Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inventar sfarsit se an - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inventar sfarsit se an

2 replies to this topic

#1 auras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 February 2006 - 09:21 AM

Am o controversa cu presedintele comisiei de inventariere-la una din firma

Pentru o cifra de afaceri in 2005 de 12 md lei

Am o cantitate mare de materiale pe care la inventarul de sf de an nu le-am identificat sau nu mai sunt in starea initiala-degradare.

Eu am propus sa facem un pv si sa scadem totul ca si cheltuiala nedeductibila (e vorba de 2.3 miliarde), cu plata catre stat a ceea ce implica acest lucru, inclusiv TVA

Contabilii stiu ca se poate , ii sperie suma asa de mare.

Cele 2.3 md sunt provenite din diverse(400t fier vechi, profile al, geamuri sparte, etc. )

Probabil firma va intra in lichidare si nu vreau sa ramana cu o gestiune incarcata.

Incerc acum sa aranjez gestiunea, fiind si sfarsit de an (2005)

Nu am cui imputa valorile, sunt preluate in fiecare inventar ca fiind reale.

Ma gandesc sa fac propunerea ca toate bunurile degradate, etc sa fie evidentiate ca si ch. Nedeductibila

Teoretic pierd actionatii firmei, statul nu este pagubit cu nimic, vor plati tva si impozit

Administratorul este de acord cu acest lucru

Ce parere aveti voi? Ce credeti ca poate spune un eventual control(garda, finante)?

Ce se intampla daca las gestiunea asa, dar lichidatorul nu va gasi decat parte din aceasta?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 March 2006 - 05:13 PM

Cert este un lucru: Nu pot ramane in contabilitatea firmei atata timp cat nu au fost identificate la inventarierea faptica.
Punerea de acord a scripticului cu fapticul, trebuie facuta la data finalizarii inventarierii.

Este bine ca sa existe o documentatie beton din care sa reiasa ca a existat o cercetare privind cauzele care au condus la aceasta situatie.
Ca sa nu existe riscul de a fi interpretata ca o instrainare de bunuri fara intocmirea formalitatilor de vanzare.




#3 auras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 02 March 2006 - 09:14 AM

Multumesc , Marian, asta incerc sa finalizez acum!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL