Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005

154 replies to this topic

#1 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 02 December 2005 - 09:40 PM

Bonurile fiscale au ramas deductibile doar la carburanti-ca si pana acuma.Pentru cheltuielile cu carburanti de la statiile PECO sunt valabile bonurile emise de casele de marcat de aici fara a fi insotite de facturi-cu precizarile repetate din acest ordin respectiv sa fie trecut pe verso cumparatorul si nr. de inmatriculare al autovehiculului.Pentru a putea fi trecute pe cheltuieli sumele din bonurile fiscale,altele decat cele cu carburanti, trebuie insotite de facturi.Pana acuma nu puteam deduce TVA-ul de pe acestea dar puteau fi trecute pe cheltuieli.Iata ca de acuma nu se mai pot trece nici pe cheltuieli,ramanand doar ca documente de plata pentru casa. Ok?
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#2 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2005 - 05:11 PM

vorbim de deductibilitatea tva?

multumesc



#3 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 06 December 2005 - 07:16 PM

Bonurile fiscale emise de casele de marcat electronice pentru carburanti sunt singurele care se pot inregistra in contabilitate fara factura fiscala, ca o cheltuiala deductibila, admisa, pentru fisc, si putem deduce si TVA-ul. Problema este ca, daca celelate care nu au facturi pot fi folosite doar ca documente de inregistrare a platilor la registrul de casa, in ce cont le inregistrezi si ce faci cu ele?
??=5311
Poate da cineva o solutie.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 December 2005 - 07:30 PM

nu le mai contezi :D
le arunci



#5 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2005 - 07:30 PM

Probabil 6XXNed=5311 pt a se identifica care sunt deductibile si care nu sunt deductibile fiscal si la calculul impozitului sa le gasim usor!
DanielaZ



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 December 2005 - 07:34 PM

sunt multi care nici pana acum nu contabilizau bonurile, decat cele de tva... asa ca mare paguba nu o sa fie... cred ca va fi haos printre cei care vor trebui sa dea facturi si pt 5 lei.. oricum sa fim seriosi daca cumperi ceva pe bon cumperi tigari sau cafea de la buticu din colt



#7 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 07 December 2005 - 11:02 AM

O sa fie o jale mare. Baietii nostri lucreaza la sonde te miri prin ce coclauri, si va inchipuiti cei de pe la tara ce de facturi o sa dea!



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 12:38 PM

septimiu, eu am avut probleme la cd-uri luate din muzica!
pur si simplu mi-au spus ca nu-mi dau factura, am spus rautacioasa ca anunt pe cineva care atat asteapta si.... mi-au dat o factura gresita



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 December 2005 - 12:41 PM

si eu cu ce sunt de vina ?
nu o sa dea facturi nu bagi bonu'... simplu
asta daca nu vrei sa le faci probleme :twisted:



#10 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 07 December 2005 - 01:54 PM

in cazul asta, sa traiasca microintreprinderile (bine bine, pana in 2007), ca pe ele nu le intereseaza de deductibilitatea cheltuielilor.....asa ca....cel putin pt 2006, va faceti o micro unde se vor deconta bonuletele de orice fel
din 2007, vai de voi...nu mai parcati masinile firmei, pt ca nu va va permite patronul inca 16% de parcare platiti la stat
deh, traim in Romania



#11 olivia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 01:56 PM

Dar bonurile de taxi, cum vom proceda cu ele?



#12 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 07 December 2005 - 02:01 PM

simplu...te dai cu aceeasi companie de taxi, iar la finele lunii iei toate bonurile si te duci la ei la sediu si ceri factura
hihihhi....sa vezi atunci drumuri si draci....



#13 olivia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 02:53 PM

Dar fact/chit pentru abonamentul la cablu? Ei iti dau un bon mai "lung" pe care sunt si factura si chitanta. Si astea trebuiesc bagate in contabilitate, exista un contract facut cu firma, etc...Cred ca pe masura ce ne gandim mai descoperim cate un exemplu!



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 December 2005 - 03:04 PM

pai aia e factura... daca te uiti cu atentie vezi ca are un ordin pe ea... in el scrie ce si cum... la fel ca si chitantele de la posta



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 03:08 PM

mai frate septimiu, dar eu am dat banii firmei pe ele, cd-urile vreau sa zic, si erau fix pe domeniul de activitate al firmei

eu cred ca este corect sa le bag pe nedeductibile, nu sa arunc actele cu care am achizitionat diverse materiale pt societate



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 December 2005 - 03:14 PM

fiecare intelege in felul lui



#17 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 07 December 2005 - 03:21 PM

pai daca bagi actele resp. in registrul de casa, normal ca trebuie sa le bagi in conta, dar cheltuiala si tva-ul vor fi nedeductibile.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#18 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2005 - 04:21 PM

[quote="IoanZ"]Ordin nr. 1714/2005
Actul a intrat in vigoare la data de 23 noiembrie 2005
Art. 1. - ...
(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plãþilor în Registrul de casã.
... (3) Pentru înregistrarea în contabilitate a cheltuielilor, agenþii economici vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii sã emitã factura fiscalã ...
quote]
Si totusi daca nu ai factura ( ca nu-ti da factura pt. 5 RON) cum inregistezi contabil documentul din Reg. de casa?



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 December 2005 - 04:40 PM

nu-l mai inregistrezi... eu asa o sa fac pentru ca nu ai un 401 de care sa-l legi :roll:



#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2005 - 04:46 PM

Sau il lasi in debitul lui 401 pana te plictisesti :lol:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL