Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salariati - punct de lucru (help! help!) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Salariati - punct de lucru (help! help!)

19 replies to this topic

#1 Ana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2004 - 11:24 PM

Salut, eu sunt noua pe aici, dar sunt incantata de acest forum!
Va supun atentiei urmatoarea problema: e vorba de o firma cu sediul social in sectorul 6 si punct de lucru in jud. Ilfov.
Pe sediu are 2 angajati, pe punctul de lucru are 7 angajati.
Pana acum am depus declaratiile numai la sectorul 6, pentru toti cei 9 angajati.
Am auzit pareri potrivit carora am gresit si trebuiau depuse astfel:
-somajul, sanatatea si cas-ul - toate la sect. 6 pt. toti salariatii
-declaratia 100 pentru cei 2 angajati la sect 6 si pentru ceilalti 7 la Ilfov; in acelasi timp impozitul pe salarii ar fi trebuit platit o parte la sect 6, respectiv partea aferenta salariatilor de la punctul de lucru la Trezoreria Ilfov.
Cum este bine?
Nu am gasit in legislatie date referitoare la depunerea declaratiilor separat pt punctul de lucru (doar nu are personalitate juridica!!!)
Voi ce parere aveti?



#2 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 01 December 2004 - 10:34 AM

Nu conteaza daca salariati lucreaza la pct. de lucru sau la sediu, atat timp cat sunt toti angajatii aceleasi firme. Parerea mea este ca toate declaratiile tr depuse pt toti salariatii in acelasi loc. Totusi, mai intreaba...




#3 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 December 2004 - 11:03 AM

Eu am lucrat la un punct de lucru al unei firme din Brasov. Punctul de lucru din Bucuresti avea mai mult de 5 angajati si depunea delaratia 100 la AF sect 1 Bucuresti si platile aferente salariatilor se faceau tot la Bucuresti. Am fost la AF 1 si chiar am luat certificat fiscal pe punctul de lucru si am reglat fisa contribuabilului.. Totul a fost OK.
Legea nu o stiu exact dar stiu ca scrie undeva ca daca punctul de lucru are mai mult de 5 angajati trebuie declarat la sectorul sau localitatea in care este punctul de lucru.

Sper ca ti-am fost de folos
Bafta multa!



#4 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 01 December 2004 - 12:29 PM

impozitul pe salarii pt. cei 7 salariati ai punctului de lucru il platesti la Ilfov, declaratia 100 cu impozitul pe salarii aferent , de asemenea la Ilfov;
declaratiile pt CAS, CASS, Somaj pt. toti salariatii(9) le depui la Sectorul 6, iar platile la Trezoreria Sector 6. Tot la Sectorul 6, depui declaratia 100 si platesti impozitul pe salarii pt. cei 2 salariati ai sediului social.



#5 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2004 - 12:36 PM

buna! raspunsul la intrebarea ta este urmatorul:
cass, somaj, cas , ptr toti salariatii se depun la sediul social(sector 6) iar 100 ptr sediul social (adica cei 2 salariati) la sectorul 6 si 100 ptr punctul de lucru (cei 7 salariati) la adm ilfov.sunt foarte sigura de asta. la soc la care lucrez eu este cam acelasi lucru si nu am avut probleme. atentie ! trebuie sa depui 010 la ilfov odata cu deschiderea punctului de lucru cu bifa numai la impozitul pe salarii. trebuie specificat pe declaratia 100 codul fiscal al punctului de lucru(sper sa ai) si pe op de la salarii la obligatii de plata se va scrie impozit pe salarii ptr pct de lucru-cod fiscal......
baza legala ptr asta este ordinul privind aprobarea normelor....din legea 189/1998 . o gasesti in mo nr 594/12.08.202(pag 6)art 1,11 si 13. sper ca am fost explicita.succes



#6 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 01 December 2004 - 12:46 PM

Lg. 189 /1998 a fost abrogata de OUG 45 / 2003, care a intrat în vigoare la 01.01.2004.



#7 Ana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2004 - 12:48 PM

Multumesc mult tuturor!
Recunosc ca eram intr-o ceata totala, acum parca s-a mai limpezit!



#8 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2004 - 02:12 PM

ok. si atunci? ce lege aplicam? mai stiu pe cineva in aceeasi situatie si cei de la administratie au pus-o sa rectifice declaratiile ptr ca nu facuse separat ptr punctul de lucru.?



#9 gianini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2004 - 03:33 PM

Buna Ana,
Toate declaratiile intocmite la o societate, indiferent situarea /locatia de punctului de lucru, se depun acolo unde societatea isi are sediul social . :lol:



#10 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 06 December 2004 - 04:45 PM

Buna Gianini! Daca punctul de lucru are peste 5 salariati ce faci cu impozitul pe salarii , unde il platesti si unde il declari? Vorba lui Moromete" pe ce te bazezi?"



#11 gianini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2004 - 05:06 PM

Pentru Sly,

Ai dreptate, m-am pripit in a raspunde :lol:
Poate ma lamuresti tu, ca nici pentru mine nu este prea clar.
Mersi. :D



#12 Ana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2004 - 11:15 AM

M-am mai interesat, si stiu pe cineva care e in situatia de a avea mai mult de 5 salariati pe un punct de lucru, inca din anul 1998. Ea plateste si declara doar impozitul pe salarii aferent salariatilor de pe punctul de lucru la Administratia de care tine punctul de lucru, dar fara sa fi cerut cod fiscal.
Nu a avut nici o problema cu nici un control, si a avut destule.
Dar, totusi, nu am gasit inca baza legala. Mai caut...



#13 gianini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2004 - 04:16 PM

Buna tuturor

Ce este chestia asta cu cod fiscal diferit pentru punctele de lucru.? care este baza legala? Nu am gasit nimic. Eu lucrez la o societate cu 5 puncte de lucru, dar doar doua au peste 5 salariati, in acest caz trebuie sa solicit cod fiscal diferit de cel al societatii la infiintare? Nu am mai auzit pana acum. Daca ma poate ajuta cineva? Si unde scrie...?



#14 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 07 December 2004 - 09:27 PM

Normele metodologice din 26 iulie 2002 pt. pt. aplicarea prevederilor art. 8 , din Legea nr. 189/1998. Problema este la legea 189/1998 cred ca s-a abrogat. Astept pareri si comentarii suplimentare.



#15 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2004 - 01:42 PM

nici nu mai stiu ce sa zic.
asa a fost la mine la firma,cand m-am dus la sectorul 4 cu declaratia punctului de lucru m-a programat sa ridic codul fiscal aferent punctului de lucru.de ce? habar nu am.am intr-adevar peste 5 salariati iar societatea aici isi desfasoara activitatea. :)



#16 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2004 - 02:03 PM

am citit si eu acum in norme in monitorul oficial 594/202 in care se spune ca era obligatorie declararea pct lucru cu certificat fiscal.eu chiar in perioada aceea am facut actele...
dar ce facem de acum incolo?



#17 gianini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2004 - 12:59 PM

Evrika!! Dragii mei cred ca in sfarsit am iesit din ceata... referitor la salariatii punctelor de lucru... Legea 189 /1998 a fost abrogata de OUG 45/2003, care la art. 28 alin 7 spune asa: ) Platitorii de impozite si taxe care au organizate puncte de lucru stabile cu minimum 5 angajati sunt obligati sa solicite inregistrarea fiscala a acestora, ca platitori de impozit pe venituri din salarii, la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla punctul de lucru. Solicitarea se face in termen de 15 zile de la data infiintarii, pentru punctele de lucru nou-infiintate. Platitorii de impozite si taxe prevazuti la acest alineat au obligatia sa organizeze evidenta contabila corespunzatoare pentru determinarea impozitului pe venitul din salarii calculat, retinut si varsat.. Cred ca acum a inteles toata lumea. Eu una m-am lamurit. Va pup pe toti. :D



#18 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2004 - 01:36 PM

pentru depunere declaratie 100 la Admin Fin:

ORDIN Nr. 281 din 10 februarie 2004

<<2. Declaraþia privind obligaþiile de platã la bugetul general consolidat se depune, în format electronic, la unitatea fiscalã în a cãrei razã teritorialã plãtitorul de impozite, taxe sau contribuþii îºi are domiciliul fiscal. Persoanele juridice care au subunitãþi înregistrate ca plãtitori de impozite ºi taxe depun declaraþia privind impozitul pe veniturile din salarii ºi asimilate salariilor, corespunzãtor activitãþii subunitãþilor, la organul fiscal teritorial la care acestea sunt înregistrate ca plãtitori de impozite ºi taxe.>>

ok? :o



#19 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 December 2004 - 04:24 PM

FELICITARI!!!!!! ACUM NE-AM LAMURIT CU TOTII! :P



#20 eof

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 December 2004 - 05:40 PM

pe langa legea 45 mai este si codul de procedura fiscala. art 24
." (2) Pentru persoanele juridice cu sediul in Romania, care au sedii secundare, platitor de obligatii fiscale este persoana juridica, cu exceptia impozitului pe venitul din salarii, pentru care plata impozitului se face, potrivit legii, de catre sediile secundare ale persoanei juridice. "






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL