Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme complectare - declaratie SOMAJ+D100 F.F.URGEEEEEENT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


probleme complectare - declaratie SOMAJ+D100 F.F.URGEEEEEENT

8 replies to this topic

#1 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 21 February 2006 - 07:53 PM

am unele nelamuriri in legatura cu complectarea declaratiei SOMAJ (anexa 2 - centralizator) si declaratia 100 la SOMAJ 2,5% angajator:
am 2 angajati cu art.85 (persoane angajate din somaj >45 ani) si nu ma descurc la complectarea declaratiilor
am de plata 240lei si de primit de la AJOFM 2x330=660
Cum se complecteaza anexa 2 la declaratia de SOMAJ
in Anexa 2 am
SUBVENTII si Deduceri Scutire de la plata
Recuperarea din CAD / de restituit Recuperare din CAD / de restituit

Si cum se complecteaza Decl.100 la pozitia Somaj angajator?

MULTUMESC ANTICIPAT tuturo celor care au amabilitatea de a-mi raspunde!



#2 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 February 2006 - 08:31 PM

in decl.100 treci la suma deductibila suma pe care o ai de recuperat ,respectiv 660 lei,iar la datorat (rd.1) ceea ce iti iese din calcul.

in anexa 2/decl.somaj iti incadrezi suma de recuperat la scutiri,cel putin asa vad ca stau lucrurile in explicatiile lor.




#3 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 21 February 2006 - 08:57 PM

unde apar acesteexplicatii/instructiuni de complectare pt. decl SOMAJ?



#4 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 21 February 2006 - 10:21 PM

Dupa ce introduci datele la uinitati si salariati te duci pe centralizator si ai 4 coloane. Ii dai pe butonul modificare si scrii pe prima coloana (Sub.si reduceri - recuperate din CAD )la art.80 - 240 lei si la coloana 2 (Sub.si reduceri - de restituit) tot la art. 85 660lei-240lei adica suma de 420 lei.
Coloana 3 si 4 raman goale. II dai salvare si gata :lol:
Azi am depus asa declaratiile si inainte le-a verificat persoana de la somaj. Si e ok asa.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#5 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 21 February 2006 - 10:24 PM

Poate ma ajutati voi .......
Are cineva anexa pentru conventii cu absolventii (art. 80). Imi trebuie versiunea 2. Am ratacit-o. Anexa 20 Ver.2


astept....

:-k
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#6 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 22 February 2006 - 01:03 AM

Marinna,
Multumesc pt. raspuns.
1.Ca tiganul, te mai rog ceva: la Declaratia 100 pozitia Somaj 2,5% angajator cat trec la deducere 240 sau 660?

2. ai aici formularul dorit
http://www.bucuresti.anofm.ro/formulare/AN..._5_la_norme.pdf



#7 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 22 February 2006 - 01:46 AM

Marya spunea mai sus ceva despre niste explicatii: "in anexa 2/decl.somaj iti incadrezi suma de recuperat la scutiri,cel putin asa vad ca stau lucrurile in explicatiile lor". Unde se gasesc aceste explicatii pt. cdeclaratia de la SOMAJ(nu acel manual de utilizare dat pe siteul ANOFM.ro la download)?



#8 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 22 February 2006 - 12:47 PM

a mai depus cineva decl.Somaj / decl.100 in cazul in care are si pers. cu art.85?
i-mi puteti spune, va rog, cum a-ti complectat cele 2 declaratii?



#9 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 22 February 2006 - 05:31 PM

Multumesc pentru anexa.
In declaratia 100 am dedus somajul care il ai in statul de plata la 2.5 %.
Daca ai 240 atunci treci ca ai de plata 240 si de dedus tot 240.
Eu asa am declarat. Hai , spor la treaba.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL