Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
(re)evaluati leasingul financiar intern?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


(re)evaluati leasingul financiar intern??

23 replies to this topic

Poll: (re)evaluati leasingul financiar intern ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 01:42 PM

Dragilor,

Dezbatem de mult problema obligativitatii (re)evaluarii la sfarsitul anului a leasingului financiar intern si se pare ca sunt multe argumente pro si contra.
De aceea am facut acest chestionar si va rog frumos sa votati, chiar fara nici un comentariu. Vreau tare mult sa stiu daca sunt mai multi cei care nu au facut (re)evaluarea sau, dimpotriva, sunt mai multi cei care au facut-o; de asemenea, cati dintre noi sunt indecisi, dar spre ce inclina totusi.

Va raman indatorata.



#2 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 22 February 2006 - 02:49 PM

Consider ca re-evaluarea este obligatorie cf ordinului 1752, punctul 59, lit.b, citez:
59. - 1) La fiecare data a bilantului:
a) Elementele monetare exprimate in valuta (disponibilitati si alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele si depozitele bancare, creante si datorii in valuta) trebuie evaluate si raportate utilizand cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data incheierii exercitiului financiar. Diferentele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, intre cursul de la data inregistrarii creantelor sau datoriilor in valuta sau cursul la care au fost raportate in situatiile financiare anterioare si cursul de schimb de la data incheierii exercitiului financiar, se inregistreaza, la venituri sau cheltuieli financiare, dupa caz.
B) Pentru creantele si datoriile, exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute,eventualele diferente favorabile sau nefavorabile, care rezulta din evaluarea acestora se inregistreaza la venituri sau cheltuieli financiare, dupa caz. Determinarea diferentelor de valoare se efectueaza similar prevederilor lit. a).
Cu alte cuvinte, chiar daca este leasing intern, atata vreme cat plata este raportata la o valuta, trebuie facuta reevaluarea/actualizarea sumelor. Ceea ce in opinia mea e o mare tampenie intrucat nu cred ca este corect sa influentez rezultatul exercitiului curent cu un venit aferent unei diferente de curs de la 42000-35000 pentru euro (sa spunem) pentru un sold pe care urmeaza sa-l platesc in n ani, cand (la noi nu se stie niciodata) euro poate ajunge in anul urmator la 43000. Mult mai corecta cred ca era inregistrarea acestor diferente in contrapartida cu 473, astfel incat la sfarsit de an sa am o oglinda clara a datoriilor, si stornarea inregistrarii la ian 2006, urmand ca pe chelt/venit din dif curs sa apara doar sumele afente platilor facute efectiv in acel an.




#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2006 - 09:58 PM

ordinul a intrat in vigoare in 2006, chestionarul este facut ptr. reevaluarea de la 31.12.2005



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2006 - 11:26 PM

floris a spus:

ordinul a intrat in vigoare in 2006, chestionarul este facut ptr. reevaluarea de la 31.12.2005

asa e !

sunt de acord cu comentariul lui skf ! :) din pacate, cei cu putere de decizie nu cred la fel...



#5 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 23 February 2006 - 01:57 AM

de acord cu comentariul lui skf dar totusi am reevaluat. daca statul cere sa facem o tampenie, o facem sau ne asumam riscul unor amenzi usturatoare.

deja colegii de serviciu, dupa toate bombanelile si nervii din ultima vreme mi-au prezis un viitor trist: in cutii de carton in fata institutiilor publice, protestand impotriva unui sistem idiot.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#6 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 23 February 2006 - 08:45 AM

Logic vorbind, si nu vreau sa va chinui prea mult cu asta, LEASINGUL INTERN PREZINTA DE FAPT NISTE CREANTE/DATORII IN VALUTA CARE SUNT APOI EXPRIMATE IN LEI. Nici decum cazul expus de tine mai sus skf.
Valoarea unei masini va fi de xxxxx EURO , care apoi se transforma in RON si pentru a acoperi diferenta lunar se mai factureaza ca pozitie separata si diferentele de curs valutar.
In cheltuieli in avans tu vei avea intotdeauna ceea ce este ramas din valoarea leasingului conform contractului si mai mult chiar , indiferent de miscarile din conturile de venituri si cheltuieli din dif.curs, suma aceea este dpdv contabil corect si reprezinta valoarea reala a contractului.
In concluzie, PAREREA MEA umila, este ca nu trebuie sa reevaluezi nimic.
Ajutam cum / cand putem....



#7 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2006 - 09:22 AM

Eu sunt de parere ca trebuie reevaluat - cel putin 167 -. Soldul lui 167, reprezinta o datorie in EURO, care va fi achitata ulterior, la alt curs, de aceea trebuie evaluata la cursul de inchidere la data bilantului.



#8 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 23 February 2006 - 10:49 AM

Eu nu vorbeam de reevaluarea contului de imobilizari - adica masina in sine, intrucat aici legea prevede clar ca acest cont nu trebuie reevaluat, citez din acelasi ordin 1752 "c) Elementele nemonetare achizitionate cu plata in valuta si inregistrate la cost istoric (imobilizari, stocuri) trebuie raportate utilizand cursul de schimb de la data efectuarii tranzactiei. " si nici de contul de datorie in avans(adica 471) ci de contul 167. Pe de alta parte e perfect adevarat ca acest ordin se aplica incepand cu 2006 insa nu cred ca gresesc cand afirm ca normele din 2004 prevedeau acelasi lucru (exeptand faptul ca se inregistra pe ven/ch din dif de curs nu pe ch/ven fin). O sa caut ca sa vad cum era exact.



#9 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 27 February 2006 - 01:20 PM

Oare firmele de leasing evalueaza la sfarsitul ex financiar creantele in valuta ? Din ce facturi primesc eu, de la aceste firme , zic ca nu ! La acelasi curs istoric, din contract , se rapoarteaza ratele si dobanda si se factureaza diferentele de curs. Fiindca daca ar face aceasta evaluare...in anul urmator ar trebui raportate creantele in cauza la cursul de la 31.12.200x , nu ? Si nu este !
Si daca ele nu o fac, pentru ca suma din extrasul de cont sa fie aceeasi la 31.12.200x...atat la furnizor cat si la client ,ar trebuie sa nu o facem nici noi , nu ?
E posibil ca firmele de leasing sa fi facut adrese la MF si sa fi obtinut raspunsuri in acest sens .



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 06:29 PM

doru, vezi ca mai e un subiect tot pe tema asta si tot aici, la "monografie contabila", dar fara chestionar - numai cu comentarii. te sfatuiesc sa-l citesti si pe acela. vei vedea ca firmele de leasing isi cam fac reevaluarea, dar numai in contabilitatea lor. fact. le emit la curs istoric, dar dif. de curs le sparg in 2 : pana la 31.12 si de la 01.01 incolo. cica asa trebuie sa facem si noi.



#11 Contabilutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 28 February 2006 - 12:22 AM

da



#12 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 February 2006 - 09:32 AM

Multumesc Otilia, am gasit subiectul si dupa ce l-am citit m-am dumirit intr-o oarece masura .



#13 speranta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Baia Mare
  • Interests:profesionale

Postat 28 February 2006 - 02:23 PM

As vrea sa stiu de la cei care ati facut (re)evaluarea, daca ati actualizat si valoarea reziduala? Firma de leasing imi factureaza intr-adevar doua pozitii "dif.de pret rata capital". Valoarea reziduala se va factura in cazul meu abia peste trei luni. Va multumesc.



#14 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2006 - 03:20 PM

contabila mea nu a reevaluat dar firma de leasing sigur a facut reevaluarea



#15 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 03:30 PM

speranta a spus:

As vrea sa stiu de la  cei care ati facut (re)evaluarea, daca ati actualizat si valoarea reziduala? Firma de leasing imi factureaza intr-adevar doua pozitii "dif.de pret rata capital". Valoarea reziduala se va factura in cazul meu abia peste trei luni. Va multumesc.

Da, pentru ca valoarea reziduala este in soldul 167.



#16 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 February 2006 - 03:31 PM

Exista un subiect in " monografie contabila " , care se numeste " reevaluare / inventariere leasing " care desbate mai pe larg acest subiect . Spre final parerile converg spre o concluzie : evaluarea leasingului financiar intern nu afecteaza sumele din conturile 167,168,471....



#17 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 February 2006 - 03:37 PM

uite si un link catre el http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...asing&&start=60



#18 speranta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Baia Mare
  • Interests:profesionale

Postat 28 February 2006 - 03:42 PM

Asa am procedat si eu. Nu am afectat soldurile conturilor 167,168,471. Am facut o singura inregistrare 658=408. Actualizarea se refera doar la datoria din 167(unde am inclus si valoarea reziduala). Multumesc pentru pareri.



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 04:12 PM

dragilor,

acest sondajul arata ce clara si, prin urmare, ce convingatoare poate fi legea in tara asta! iata un alt exemplu de legislatie ambigua, parca anume lasata asa ca sa aiba pt. ce ne amenda pe la controale...

rezultatul lui : practic juma'-juma' !!! pana azi, 05.03.2006 ora 4 si ceva p.m.

de aceea am insistat atat pe subiect, parerile fiind diferite, dar in proportie enervant :D de echilibrata. din pacate e un subiect destul de fierbinte, multe firme avand cate ceva luat in leasing financiar si, ca atare, fiind atinse de problema evaluarii acestuia ! sunt sigura ca ati inteles, dragilor, ca nu am facut valuri (numai) pt. mine, ci pentru toti cei interesati, nu putini la nr.

va multumesc mult pt. participare. :D



#20 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 March 2006 - 04:31 PM

Eu nu am reevaluat . Factura pentru rata lunara cuprinde si diferenta de curs fata de cursul la data contractului . Sunt convinsa ca si factura pentru valoarea reziduala va contine diferenta de curs :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL