Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


firma contabilitate


134 replies to this topic

#121 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 February 2009 - 09:55 AM

Ord.65/1994:
" ART. 8
Societățile comerciale de expertiza contabila trebuie sa îndeplinească următoarele condiții:
a) sa aibă ca obiect de activitate exercitarea profesiei de expert contabil;
b) majoritatea actionarilor sau asociaților sa fie experți contabili si sa detina majoritatea acțiunilor sau a părților sociale;
c) consiliul de administrație al societății comerciale sa fie ales in majoritate dintre actionarii sau asociații experți contabili;
d) acțiunile sa fie nominative si orice nou asociat sau acționar sa fie admis de adunarea generală."
HOTĂRÂRE nr. 8/90 din 14 iunie 2008pentru modificarea și completarea Regulamentului de organizarea și funcționarea Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România
EMITENT: CORPUL EXPERȚILOR CONTABILI
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 466 din 23 iunie 2008
"104. Cel interesat poate, atunci când dorește, dar nu mai târziu de 3 ani și când sunt îndeplinite condițiile necesare stabilite de Regulamentul de organizare și funcționare a Corpului, să obțină reînscrierea sa în Tabloul Corpului, dând curs procedurii prevăzute pentru înscriere.
În cazul în care a trecut o perioadă mai mare de 3 ani de la data renunțării la calitatea de expert contabil sau contabil autorizat ori a radierii din Tablou, persoana în cauză va susține din nou examenul de aptitudini pentru atribuirea calității de expert contabil și contabil autorizat, dacă celelalte condiții pentru obținerea calității prevăzute de regulament sunt îndeplinite."

Dana




#122 tomanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 10 November 2009 - 11:20 PM

doresc sa lucrez pe cont propriu,prin intermediul propriei mele firme de contabilitate,un SRL
daca sunt stagiara la CECCAR si inca nu am sustinut examenul de aptitudini(urmeaza anul viitor),pot sa fac acest lucru ca si economist sau trebuie neaparat sa fiu expert contabil "cu acte in regula"?
va multumesc anticipat!




#123 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 November 2009 - 09:23 AM

Infiintarea unei firme de contabilitate are drept conditii ca cel putin jumatate din actionari si cel putin jumatate din conducerea firmei sa fie experti contabili. Trebuie sa fi luat examenul de aptitudini caci nimeni nu poate garanta ca in viitor vei termina stagiul si vei lua si examenul de aptitudini. Daca exista vreo portita legala de amanare a necesitatii acestiu examen la crearea firmei, stiuta de altii, m-ar interesa si pe mine.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#124 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 November 2009 - 12:06 PM

Poti lucra cu un contract de consultanta (firma de consultanta) pentru clientul respectiv,
cu conditia sa colaborezi cu un expert pentru certificarea bilanturilor la perioadele legale.



#125 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 November 2009 - 12:53 PM

te rog sa ma corectezi daca am inteles eu gresit , deci imi fac o firma cod caen 7022, inchei contracte de prestari servicii cu diferite firme ( le tin contabilitatea), dar inchei in un contract de prestari servicii cu un expert contabil, care de 2 ori pe an sa-mi vizeze bilantul. Am inteles bine?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:55 PM




#126 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2009 - 01:31 PM

Expertul trebuie sa incheie contract tot cu clientul tau.
Mai pe direct tu ii vei face rost de clienti expertului, el putand sa te "sara" oricand. Astfel de "colaborari" nu prea merg in practica, pe termen lung.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 11 November 2009 - 01:31 PM

Dragos



#127 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 November 2009 - 01:43 PM

Scuza-ma , dar asa cred ca nu ai citit ceea ce a scris doiny mai sus , cum ca lucrezi tu prin firma ta de consultanta ptr client, iar expertul doar vizeaza la sfarsit
Hai sa-ti spun ce am auzit astazi , un contabil cu studii superioare in regula tine pe parcursul anului contabilitate la mai multe firme iar in iulie si februarie ( iunie) cand trebuie depus bilantul incheie CIM cu 2 ore cu firma respectiva. Ce zici de asta?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:55 PM




#128 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2009 - 02:07 PM

Probabil merge si ce spui tu.
Ceea ce spun eu a mai fost discutat pe forum, e un topic mai vechi; si cred ca si doiny se refera la acelasi lucri.
Firma ta face contract cu clientul prestari servicii (operare date...), si ii face contabilitatea primara; care asta inseamna simpla operare de date.
Totodata expertul contabil face contract tot cu clientul, si ii face "certificarile" aferente.

Acest lucru chiar se practica, numai ca in locul firmei tale exista un "contabil" angajat la client, cu un salariu in consecinta.
Dragos



#129 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 November 2009 - 04:17 PM

Daca tot exista somaj atat de mare in tara aceasta, de ce sa nu ne ajutam intre noi?
Ce daca expertul verifica si semneaza bilanturile?
E corect , si in felul acesta lucrezi si tu pe parcursul anului contabilitate si salarizare.
Am inteles de la cineva ca i s-a cerut contractul la un control si a fost in regula.



#130 tomanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 11 November 2009 - 05:44 PM

multumesc frumos pentru raspuns.daca voi afla ceva te anunt.in sesiunea 2010 dau examenul si imi pot deschide firma fara probleme.pana atunci...

am discutat problema cu o doamna expert contabil foarte amabila (imi cer scuze dar mi se intampla pentru prima oara) si mi-a explicat ca un CIM de 2h/zi cu societatile respective este rezolvarea tuturor problemelor,inclusiv a bilantului.
sa ii ajute dumnezeu si sa-i dea numai bine si noroc in viata.m-a intrebat "de ce vrei tu sa lucrezi pentru altii?esti economist,ai experienta peste 5 ani,ce altceva iti mai trebuie?".mentionez faptul ca intentia mea era sa lucrez pentru dansa...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:57 PM




#131 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 November 2009 - 12:36 AM

in alta ordine de idei, eu m-as gandi de 2 ori daca merita sa fac SRL: platesc impozit forfetar (care nu se aplica la pfa) si cotizatie ceccar dublu (880 lei/an taxa fixa+220 lei/an pt E.C. asociat, fata de 440 lei/an la PFA)



#132 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 November 2009 - 10:12 AM

Foarte corect,
Cred ca pana ai un numar considerabil de firme, si e rentabil sa-ti faci srl,
varianta cea mai buna e PFa-ul
Subiectul topicului era ca ar fi vrut sa-si faca un srl, si nu stia in ce mod ...



#133 icewonder

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bailesti

Postat 15 April 2010 - 02:39 PM

Buna ziua,
Pe acest caen 7022, se pot incheia contracte de prestari servicii cu diverse PJ pentru "editare" documente contabilitate primara - nir, registre, state salarii, editare si depunere declaratii fiscale?

Va multumesc!



#134 Light

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 April 2011 - 01:14 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Am terminat liceul economic, unde am facut contabilitate. Acum sunt un anul 3 la facultate, dar la specializarea ECTS (economia comertului, turismului si serviciilor). Se poate sa imi infiintez un SRL care sa aibe domeniu de activitate contabilitatea primara ?
sau ar fi mai bine o interprindere individuala decat un srl ?
Multumesc anticipat.



#135 MoniKys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 May 2014 - 07:09 PM

Buna ziua,

Am o firma de contabilitate in curs de autorizare CECCAR, in care sunt asociat unic si administrator.
Pot tine contabilitatea la firma sotului meu (el de asemenea, actionar unic si administrator)?

De asemenea, sunt expert contabil activ. Pot semna situatiile financiare la 31.12.2013?

Multumesc anticipat pentru ajutor.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL