Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005

154 replies to this topic

#141 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 02 March 2006 - 06:41 PM

Pai, din moment ce la bonurile de benzina ma lasa cu TVA-ul, de ce sa nu ma lase si la bonurile < 100 Ron, ca doar face parte din acelasi grup de exceptii. Nu mai inteleg nimic. Deocamdata, probabil, nu voi trece TVA de recuperat. Dar nu mi se pare corect. Dar ce mai este corect?



#142 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 02 March 2006 - 07:41 PM

Eu voi deduce in continuare TVA pe bonurile de benzina, indiferent de valoare. Cred ca incepem sa exageram.




#143 mihaela luta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2006 - 07:51 PM

voi ati citit cu atentie Ordinul ? se face undeva referire la punctele a, b, c, ca sunt limitate la 100 RON? eu am inteles ca pot fi decontate bonuri fiscale fara factura de 100 ron, dar nu cele de la a si b.



#144 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 02 March 2006 - 08:06 PM

riquiqui said:

Pai, din moment ce la bonurile de benzina ma lasa cu TVA-ul, de ce sa nu ma lase si la bonurile < 100 Ron, ca doar face parte din acelasi grup de exceptii. Nu mai inteleg nimic. Deocamdata, probabil, nu voi trece TVA de recuperat. Dar nu mi se pare corect. Dar ce mai este corect?

"Codul fiscal: art.145
(8 ) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adăugată, orice
persoană impozabilă trebuie să justifice dreptul de deducere, în funcție de felul
operațiunii, cu unul din următoarele documente:
a) pentru taxa pe valoarea adăugată datorată sau achitată, aferentă bunurilor
care i-au fost livrate sau urmează să îi fie livrate, și pentru prestările de servicii
care i-au fost prestate ori urmează să îi fie prestate de o altă persoană
impozabilă, cu factură fiscală, care cuprinde informațiile prevăzute la art. 155
alin. (8 ), și este emisă pe numele persoanei de către o persoană impozabilă
înregistrată ca plătitor de taxă pe valoarea adăugată. Beneficiarii serviciilor
prevăzute la art. 150 alin. (1) lit. B) și art. 151 alin. (1) lit. B), care sunt
înregistrați ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată, justifică taxa dedusă, cu
factura fiscală, întocmită potrivit art. 155 alin. (4);
B) pentru importuri de bunuri, cu declarația vamală de import sau un act
constatator emis de autoritățile vamale; pentru importurile care mai beneficiază
de amânarea plății taxei în vamă, conform alin. (2), se va prezenta și documentul
care confirmă achitarea taxei pe valoarea adăugată.
(9) Prin normele de aplicare a prezentului titlu, se prevăd situațiile în care se poate
folosi un alt document decât cele prevăzute la alin. (8), pentru a justifica dreptul de
deducere a taxei pe valoarea adăugată.
Norme metodologice:
51. (1) Justificarea deducerii taxei pe valoarea adăugată se face numai pe baza exemplarului
original al documentelor prevăzute la art. 145 alin. (8) din Codul fiscal. În cazuri excepționale
de pierdere, sustragere sau distrugere a exemplarului original al documentului de justificare,
deducerea poate fi justificată cu documentul reconstituit potrivit legii.
(2) Deducerea taxei pe valoarea adăugată trebuie justificată cu documentele prevăzute la art.
145 alin. (8) din Codul fiscal și/sau cu alte documente specifice aprobate prin Hotărârea
Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea
financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora, cu
modificările ulterioare, sau prin ordine ale ministrului finanțelor publice emise în baza Hotărârii
Guvernului nr. 831/1997, cu modificările ulterioare. Pentru carburanții auto achiziționați taxa
pe valoarea adăugată poate fi justificată cu bonurile fiscale emise conform Ordonanței de
urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de
marcat electronice fiscale, republicată, dacă sunt ștampilate și au înscrise denumirea
cumpărătorului și numărul de înmatriculare a autovehiculului.
Pentru achizițiile de bunuri
supuse accizelor, pentru care prin lege se prevede utilizarea facturii fiscale speciale,
documentul legal de deducere a taxei pe valoarea adăugată este exemplarul original al facturii
fiscale speciale utilizate pentru circulația acestor produse. Facturile fiscale sau alte documente
legale emise pe numele salariaților unei persoane impozabile aflați în deplasare în interesul
serviciului, pentru transport sau cazarea în hoteluri sau alte unități similare, sunt documente
legale de deducere a taxei pe valoarea adăugată, însoțite de decontul de deplasare. "

O293 reglementează doar inregistrarea pe cheltuieli a bonurilor fiscale, nu dă și dreptul de deducere a TVA. Drept de deducere TVA rămâne in continuare doar la bonurile de benzină!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#145 alexandrudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 03 March 2006 - 09:21 AM

sincer nu stiu ce lege ati citit! imi spuneti si mie care este?
pentru ca eu am citi 1714 care zice:
"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă. Fac excepție de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanților auto achiziționați în vederea desfășurării activității, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare al autovehiculului;
B) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, cu modificările și completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoțit de documentul care atestă plata prin cârdurile bancare ale societăților comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente."



#146 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 March 2006 - 12:01 AM

legile de regula se bat "cap in cap". sunt facute sa incurce

cititi stirea. este interesanta. (nu se refera la bonurile fiscale)
http://www.baniinostri.ro/stiri/stiri.php?...?ContentID=6483
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#147 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2006 - 12:56 PM

este interesanta, intr-adevar !



#148 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 04 March 2006 - 02:38 PM

monae said:

poate cineva sa posteze MO 194,sa vedem exact ce scrie.multumesc.

M. Of. nr. 194 / 1 mar. 2006

ORDONANȚE ȘI HOTĂRÂRI ALE GUVERNULUI ROMÂNIEI

10. — Ordonanță de urgență privind unele măsuri derogatorii de la Legea datoriei publice nr. 313/2004

243. — Hotărâre privind organizarea și funcționarea Ministerului Integrării Europene

259. — Hotărâre privind aprobarea Normelor de cheltuieli pentru realizarea programelor Autorității Naționale pentru Tineret în domeniul activității de tineret

ACTE ALE ORGANELOR DE SPECIALITATE ALE ADMINISTRAȚIEI PUBLICE CENTRALE

127. — Ordin al ministrului agriculturii, pădurilor și dezvoltării rurale privind abrogarea lit. B) a pct. 8 din anexa nr. 5 la Ordinul ministrului agriculturii, alimentației și pădurilor nr. 256/2003 pentru aprobarea modelului de ștampilă, precum și a modelului de proces-verbal ce vor fi utilizate de către departamentul de inspecții din cadrul direcțiilor generale pentru agricultură și industrie alimentară județene și a lit. B) a pct. 8 din anexa nr. 11 la Regulamentul cu privire la acordarea, suspendarea și retragerea (anularea) licențelor de fabricație agenților economici care desfășoară activități în domeniul producției de produse alimentare, aprobat prin Ordinul ministrului agriculturii, alimentației și pădurilor nr. 357/2003

132. — Ordin al ministrului agriculturii, pădurilor și dezvoltării rurale pentru împuternicirea inspectorilor care vor avea responsabilități în Sistemul de clasificare a carcaselor de porcine, bovine și ovine

135.— Ordin al ministrului agriculturii, pădurilor și dezvoltării rurale pentru prelungirea perioadei de vânare la specia fazan (Phasianus colchicus) pentru sezonul de vânătoare 15 mai 2005—14 mai 2006, până la data de 15 martie 2006

150.— Ordin al ministrului agriculturii, pădurilor și dezvoltării rurale pentru aprobarea procedurilor privind deschiderea contingentelor tarifare la importul în România al unor sortimente de carne de porc și carne de pasăre originare din Uniunea Europeană (UE) și a modului de administrare a acestor contingente în perioada 1 martie— 31 decembrie 2006

293.— Ordin al ministrului finanțelor publice pentru modificarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora

ACTE ALE COMISIEI DE SUPRAVEGHERE A ASIGURĂRILOR

114.308.— Decizie privind autorizarea Societății „Alpha Insurance Brokers — Societate de Brokeraj în Asigurare-Reasigurare“ — S.R.L. să funcționeze ca broker de asigurare

114.310.— Decizie privind autorizarea Societății „Risk Management Consulting Broker de Asigurare“ — S.R.L. să funcționeze ca broker de asigurare


Ordinul 293 din 22/02/2006
Art II. Prevederile prezentului ordin se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2006 :D
Andrei
--------------



#149 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 05 March 2006 - 05:08 PM

Deci, sa facem un rezumat la discutiile de pana acum. Iata ceea ce am inteles eu: Ordinul 293/2006, publicat in M.O. nr. 194/01.03.2006, mai sus prezentat prin amabilitatea unui coleg (multumim pe aceasta cale), spune clar ca cele patru exceptii stau la baza inregistraririlor in contabilitate a cheltuielilor. Clar, se inregistreaza in R.C. si se trec pe grupe de cheltuieli. La pct. a spune clar ca este vorba de bonurile fiscale ..... utilizate pentru justificarea TVA , deci se inregistreaza si TVA. Iar la pct. d, cel cu bonuletele < 100 RON, nu pomeneste nimic de justificarea TVA, ci doar ca trebuie stampilat, denumit si cui-uit, ca sa spun asa. Adica se inregistreaza clar in RC si pe cheltuieli, dupa cum spune la inceput. Deci benzina cu TVA iar bonuletele < 100 RON, fara factura, numai pe cheltuieli,fara a se deduce TVA. Mie asa imi este clar. Eh?? :D/



#150 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 17 June 2006 - 09:58 AM

discutia este numai peste bonurile mai mari de 100 ron nu???



#151 Camelia Voicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2006 - 05:48 PM

si atunci TVA-ul acestor bonuri este cheltuiala nedeductibila, nu?



#152 gepeto

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:United States of Europe

Postat 27 June 2006 - 08:46 AM

Camelia Voicu said:

si atunci TVA-ul acestor bonuri este cheltuiala nedeductibila, nu?

Intreaga valoare se baga pe cheltuiala deductibila. Bonul trebuie insa sa fie stampilat, sa contina numele cumparatorului si CUI-ul...
Salut Prieteni



#153 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 08 August 2006 - 12:26 PM

era ACEAlimita de 1 milion parca



#154 talpeanugm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 August 2006 - 10:05 PM

Exista o limita valorica de inregistrare a bonurilor fiscale - carburanti? Daca stie cineva si legea, nr.
multumesc,



#155 mlulu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 August 2006 - 11:29 AM

Limita este : km. parcursi intr-o luna si consumul masinii (din cartea tehnica)....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL