Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie cabinet tehnica dentara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


productie cabinet tehnica dentara

4 replies to this topic

#1 irinac_1972

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 February 2006 - 12:57 AM

buna...
va rog daca ma puteti ajuta
am o firma care produce proteze dentare si nu stiu exact cum sa fac operatiunile contabile....
am achizitie de mater prime in val de
301=401 329.21ron
firma este scutita de tva
incer sa-l conving pe patron ca am nevoie de retetar pt aceste proteze si nu imi poate da ca nu stie exact cat consuma, adica el nu poate cantari materia prima folosita...
desc mater prime
601=301 ??????????
345=711 ??????????
711=345 ?????????
411=701 1510 ron

ce valori trec la desc si la produsul finit in acrest caz????????????



#2 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 25 February 2006 - 06:04 PM

Iti propun sa-i ceri inventar de mat.prime la sf.fiecarei luni si sa calculezi ce mat.prime a consumat in acea luna,si in acelasi timp cate proteze dentare a vandut,dupa care poti stabili o medie a consumurilor la mat.prime.
Pt.inregistrarile contabile pe care le soliciti,imi pare rau,dar am nevoie si de alte detalii:raman proteze la sf.unei luni ca prod.neterminata,etc.

Sa aveti minte!



#3 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 19 March 2006 - 06:06 PM

cristina i
ai dreptate cu inventarul la sf lunii..dar de ce sa nu treaca prod neterminata in marfuri (ct 371)la sf lunii...si asa e mult mai usor
marian80



#4 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 19 March 2006 - 07:06 PM

Te contrazic :shock:
Productia neterminata nu e o marfa :shock:
Fara suparare,trebuie sa fi sigur de ceea ce spui atunci cand dai relatii :evil:
Omul care a pus intrebarea se bazeaza pe un raspuns corect.Imi pare rau dar ai spus o aberatie!!!!
Sa aveti minte!



#5 breka73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Interests:multe si variate

Postat 05 May 2006 - 02:13 PM

Salut!
Si eu tin evidenta contabila la un SA cu profil de tehnica dentara.La sfatul cenzorului(obligatoriu la SA) am urmatoarele inreg.contabile:
301= 401
601=301 ( consumul este urmarit de gestionar)
4111=701
si 345 = 711 cu suma egala de la 701 .
S-a pus problema productiei neterminate si implicit al costului sau , dar pana la urma mi-a sugerat s-o las in vant.....Si am lasat-o.........






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL