Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TAXA MEDIU?? oblig depunere la 25 feb? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TAXA MEDIU?? oblig depunere la 25 feb?

20 replies to this topic

#1 ury

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2006 - 12:22 PM

buna ziua...am o intrebare...cineva mi-a spus ca trebuie sa depun o declaratie de mediu ..pt ca am masini pe firma...si ca termen de depunere ar fi 25 februarie...stie cineva ceva va rog?

va multumesc



#2 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 01:02 AM

Da, se depune o declaratie la fondul de mediu al carei termen de depunere este 25 a lunii urmatoare celei pt care se datoreaza.
Trebuie depusa retroactiv din iunie 2002, vezi anul infiintarii firmei- daca e nou-nascuta ai scapat!
Da o cautare dupa fd. de mediu, s-a vorbit o groaza legat de subiect.
Uita-te si pe site-ul www.afm.ro




#3 ury

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 09:41 AM

multumesc mult...m-am uitat si eu peste modalitatea de calcul...astia nu sunt normali!!! dar ce ma mai mir....

oricum...trebuie sa depun declaratii din 2002 pentru fiecare luna si anual cate un centralizator...daca am inteles bine...asa e?



#4 ACAMI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 February 2006 - 10:37 AM

La firma avem un singur autoturism un CIELO si pentru acesta va trebui sa depun declaratie? Din Constanta va intreb, va rog frumos sa-mi raspunde-ti si mie.



#5 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 24 February 2006 - 10:47 AM

Pentru ACAMI: da, trebuie depuse declaratii, lunar, si platite aceste taxe; termenul este 25 ale lunii pentru luna precedenta.
Ieri curierul firmei a depus pentru 2002-2005 si a incercat sa depuna si pentru ianuarie 2006, dar a fost refuzat pe motiv ca trebuie sa se schimbe formularele; pana atunci agentii economici depun si platesc pentru 2002-2005.
mdtru



#6 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 10:48 AM

nu are importanta marca autoturismului trebuie sa calculezi taxa pt emisii poluanti si s-o depui pana pe 25 a fiecarei luni pt luna anterioara



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 12:19 PM

dar cei care nu detin masina si nu importa/produc ambalaje?



#8 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 01:24 PM

dar cei care au masini pe firma(taximetrie)dar inca nu functioneaza(nu au venituri)pt ca asteapta nu stiu ce autorizatie,logic e sa nu trebuiasca depusa nici o declaratie sau te pomeni ca trebuie pe 0 (de la astia te poti astepta la orice)



#9 adina manu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:economice

Postat 24 February 2006 - 02:16 PM

Varog spuneti-mi declaratie pt perioada 2002- 2005 ,ae depune pe fiecare luna in parte sau una singura?Multumesc mult.



#10 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 February 2006 - 02:24 PM

se depune pentru fiecare luna in parte, din pacate !!! :cry: si se depune numai daca se deconteaza pe firma , bonuri de combustibil (referitor la masini) chiar si pentru masinile pentru care s-au facut contracte de comodat !!! am sunat la ei si mi-au confirmat acest lucru !!!



#11 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 24 February 2006 - 02:49 PM

Andreea` a spus:

dar cei care nu detin masina si nu importa/produc ambalaje?

daca nu detii masina si ncii nu produci ambalaje, poate ai macar o centrala termica :D .
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#12 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 February 2006 - 11:02 PM

Din cate scrie in lege taxa pt mediu se plateste, pt masini, de catre operatorii economici, deci NU de catre orice firma care are masina.



#13 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2006 - 12:17 PM

astia cu taxa lor de mediu parca-s batuti in cap... deja m-am enervat... peste tot se abereaza cu taxa de mediu.
Normal ca e vorba doar de operatorii economici, dar cine isi mai bate capul cu interpretarea legii... atat timp cat fraierii dau fuga sa plateasca doar nu or fi tampiti aia de la mediu sa le refuze oamenilor banii!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#14 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2006 - 12:45 PM

Intr-adevar in 2002 eram operatori economici dar acum suntem agenti economici cf.OUG 196/22.12.2005.
Daca nu au aparut normele metodologice de aplicare a OUG eu zic ca nu ar trebui sa depunem declaratia la fondul de mediu deoarece declaratiile vechi au fost valabile pana la 31.12.2005.
Cred ca o sa prelungeasca termenul de depunere (vezi declaratii sanatate, comision ITM)
Astept pareri !



#15 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 27 February 2006 - 01:44 PM

eu nu depun nici un fel de declaratie la mediu pana nu e 100% clar in lege cine plateste si care e modul de calcul. am vazut eu ceva calcule aici pe site cu niste fisiere excel din care te doare capul, dar n-am vazut inca in lege modul asta de calcul.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#16 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 February 2006 - 02:21 PM

Pe site-ul AFM exista o "Informare" privind calculul taxei la fondul de mediu in care se precizeaza ca "prin aparitia Normelor Metodologice se va stabili numarul minim de autoturisme si autovehicule sau tonajul acestora, pentru calculul taxei la fondul de mediu"

Ramane de vazut cine plateste si cine nu.



#17 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 03:06 PM

Informarea de pe site-ul AFM mentioneaza:
- Referitor la necunoașterea prevederilor legale privind Fondul pentru mediu și modul de
constituire a veniturilor acestuia, culpa nu poate fi în nici un caz a Administrației Fondului pentru
Mediu sau a Ministerului Mediului și Gospodăririi Apelor.
- Ordinul care stabilește metodologia de calcul mai sus menționată există încă din anul 2000 iar
metodologia de calcul a emisiilor de poluanți a fost stabilită prin Ordinul ministrului mediului
și gospodăririi apelor nr. 524 din 06.05.2000 și este reprezentată de metodologia
CORINAIR.

S-ar putea sa gresesc dar eu NU AM GASIT MONITORUL OFICIAL IN CARE S-A PUBLICAT ORDINUL 524/2000.
Daca am dreptate, atunci nu trebuie sa calculam nimic pentru ca metodologia invocata nu exista oficial.
Daca nu am dreptate, imi cer scuze si va rog sa postati numarul respectivului Monitor Oficial.
Multumesc anticipat si va rog sa trimiteti si alte pareri



#18 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 27 February 2006 - 08:50 PM

stie cineva, la craiova, de unde se ia programul pentru declaratia legata de taxa de mediu si unde se va depune? unii zic ca se va trimite prin posta la bucuresti , la minister.
eu am trei luni la firma asta, dar nici contabila care era inainte si se presupune ca are multa experienta nu a depus asa ceva. in sfarsit, vom vedea :))
denisa



#19 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 27 February 2006 - 10:41 PM

Joi, 2 martie ora 10, e intalnire la Agentia de Protectie a Mediului din CLUJ in sala de sedinte-comunicari pentru agentii economici legat de Fondul de Mediu.

Sediul e pe Calea Dorobantilor la nr. 99
iulia



#20 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 27 February 2006 - 10:42 PM

Joi, 2 martie ora 10, e intalnire la Agentia de Protectie a Mediului din CLUJ in sala de sedinte-comunicari pentru agentii economici legat de Fondul de Mediu.

Sediul e pe Calea Dorobantilor la nr. 99
iulia






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL