Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


penalitati

6 replies to this topic

#1 Ana1

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 February 2006 - 06:41 PM

Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati sa stiu ce am de facut
In urma cu un an dupa ce s-a platit o parte din dividende s-a platit impozitul pentru suma respectiva dar cand s-a depus declaratia la finante s-a ales gresit si s-a trecut obligatia la persoane juridice in loc sa fie la persoane fizice pentru care s-a facut plata. Am luat fisa platitorului dupa cateva luni si am constatat greseala. Am facut o rectificativa dar raman dobanzale si penalitatile. Se poate face ceva sau trebuie sa platesc chiar daca nu a existat niciodata obligatia de plata si am depus rectificativa?!?
V a multumesc!



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2006 - 05:13 PM

Daca un agent economic a consatat ca a declarat eronat o obligatie si face o declaratie rectificativa, din proprie initiativa, atunci nu mai exista nici o baza de calcul pentru majorari. Daca rectificativa este introdusa corect, in mod automat programul reface calculele de majorari.

Dar uneori, cu intentie, din nestiinta sau cu reavointa cei care opereaza in programele fiscului o fac incorect. Sau, si mai rau, isi baga degetele si muta "de mana", cu un asa-zis "borderou", din coloana de majorari in coloana debite. Criminal.

Daca sumele sunt semnificative si merita efortul, mergeti pana-n panzele albe. Nu au ce majorari sa ceara. Oricum in justitie pierd.




#3 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 10:56 AM

Desi am cautat si eu de am zapacit prin legislatie despre penalitati la rectificative, nu am gasit asa ceva si nici AF nu-mi da un act in baza caruia se calculeaza. Am intrebat si la MF si nu mi-au raspuns. Ba chiar, cand cer certificat fiscal celor de la AF, mi le muta la nu stiu ce rubrica, fisa apare curata, dupa care le muta la loc, dar nu le scot de acolo. Situatia mea este aproape similara cu a doamnei care a pus intrebarea. Adica au operat aiurea rectificativa cu data depunerii, nu au corectat-o pe cea initiala si ameninta cu controlul ca sa le scoata.

Am vazut raspunsuri ale altor contabili care au acceptat sa plateasca sau sa le compenseze cu alte obligatii unde aveau de recuperat. Ce se poate face mai intai? Exista o cerere pentru corectare pe care pot s-o adresez altcuiva decat inspectorului care nu vrea in ruptul capului sa corecteze sau sa spuna cum trebuie procedat?

Multumesc.



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 11:37 AM

Eu va recomand sa va duceti in audienta la directorul general al Adm.respective. Cu inspectorul este posibil sa nu rezolvati nimic. Am avut si eu o situatie cumva asemanatoare si numai cand am ajuns la director s-a rezolvat problema.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2006 - 04:30 PM

eu am intrebat un jurist si mi s-a raspuns ca efectele declaratiei s-au produs si nu pot si "stornate" (numai stiu cum a spus el - sint niste termeni juridici) deci penalitatile si majorarile ramin si curg pina in momentul platii sau rectificarii. la AFPS2 am patit o situatie similara si mi s-a spus ca ei nu regleaza fisa pe vorba mea ci in baza legii (care lege nu le da voie s-o regleze scazind maj si pen) dar ... directoarea lor a pemis rectificarea sumelor in urma unui control care sa verifice realitatea situatiei la momentul depunerii declaratiei initiale.



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 07 March 2006 - 08:39 PM

Intr-adevar , se pretinde ca majorarile si penalitatile curg de la data depunerii declaratiei initiale pana la date depunerii rectificativei . Insa cum , in urma unei cereri care merge " sus" , aceste situatii se pot rezolva prin stornarea acestor penalitati calculate , inseamna ca fiscul pur si simplu fura bani de la contribuabili , neavand nici o baza legala pentru sus amintita " pretentie " .
Am avut un caz si in urma cererii mi s-au stornat penalitatile .
Si oricat am cautat baza legala pentru calcului acestor penalitati , n-am gasit !
Sa mai caut ? :D



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 March 2006 - 09:29 PM

NICOLETA p a spus:

eu am intrebat un jurist si mi s-a raspuns ca efectele declaratiei s-au produs si nu pot si "stornate" (numai stiu cum a spus el - sint niste termeni juridici) deci penalitatile si majorarile ramin si curg pina in momentul platii sau rectificarii.
Aiureli! Textul de lege suna asa:
"Majorãrile de întârziere se calculeazã începând cu ziua imediat urmãtoare termenului de scadențã și pânã la data stingerii sumei datorate"
Pai eu tocmai asta fac ! Imi rectific propria declarație și modific suma datorată și termenul de scadența declarat. Depunând o rectificativă nu mai există nici o bază pentru nici o datorie. Dispare. Nu e datorie, nu au la ce calcula majorari. Asta este esența.

NICOLETA p a spus:

la AFPS2 am patit o situatie similara si mi s-a spus ca ei nu regleaza fisa pe vorba mea ci in baza legii (care lege nu le da voie s-o regleze scazind maj si pen) dar ... directoarea lor a pemis rectificarea sumelor in urma unui control care sa verifice realitatea situatiei la momentul depunerii declaratiei initiale.
Perfect! Asta au dreptul să facă! Să constate! Dar să nu ne spună nouă că au dreptul să calculeze penalități la NIMIC.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL