Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fise fiscale "se-ntoarce" !!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fise fiscale "se-ntoarce" !!!!

19 replies to this topic

#1 Urmuz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 February 2006 - 08:59 AM

In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca s-a mai discutat !

am un angajat care a lucrat 2 perioade in an :
in 01.04.2005 s-a lichidat
in 19.09.2005 l-am angajat


in fisa lui fiscala completez doar perioadele in care a lucrat ????
la data angajarii /data lichidarii scriu ceva sau nu ????

Va multumesc !!!



#2 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 25 February 2006 - 06:16 PM

Nu stiu daca te mai :roll: ajuta cu ceva,dar am avut aceeasi situatie , bineinteles cu alte perioade de timp.Eu am facut doua fise fiscale pe doua calculatoare diferite si am scos inca un borderou pentru o singura persoana. La Adm.Financ. mi-au primit FF1,fara comentarii.
Am intrebat "capete mai luminate"si mi-au spus ca am procedat corect :D

Sa aveti minte!



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 February 2006 - 11:23 PM

:lol:
Cand un angajat are mai multe "Contracte individuale de munca" la acelasi angajator, se impune alegerea unui interval de activitate acoperitor si anularea marcajelor pentru persoanele aflate in intretinere in lunile din afara contractelor. Pentru ca intervalul acoperitor sa nu coincida cu intregul an fiscal se va completa la "Data incetarii activitatii" 30/12 in loc de 31/12.

citat din instrcutiunile programului de fise... se pare ca nu le-ati citit :lol: :lol: :lol:

nu mai intreba capete luminate ca functioneaza pe 6W



#4 xaurus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 March 2006 - 04:44 AM

Septimiu a spus:

:lol:
Cand un angajat are mai multe "Contracte individuale de munca" la acelasi angajator, se impune alegerea unui interval de activitate acoperitor si anularea marcajelor pentru persoanele aflate in intretinere in lunile din afara contractelor. Pentru ca intervalul acoperitor sa nu coincida cu intregul an fiscal se va completa la  "Data incetarii activitatii" 30/12 in loc de 31/12.  
citat din instrcutiunile programului de fise... se pare ca nu le-ati citit                            :lol:  :lol:  :lol:

nu mai intreba capete luminate ca functioneaza pe 6W

Nu cred ca explicatia subliniata este deosebit de clara, sau nu-mi ajung mie cei 6W.



#5 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 03 March 2006 - 07:53 AM

cristina i. a spus:

Nu stiu daca te mai  :roll: ajuta cu ceva,dar am avut aceeasi situatie , bineinteles cu alte perioade de timp.Eu am  facut doua fise fiscale pe doua calculatoare diferite si am scos inca un borderou pentru o singura persoana. La Adm.Financ. mi-au primit FF1,fara comentarii.
Am intrebat "capete mai luminate"si mi-au spus ca am procedat corect :D

Explicatia data de Septimiu(de fapt din istructiunile de completare a FF) mi se pare clara si "pe intuneric". Cat despre faptul ca Fiscul primeste fisele fiscale "cum o fi ele" e o certitudine. Atat timp cat se respecti structura fisierului de raportat nu exista nici o verificare dpdv al corectitudinii sumelor sau perioadelor sau deducerilor. Poti sa pui ce vrei ca de verificat le-o verifica ei cand vin in control!



#6 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 03 March 2006 - 07:59 PM

SEPTIMIU a fost foarte clar!
Se introduce la data angajarii prima zi din an in care a fost angajat iar la data incetarii activitatii ultima data calendaristica din an, chiar daca in respectivul interval nu a lucrat in permanenta.
Nu e normal(si nici legal) ca o persoana juridica sa depuna doua borderouri cu fise fiscale pentru un singur an! :twisted:



#7 Urmuz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 March 2006 - 02:33 PM

In primul rand va multumesc pt. raspunsuri !!!!!!!!!!!

In al doilea rand va spun cum am procedat :
- la data angajarii nu am scris nimic (pentru ca angajarea s-a produs in anul fiscal 2004 ;
- la data lichidarii nu am scris nimic (pentru ca lucreaza si in prezent)
- i-am "acordat" deducerile pentru perioadele lucrate si le-am depus !

Sper sa fie bine !!!!!!!



#8 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 07 March 2006 - 02:38 PM

Ai procedat corect!
Sa auzim de bine....! :lol:



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 03:52 PM

Ca sa nu "lansez" alt topic cer aici o parere:
Fisele fiscale le-am depus fara probleme la 02.02.2006 ( cu programul existent in acel moment :) ). Am inteles ca intre timp au fost facute ceva modificari la program. Sa ma duc sa intreb la Adm. Fin sau sa astept vre-o atentionare ca trebe sa depun datele din nou?



#10 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 07:26 PM

Am si eu o foarte mare problema cu fisele fiscale. Am luat o firma de curand si am constatat ca nu are fisele fiscale depuse pt.2005. Eu le-am facut azi si nu stiu ce sa fac. Daca le depun zilele acestea imi primeste admin. fin. sect.4 cu amenda sau cum?



#11 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 07 March 2006 - 07:59 PM

ce se intampla daca am gresit adresa unui salariat in fisa fiscala? se poate depune rectificativa? 8-[



#12 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 10:45 PM

popescuc a spus:

Am si eu o foarte mare problema cu fisele fiscale. Am luat o firma de curand si am constatat ca nu are fisele fiscale depuse pt.2005. Eu le-am facut azi si nu stiu ce sa fac. Daca le depun zilele acestea imi primeste admin. fin. sect.4 cu amenda sau cum?
Iti iei inima in dinti si te duci cu o "ciocolata" de 8 martie.
Daca e sa fie amenda ori ca e acum ori peste n luni, firma nu scapa :roll:.



#13 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 08 March 2006 - 08:32 AM

Fisele fiscale le-am depus fara probleme la 02.02.2006
Eu le-am depus pe 27.01.006 tot cu o varianta mai 'veche' . Dupa care la sect 4 au pierdut borderourile si m-au chemat cu copii XEROX si dischete. Am intrebat pe ce versiune sa fac si mi-au spus ca nu are importanta. In ultima versiune se listeaza si data lichidarii salariatului ceea ce versiunea anterioara nu facea dar pe discheta aparea aceasta data.



#14 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 01:23 PM

Incerc si ma duc dar nu stiu cum sa ajung la admin. sect.4.....pot merge cu metroul? poate ma luminati si pe mine. Va multumesc mult pt.amabilitate.



#15 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 01:37 PM

La statia de metrou Brancoveanu (a 3 a de la Unirii 2 spre IMGB) cobori si vis a vis incepe Bdul C Brancoveanu la nr 2 e admin fin dar vezi ca acolo depui doar fisele fiscale pt ca sectorul 4 mai are vreo 3 sedii( Mariuca, IMGB, Cutitul de Argint..si cine stie cate or mai fi



#16 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 01:48 PM

Mii de multumiri, ma duc maine acolo. Am aflat ca decl.100 se depune la Mariuca. Stii cumva unde este?



#17 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 07:56 PM

Statia Aparatorii Patriei, a 5 a de la Unirii 2 spre IMGB, cobori si este vis a vis de TV ROMANIA DE MAINE pe care o vei vedea cu siguranta. Deci vis a vis este o benzinarie MOL si admin fin este la parterul unui bloc langa benzinarie.



#18 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 08:05 PM

Va multumesc din suflet ca m-ati salvat cu asa promptitudine.



#19 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 08 March 2006 - 09:30 PM

brenda_sv_ro a spus:

ce se intampla daca am gresit adresa unui salariat in fisa fiscala? se poate depune rectificativa? 8-[

NU, FISELE FISCALE SE INREGISTREAZA DUPA CNP-UL SALARIATULUI! EU AM GRESIT NEMELE, AM FOST SI AM INTREBAT SI MI S-A EXPLICAT CA CNP-UL CONTEAZA



#20 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 08 March 2006 - 09:31 PM

brenda_sv_ro a spus:

ce se intampla daca am gresit adresa unui salariat in fisa fiscala? se poate depune rectificativa? 8-[

NU, FISELE FISCALE SE INREGISTREAZA DUPA CNP-UL SALARIATULUI! EU AM GRESIT NUMELE, AM FOST SI AM INTREBAT SI MI S-A EXPLICAT CA CNP-UL CONTEAZA






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL