Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu sunt indeplinite conditiile OUG148 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nu sunt indeplinite conditiile OUG148

5 replies to this topic

#1 Bogdan Tranca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:legislatie, contabilitate

Postat 22 February 2006 - 10:34 AM

Hello Everybody!
Imi puteti spune va rog daca banuieste cineva, ce vor face mamele care nu au 12 luni cotizare la asigurarile sociale pana la nasterea copilului. De ce fel de concediu vor beneficia? si mai ales in ce conditii...
Succes, va doresc!



#2 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 22 February 2006 - 07:15 PM

Pot beneficia de pre si post natal, daca indeplinesc si aici conditiile de stagiu de cotizare.
De cic nu beneficiaza cf.oug 148.




#3 Bogdan Tranca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:legislatie, contabilitate

Postat 01 March 2006 - 10:21 AM

De concediu pre si post natal stiu ca beneficiaza cf OUG 158/2005.
Dar ma intereseaza tare cum se va proceda daca mamica vrea sa stea acasa sa-si creasca copilul. Ce fel de concediu va lua?
Multumesc oricum pt raspuns!



#4 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 03 March 2006 - 04:53 PM

Nu va beneficia de nici un fel de concediu platit daca nu are cele 12 luni cotizate. Doar concediu fara plata.



#5 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 03 March 2006 - 04:58 PM

am si eu o intrebare. Am o mamica care se afla in cic. de 1 an si acum este insarcinata . Cum va trebui sa procedeze? sa intrerupa cic.?? sa vina la lucru??? fiind contractul suspendat , cum va beneficia de concedii medicale.??/ poate aveti un asemenea caz si ma ajutati. Multumesc.



#6 Bogdan Tranca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:legislatie, contabilitate

Postat 06 March 2006 - 09:06 AM

Multumesc mult Lolita!
Si pentru Anagruiom, conform OUG 148/2005 art. 6 "(3) Durata de acordare a concediului prevazut la art. 1 se prelungeste corespunzator, in cazul suprapunerii a doua sau trei situatii de natura a genera acest drept, in conditiile prevazute la alin. (1) si (2).
(4) In cazurile prevazute la alin. (3) se acorda o singura indemnizatie, in cuantumul prevazut de prezenta ordonanta de urgenta." Concediul prevazut la art. 1 este CIC. Sper ca te-am lamurit!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL