Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005

154 replies to this topic

#61 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2006 - 10:41 PM

Dar cheltuiala de pe o chitanta de parcare, fara factura e deductibila???
DanielaZ



#62 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2006 - 10:47 PM

Dupa ce am convins clientii acum trebuie sa le spunem ca a ramas ca inainte.
La noi ca la nimeni ! :roll:




#63 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2006 - 11:28 PM

foxxy a spus:

:roll: Tocmai ce am auzit ca vor sa abroge acest ordin...
...sa dea bunul D-zeu sa se abroge ca alfel ne rupe pe toti !!!



#64 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 January 2006 - 12:01 AM

adica ?
daca nu se abroga... o sa fie mai putine bonuri de contabilizat :D



#65 andrei_dlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 13 January 2006 - 10:36 AM

Eu totusi nu am inteles un aspect: este vorba in toata povestea asta de deductibilitatea TVA de pe aceste bonuri sau de deductibilitatea cheltuielilor efectuate si justificate cu aceste bonuri? Sau ambele? Din ordin reiese ca este vorba de cheltuieli....

Si daca se abroga ordinul, cum ramane de fapt? Primim bonuri, dar in continuare nu vom deduce TVA-ul? Ce se intampla cu monetarele, care, din cate stiu eu, erau scoase tot prin acest ordin 1714/2005?



#66 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 January 2006 - 10:56 AM

domne agitati sunteti...
se va abroga articolul respectiv sau se va rescrie altfel



#67 cristinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:economice

Postat 13 January 2006 - 10:51 PM

Buna,,,

eu am inteles ca bonul fiscal nu poate fi folosit de la data de 1 ian.2006 decat ca doc.de just.a platii,,,dar biletul de RATB, abonamentul METROU, RATB...nu este bon fiscal,,,,deci el se poate deconta,corect? :?:
cristinica



#68 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 13 January 2006 - 11:52 PM

Esti simpatica!



#69 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 16 January 2006 - 12:13 AM

Ia sa fiu si eu simpatica:
Chitanta cu care am platit:
- asigurarea obligatorie auto;
- rovigneta;
- asigurarea CASCO
au fost, sunt si vor fi deductibile la calculul impozitului pe profit, corect?! :lol:



#70 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 16 January 2006 - 08:08 AM

Asa este, sunteti simpatice, aveti si dreptate.

OMF 1714/2005, prevede ca :
Art. 1.
''.......
(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite incepand cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de inregistrare a platilor in Registrul de casa. Fac exceptie bonurile fiscale emise conform O.U.G. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, utilizate pentru justificarea taxei pe valoarea adaugata, aferenta carburantilor auto achizitionati in vederea desfasurarii activitatii si pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu aceste achizitii, daca sunt stampilate si au inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare al autovehiculului.''

Deci modificarile se refera doar la pierderea posibilitatii de deducere a cheltuielilor utilizand ca document acele bonuri fiscale care anterior permiteau deducerea cheltuielilir, dar nu si a TVA aferente.



#71 kalula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Interests:informative

Postat 16 January 2006 - 08:50 AM

:lol: la taxiuri prevede legea derogare...deci nu tb. factura



#72 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 16 January 2006 - 10:07 AM

Care lege?
Una promisa, dar care inca nu exista?



#73 kalula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Interests:informative

Postat 16 January 2006 - 11:17 AM

contax a spus:

Care lege?
Una promisa, dar care inca nu exista?
da neclarificata...remodificata si re..re..re :!: Codul Fiscal



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 02:35 PM

Dragilor, si eu am vazut undeva aceasta derogare !!! dar UNDE ????? sau m-am tampit... imi amintesc ca m-am bucurat tare mult cand am dat de ea, era la cateva luni dupa introducerea obligativitatii aparatelor de marcat la taxi. am salvat-o intr-un calc., dar in care ???? ca am cautat-o si in cel de acasa si in unul de la servici... dracu' stie unde am pus-o. mai rau e ca sunt aproape sigura ca am pus-o si pe forum, dar aici am dat o cautare si n-am mai gasit-o... e drept ca nu am cautat-o cu sarg, n-am avut timp ...

mai stie cineva de aceasta derogare ??? era un ordin al M.F., din cate imi amintesc... cum a fost si 593 si 903... nu mai stiu, fi-ar sa fie !!! HELP !!!



#75 kalula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Interests:informative

Postat 18 January 2006 - 03:20 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Dragilor, si eu am vazut undeva aceasta derogare !!! dar UNDE ????? sau m-am tampit... imi amintesc ca m-am bucurat tare mult cand am dat de ea, era la cateva luni dupa introducerea obligativitatii aparatelor de marcat la taxi. am salvat-o intr-un calc., dar in care ???? ca am cautat-o si in cel de acasa si in unul de la servici... dracu' stie unde am pus-o. mai rau e ca sunt aproape sigura ca am pus-o si pe forum, dar aici am dat o cautare si n-am mai gasit-o... e drept ca nu am cautat-o cu sarg, n-am avut timp ...  

mai stie cineva de aceasta derogare ??? era un ordin al M.F., din cate imi amintesc... cum a fost si 593 si 903... nu mai stiu, fi-ar sa fie  !!! HELP !!!

CODUL FISCAL - art. legat de necesitatea facturilor....nu mai stiu exact numarul!



#76 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 06:41 PM

s-ar putea sa ai dreptate, masha, dar nu in Cod ci in normele la el. merci de pont. Doamne, cine ma ajuta sa gasesc chestia asta... ii dau o sampanie :wink: ! sariti... :lol:



#77 kalula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Interests:informative

Postat 19 January 2006 - 12:16 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

s-ar putea sa ai dreptate, masha, dar nu in Cod ci in normele la el. merci de pont. Doamne, cine ma ajuta sa gasesc chestia asta... ii dau o sampanie :wink: !  sariti... :lol:

M-am uitat in Cod si ca sa fiu mai exacta:
Cap. XIII, Art.155: Facturile fiscale, alin. (9), lit. a) :
"(9) Prin derogare de la alin. (1), persoanele impozabile inregistrate ca platitori de taxa pe valoare adaugata nu au obligatia sa emita factura fiscala pentru urmatoarele operatiuni, cu exceptia cazurilor cand beneficiarul solicita factura fiscala:
a) transportul persoanelor cu taximetre, precum si transportul persoanelor pe baza biletelor de calatorie sau a abonamentelor;"

... :wink:



#78 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 19 January 2006 - 12:29 PM

Dar, pentru a putea deduce cheltuiala si TVA, clientii pot utiliza numai factura fiscala!



#79 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 19 January 2006 - 12:38 PM

Deci, nu-i putem obliga sa ne dea factura!!



#80 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2006 - 12:45 PM

Cap. XIII, Art.155: Facturile fiscale, alin. (9), lit. a) :
"(9) Prin derogare de la alin. (1), persoanele impozabile inregistrate ca platitori de taxa pe valoare adaugata nu au obligatia sa emita factura fiscala pentru urmatoarele operatiuni, cu exceptia cazurilor cand beneficiarul solicita factura fiscala:
a) transportul persoanelor cu taximetre, precum si transportul persoanelor pe baza biletelor de calatorie sau a abonamentelor;"

Exprimarea in Cod e foarte clara: daca beneficiarul solicita.
Dar taximetristul nu e platitor de TVA si deci numai firma lui poate sa ne emita factura... la sediu :? .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL