, pensionar fiind??? :roll:
Multumesc anticipat pt raspunsuri.



#22 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 09 March 2006 - 11:40 AM

Dan Vilceanu a spus:

Am si eu o mare dilema: daca un pensionar care a platit contributia la sanatate tot timpul cat a lucrat ca salariat si este indreptatit acum sa beneficieze de servicii medicale isi deschide un cabinet sau PFA, mai trebuie sa plateasca contributia de sanatate din moment ce el oricum are dreptul la asistenta medicala, pensionar fiind??? :roll:
Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Sincer..........nu conteaza!




#23 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2006 - 09:33 AM

chitanr a spus:

CEA VALABILA LA ACEASTA ORA ESTE:
Ordin nr. 221 din 04 noiembrie 2005 cu modificarea si completarea facuta de Ordin 269 din 28 decembrie 2005

Bine,

ordin 221 a spus:

Art. 7. -
(1) Persoanele care exercita profesii libere sau sunt autorizate potrivit legii sa desfasoare activitati independente au obligatia de a vira trimestrial contributia sub forma unei cote de 6,5% aplicate asupra:
a) venitului net din activitati independente determinat ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului, deductibile, cu exceptia prevederilor art. 49 si 50 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele ale caror venituri sunt determinate pe baza venitului net anual determinat pe baza contabilitatii in partida simpla;
B) normelor de venit, stabilite de Ministerul Finantelor Publice prin nomenclatorul activitatilor pentru care venitul se stabileste pe baza de norme de venit, in cazul persoanelor ale caror venituri sunt determinate pe baza de norme de venit.
(2) In cazul persoanelor care obtin venituri din activitati independente ale caror venituri sunt determinate pe baza de norma de venit si care beneficiaza de o reducere a normelor de venit, cota de 6,5% se va aplica la norma redusa, determinata potrivit reglementarilor in vigoare pentru impunerea veniturilor respective.
(3) Pentru veniturile din drepturile de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, contributia in cota de 6,5% se calculeaza la aceste venituri si se plateste de catre persoana care le realizeaza.
Art. 8. -
(1) Contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente vireaza trimestrial contributia calculata la venitul estimat, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) [...]
(3) In situatia in care contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente, la finele anului, inregistreaza pierderi sau realizeaza venituri la nivelul fiecarei luni sub nivelul salariului de baza minim brut pe tara, contributia se calculeaza prin aplicarea cotei de 6,5% la nivelul unui salariu de baza minim brut pe tara pentru fiecare luna.

ordin 269 a spus:

Alineatul (3) al articolului 7 va avea următorul cuprins:  
"(3) Pentru veniturile realizate din activități desfășurate de persoane care exercită profesii libere sau autorizate potrivit legii să desfășoare activități independente, contribuția de 6,5% se plătește de persoana care le realizează."  
5. Alineatul (3) al articolului 8 va avea următorul cuprins:  
"(3) În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din profesii libere sau sunt autorizați să desfășoare activități independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri la nivelul fiecărei luni sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară, contribuția se calculează prin aplicarea cotei de 6,5% la nivelul unui salariu de bază minim brut pe țară pentru fiecare lună, dacă este singurul venit asupra căruia se calculează contribuția."

Repet, se plateste 6.5% din venitul impozabil, indiferent care si cite sunt sursele de venit.
NU sunt contabil.



#24 helenalife

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:roman

Postat 23 March 2006 - 06:27 PM

Va rog ,daca puteti sa ma luminati si pe mine, in urmatoarea speta:

Asociat unic care este administrator si are venituri lunare in propria firma, doar din drepturi de autor (nu are nicaieri functie de baza cu contr. de munca) .

Societatea, ca platitor de drepturi de autor, a retinut ,declarat si platit doar impozit drepturi de autor, lunar de 16%(desi retinerea la sursa ,ca si impozit anticipat era de 10%).Am depus la 28.02.2006 ,declaratia 205, pentru venituri si impozit retinut,din drepturi de autor.

Urmeaza ca pina la 31.05.2006,ca beneficiar al veniturilor,persoana in cauza sa depuna declaratia 200(probabil ca prin recalculare, va beneficia de restituire de impozit ,platit in plus) .

La 31.12.2005, societatea (microintreprindere) a obtinut un venit net de 2200 ron , care a fost repartizat pe dividende.
Am calculat si constituit impozit pe divident 16% =352 ron; 6,5% sanatate= 143 ron si dividend rest de plata 1705 ron.

Intrebarile mele sunt:

1.In 2005,trebuia lunar sa constitui,sa declar si sa platesc 6,5% pentru veniturile din drepturi de autor?Daca trebuia,care ar fi consecinta ca nu am procedat asa si daca e obligatoriu ,cum as putea sa reglez situatia ?

2. Care este aplicatia prin care sa prind in declaratia de sanatate pentru salariati, si 6.5% pentru asociatul unic,constituit in baza venitului din dividende ? La ce luna-decembrie 2005, ian.2006 sau dupa bilant? Macheta actuala a declaratiei nu prevede decit salariati, CIC si co-asigurati.

3. Valoarea de 143 ron (6,5%),ce scadenta de plata are?

4. Daca aceasta obligatie o platesc cu OP, din contul firmei, la explicatii nominalizez persoana pe OP cu CNP-ul?

3. Pentru 2006, exista diferente fata de 2005,pentru o astfel de speta?

Va multumesc macar pentru rabdarea cu care mi-ati citit mesajul si va ramin profund indatorata, daca imi veti raspunde.



#25 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 27 March 2006 - 12:25 AM

Persoana fizica autorizata are obligatia sa plateasca 6,5% la venitul realizat dar nu mai mic de 12 salarii minime pe economie. In cazul ca mai are si un alt serviciu plateste la venitul realizat indiferent de marimea lui.Deci este obligatoriu sa plateasca, pentru ca legea spune ca se plateste la venitul realizat indiferent din cate surse provine si nu spune ca daca esti salariat nu mai platesti si la celelalte venituri. ATENTIE virarea cotei de 6,5% aplicata la venit( si nu la salariu) se plateste in contul casei de asigurari de sanatate si nu la finante. Nu se trece in declaratia de 6,5% si nici in declaratia 100 iar PFA face o declaratie nominala direct la casa de asigurari care este pe format de hartie. Cota pe care o plateste are la baza declaratia estimativa de venituri pentru anul curent, urmand ca in anul urmator sa se regularizeze dupa ce s-a depus declaratia cu venitul realizat in anul anterior. Daca nu-si tine contabilitatea in partida simpla, va plati la norma de venit pentru care plateste si impozitul pe venit.
Casele de asigurari au legatura cu fiscul care le trimite anual situatia asociatilor unici, PFA, persoane angajate cu conventie civila si cei depistati ca nu au platit in contul casei cota de 6,5% primesc notificari de plata si atunci sa vezi penalizari.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL