Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii sanatate pentru puncte de lucru :anexele 3a 3b 3c - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii sanatate pentru puncte de lucru :anexele 3a 3b 3c

17 replies to this topic

#1 xaurus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 February 2006 - 10:41 AM

Daca o firma are puncte de lucru in mai multe judete, acesta va depune declaratii in fiecare punct de lucru?



#2 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 25 February 2006 - 10:54 AM

Potrivit art.2 alin. 2 din Ord 60/32 privind Normele la OG.158 declaratiile se depun cumulat pt activit. proprie si/sau pt pctele de lucru sau sucursale.




#3 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 25 February 2006 - 11:06 AM

[quote="xaurus"]
Daca listezi anexele si citesti ce scrie in josul paginilor te lamuresti mai bine.



#4 xaurus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 February 2006 - 12:16 PM

ord.221

ART. 19(1) Persoanele juridice și persoanele fizice, în calitate de angajator, care, potrivit legii, au obligația de plată către Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, declară aceste obligații la organele fiscale teritoriale la care sunt luate în evidență ca plătitori de impozite și taxe. Listele nominale cu salariații se depun la casele de asigurări de sănătate la care aceștia au optat sau unde figurează înscrise punctele de lucru stabile, filialele sau sucursalele persoanelor juridice, potrivit modelelor prevăzute în anexele nr. 3 și 4.

Cred ca anexele se depun in functie de judetul unde angajatul beneficiaza de asistenta medicala???!!!



#5 sasory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 09:44 PM

Corect .
Listele de asigurati se depun la Casa de asigurari unde sunt inregistrati asiguratii , nu angajatorul . De aceea se listeaza separat , per cod casa de asigurari .
In acelasi timp , insa , declaratia 0.75% CCI se depune global la casa de asigurari in raza caruia se afla sediul angajatorului , fara defalcare pe coduri de case de asigurari .
Sasory



#6 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2006 - 07:39 AM

Cum se face listarea declaratiilor nominale pe fiecare cod al casei de asigurari?



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2006 - 10:37 AM

Selectezi pe rand cate o casa si listezi anexele, apoi treci la urmatoarea casa si tot asa.



#8 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2006 - 11:55 AM

Nicole ai putea sa-mi spui mai exact cum procezi tu pt. a selecta casele.Programul de la Timisoara nu prea cred ca are aceasta optiune.Voi de unde v-ati luat programul pt.sanatate.Se gaseste undeva pe net?



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2006 - 01:06 PM

Scuze. Eu sunt din Bucuresti. Lucrez cu Atlas 1.5 si chiar nu e nici o problema. Am de ales intre CASMB, CASAOPSNAJ si CAST



#10 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2006 - 02:24 PM

As se mai explca de ce ai optiunea caselor.



#11 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 25 May 2006 - 02:56 PM

Spuneti-mi va rog cum se procedeaza cu declariatiile de sanatate?
Daca am angajati din mai multte judete, trebuie sa depun declaratiile de sanatate in fiecare judet? (presupun ca trebuie sa interoghez fiecare angajat pentru ce casa a optat), si cum se vor trimite, prin Posta?
Inca ceva, am inteles ca pentru fiecare casa exista cate un program, adica daca eu am 20 de case de sanatate, trebuie sa descarc cate un program pt fiecare casa?
Va multumescu pt raspuns!
CristianaC



#12 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2006 - 09:29 AM

Va rog, poate imi raspunde si mie cineva, la intrebarea de mai sus!!!
Se apropie perioada de declaratii si ce ne facem cu sanatatea??? :?
CristianaC



#13 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2006 - 10:37 PM

Trebuie sa depui declaratii la casele la care au optat angajatii. Te sfatuiesc sa le iei declaratii pe propria raspundere cu casa la care sunt asigurati. Declaratiile le depui prin posta cu confirmare de primire. Pentru program, iti recomand programul de la CASMB care iti permite sa lucrezi cu toate casele de sanatate si asa vei avea o singura baza de date. Nu te lua dupa prostia ca trebuie sa faci dupa programul facut de casa X. Toate programele trebuie sa genereze fisierele cu aceeasi configuratie conform legii.



#14 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 June 2006 - 02:52 PM

Iti multumesc mult de tot pentru raspuns si promptitudine Cornelia.
Iti urez o zi usoara!
CristianaC



#15 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2006 - 10:16 PM

Succes.



#16 claudiat

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 July 2006 - 03:47 PM

Va rog frumos, daca poate sa-mi raspunda si mie cineva. Am depus declaratiile de sanatate pe luna trecuta in judetele unde sunt asigurati angajatii, respectiv Olt si Calarasi. Si normal plata la sanatate am facut-o unde am si declarat. Deci , am depus declaratia in Olt si am platit contributia la sanatate tot in Olt. Toate bune si frumoase, numai ca acesti bani s-au intors, si cei platiti in Olt si cei platiti in Calarasi!

Poate cineva sa-mi spuna de ce? Poate nu se procedeaza asa?

Va rog dati-mi un raspuns. Trebuie sa platesc din nou si nu stiu unde.

Va multumesc.



#17 Catad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2006 - 04:26 PM

platesti toata suma la Casa de sanatate unde ai depus si declaratia cu Fondul national unic de asigurari sociale nu in Olt si Calarasi



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 July 2006 - 05:02 PM

banii ii platesti la administratia financiara, nu la casa de sanatate






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL