Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
O noua clasificare a intrepr mici,mijlocii si microintr. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


O noua clasificare a intrepr mici,mijlocii si microintr.

26 replies to this topic

#21 cristiang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2006 - 11:31 PM

1-50 angajati pt a fi microintreprindere.


Stai sa verific treaba cu 2 mil euro/anual.


Este adevarat? Se aplica?

Poa sa-mi zica cineva "for sure" ca limita pt microintreprindere este 2 mil euro/anual?



#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 January 2006 - 11:55 PM

fals
microintreprindere esti daca ai cifra de afaceri sub 100.000 euro




#23 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2006 - 12:49 PM

@michi dtru: din calculele mele de la 17 01 2005 pana la 10 03 2005 nu depasesti cele 60 de zile asa ca poti ramane la sistemul de impozitare pe venit.

Referitor la cifra de afaceri si nr de salariati, criterii potrivit carora o SC se poate incadra la microintreprinderi, imi spun si eu parerea aici:

Sunt microintreprinderi pana la CA de echivalent 2 milioane Euro si un nr de angajati de pana la 50, conform clasificatiei prezentate mai sus , dar sistemul de impozitare pe venit il pot aplica doar cele a caror CA < 100.000 de euro si ... celelalte criterii conform Codului fiscal.

In concluzie, in cadrul Microintreprinderilor exista acele micro a caror impozitare se face pe baza veniturilor.

Gresesc cumva cu interpretarea asta?



#24 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 January 2006 - 01:09 AM

Din punct de vedere fiscal, singurele criterii valabile sunt cele din Codul Fiscal. Deci microintreprinderile (1-9 angajati, CA<= 100.000 EUR, etc) platesc impozit pe veniturile microintreprinderilor, iar restul platesc impozit/profit.
Orice alta clasificare nu are influenta asupra impozitarii, ci numai auspra scopurilor cuprinse in actele normative ce cuprind respectiva clasificare.
Cand s-o schimba Codul Fiscal, vom vorbi despre acest lucru. Deocamdata nu e cazul.



#25 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2006 - 06:44 PM

A aparut ordonanta nr. 27/26.01.2006 in M.Of. nr.88/31.01.2006. Aici se specifica ca esti microintreprindere daca ai pana la 9 salariati si realizezi o CA anuala neta sau detii active totale de pana la 2 milioane euro, echivalent in lei. Adica, daca ai zero (0) angajati, esti micro? Oare, nu am inteles eu bine? Voi ce parere aveti?



#26 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 February 2006 - 08:31 PM

nu se refera la statutul microintreprinderii dpdv fiscal
doar codul fiscal poate sa modifice statutul fiscal... si conditiile



#27 laura_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 February 2006 - 11:20 AM

Ce tb sa facem cu anexele din Ordonanta 27/26.01.2006 ( MO 88/31.01.2006) ?

Ordonanta a intrat in vigoare in 3 zile de la publicarea in MO

Se inregistreaza?!? Cine ma poate lamuri? Va rog mult.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL