Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avem nevoie de contabili? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Avem nevoie de contabili?

90 replies to this topic

#21 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 February 2006 - 08:27 PM

De parca fiscalitatea asta ridicata ni se datoreaza noua! :evil:



#22 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2006 - 08:58 PM

stimati colegi,
sa stiti ca statutul de patron iti induce un anumit comportament fata de contabil. acesta din urma spune mai intai "nu" (prudent) pt.diversele probleme propuse de patron,cu siguranta 100% nelegale,pt.ca pt.cele legale nu te intreaba nimic.
si acesta este cazul fericit ,dar de cele mai multe ori esti pus in fata faptului implinit,si nu ai decat sa-ti sufleci manecile si sa scoti "castanele" din foc.
si inca un lucru: pana si contabilul care devine patron isi schimba atitudinea fata de contabil .




#23 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 27 February 2006 - 10:07 PM

ctanela a spus:

Stiti ce mi-a spus zilele trecute o doamna medic, de parerea careia chiar tin cont, fiindca are creier, nu gluma: "urasc contabilitatea, fiindca mananca bani". Cu alte cuvinte, ai bani in buzunar, dar dupa ce pleci de la contabil, afli ca nu mai sunt ai tai. Cum sa ne iubeasca?  
:oops:
De fapt, trebuie sa-i explici ca nu "contabilitatea mananca bani", prin intermediul ei se strang banii care se mananca in alte domenii, medicina fiind fruntasa.



#24 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2006 - 11:50 PM

intr-o zi dispare contabilu' firmei, conducerea intra in alerta si este chemata politia. in urma cercetarilor se constata ca a fost mancat de un canibal, angajat al firmei.
arestat si aruncat in inchisoare este vizitat de un fost coleg.
"bine mai colega tocmai pe contabil ai gasit tu sa mananci... eu mananc de 3 luni la ingineri si nimeni nu a sesizat"



#25 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 28 February 2006 - 12:58 AM

Floris, interventia ta este plina de umor - dar extrem de sugestiva pentru subiectul in discutie. Felicitari!



#26 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 28 February 2006 - 01:01 AM

Administratorul unei firme are ca menire administrarea eficienta a tuturor resurselor de care dispune firma pentru atingerea obiectivelor propuse : cifra de afaceri, profitabilitate, lichiditate.

Necesitatea si importanta contabilului / economistului / analistului financiar este generata de urmatoarele elemente :
1. intocmeste si depune toate situatiile financiare reglementate legal si solicitate de institutiile statului.
2. intocmeste si depune toate declaratiile periodice privind obligatiile bugetare.
3. elaboreaza documentatii pentru obtinerea finantarilor bancare sau prin leasing.
4. elaboreaza rapoarte cerute de managementul companiei privind situatia vanzarilor, costurilor, disponibilitatilor banesti etc.
5. fundamenteaza bugetele firmei si intocmeste rapoarte de control bugetar.

Toate aceste lucrari sunt necesare pentru dezvoltarea "sanatoasa" a unei companii, indiferent de domeniul de activitate si de dimensiunile acesteia.
Un adevarat manager / administrator - nu va contesta cele prezentate anterior.
Un manager/ administrator in devenire - se va gandi si va evalua.

Principala problema consta in lipsa de comunicare intre management si contabilitate.
Daca managementul isi face cunoscute obiectivele si modalitatile de realizare a acestora, poate fi sprijinit si din punct de vedere contabil, fiscal.
Si orice solutie buna oferita trebuie rasplatita.

Trebuie schimbata mentalitatea in urmatoarele directii:
1.dezvoltarea relatiilor de comunicare si de munca in echipa, indiferent de pozitia ierarhica.
2.recunoasterea valorii profesionale de catre noi insine si de catre ceilalti.

Numai bine tuturor !
ABC



#27 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 February 2006 - 01:04 AM

sa nu uitam in primul rand: contabilul este cel care aranjeaza actele in dosar, si prelucreaza datele (cu ajutorul sistemelor de gestiune unde e cazul)



#28 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 28 February 2006 - 01:12 AM

Daca vrem sa fim apreciati cum trebuie de catre manageri, trebuie sa dovedim si sa ne comportam ca ceea ce facem inseamna mai mult decat aranjarea actelor in dosarea sau inregistrarea acestora in programele de contabilitate. Aceste lucruri se vad usor si nu trebuie explicate.

Alte elemente trebuie evidentiate, promovate si recunoscute la adevarata lor valoare: identificarea unei solutii contabile, fiscale pentru o situatia prezenta, preintampinarea unor probleme viitoare.
Comunicare si implicare in bunul mers al afacerii, in limita ariei de competente. Daca managerul va simti aceste lucruri, isi va schimba atitudinea.



#29 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2006 - 10:11 AM

ABC a spus:

Floris, interventia ta este plina de umor - dar extrem de sugestiva pentru subiectul in discutie. Felicitari!


Multumesc, ABC.



#30 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 February 2006 - 10:41 AM

ABC a spus:

Daca vrem sa fim apreciati cum trebuie de catre manageri, trebuie sa dovedim si sa ne comportam ca ceea ce facem inseamna mai mult decat aranjarea actelor in dosarea sau inregistrarea acestora in programele de contabilitate. Aceste lucruri se vad usor si nu trebuie explicate.

Alte elemente trebuie evidentiate, promovate si recunoscute la adevarata lor valoare: identificarea unei solutii contabile, fiscale pentru o situatia prezenta, preintampinarea unor probleme viitoare.
Comunicare si implicare in bunul mers al afacerii, in limita ariei de competente. Daca managerul va simti aceste lucruri, isi va schimba atitudinea.
depinde se societate... o societate care are nevoie sa 3. elaboreaza documentatii pentru obtinerea finantarilor bancare sau prin leasing.
4. elaboreaza rapoarte cerute de managementul companiei privind situatia vanzarilor, costurilor, disponibilitatilor banesti etc.
5. fundamenteaza bugetele firmei si intocmeste rapoarte de control bugetar.
nu se compara cu o mini firma care are nevoie doar de aranjat acte in dosar



#31 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 01 March 2006 - 11:53 PM

Nu depinde chiar atit de mult de tipul de societate: difera doar complexitatea informatiilor de care fiecare societate are nevoie. Atita timp cit in firmele mici contabilul este perceput ca o persoana care este necesara doar pentru ca statul obliga societatile sa depuna diverse situatii,declaratii, statutul contabililor nu se va schimba. Patronul trebuie sa inteleaga cu ce il ajuta pe el contabilitatea. Dati-le sefilor vostri informatii simple si folositoare pentru ei: luna asta produsul x s-a vindut foarte bine ati putea negocia cu furnizorul un discount + un raport scurt care sa-l ajute in negociere; spuneti-le ce taxe au de plata - sume aproximative- in primele zile ale lunii (au timp sa-si calculeze simplu, fara un cash-flow sofisticat, de ce bani au nevoie) si orice alta informatie care ii poate aduce un beneficiu. E o munca in plus dar patronul afla unde il ajuta contabilul si care este rolul lui. Si invata de ce trebuie sa-l aprecieze.
ABC are dreptate: managerii, indiferent de marimea companiei, isi vor schimba atitudinea doar daca vor afla acele informatii care ii ajuta sa-si dezvolte sau sa-si mentina afacerea.



#32 Bogdan S

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 March 2006 - 10:44 AM

Ai dreptate Gabita123. Doar consultanta creste aprecierea meseriei. Dar multi contabili nu o fac.



#33 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 03 March 2006 - 11:26 AM

ABC a spus:

Daca vrem sa fim apreciati cum trebuie de catre manageri, trebuie sa dovedim si sa ne comportam ca ceea ce facem inseamna mai mult decat aranjarea actelor in dosarea sau inregistrarea acestora in programele de contabilitate. Aceste lucruri se vad usor si nu trebuie explicate.

Alte elemente trebuie evidentiate, promovate si recunoscute la adevarata lor valoare: identificarea unei solutii contabile, fiscale pentru o situatia prezenta, preintampinarea unor probleme viitoare.
Comunicare si implicare in bunul mers al afacerii, in limita ariei de competente. Daca managerul va simti aceste lucruri, isi va schimba atitudinea.

Cred ca rar se intampla sa isi schimbe atitudinea. Cand e vorba de dat bani (iar faptul ca nu vor sa plateasca contabilul atat cat ar trebui, ma duce cu gandul ca ei stiu de importanta contab. dar se rezuma doar la a sti, si gata) .....cred ca toti o luam mai mult sau mai putin "pe ulei". Depinde de "nota de valoare" pe care si-o da fiecare :)
Succes



#34 hombre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 March 2006 - 06:23 PM

Mai sus se scria ca in tarile civilizate, la infiintarea firmei, exista deja un contract cu contabilul.
1)In tarile acelea civilizate, contabilitatea NU este acelasi lucru cu fiscalitatea.
2)Contabilul prezinta realitatea economico-financiara a firmei/persoanei. Deci ajuta in luarea deciziei. Minimizarea taxelor o face altcineva care si stie cum se face (legal chiar!!!!).
3)Tot in acele tari taxele sunt blestemate (ca si la noi) de toti, dar diferenta este ca toti sunt constienti ca TREBUIE sa le plateasca si de ce sa le plateasca (la noi nu!).
Cred ca pana nu ajungem si noi sa separam contabilitatea de fiscalitate vom vorbi mult si bine pe forumuri, dar fara rezultat.



#35 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 09:15 PM

Eu cred ca toata problema contabililor pleaca de la organizare.
Stiti ce vreti?
Haideti sa vedem ce va doriti.
Va doriti bani? Toata lumea vrea bani! Ce trebuie sa facem ca sa primim bani?
Altceva ce va doriti?
conta_ro



#36 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 03 March 2006 - 09:40 PM

Sa nu se mai schimbe programele de raportare de cinci ori pe an.
Si sa fie unul singur, o data.... Ca sa mai facem si treaba pentru clienti nu numai pentru stat. :smt011
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#37 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 09:43 PM

moni-andreea a spus:

Sa nu se mai schimbe programele de raportare de cinci ori pe an.
Si sa fie unul singur, o data.... Ca sa mai facem si treaba pentru clienti nu numai pentru stat. :smt011

ok
Altceva?
conta_ro



#38 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 March 2006 - 09:57 PM

eu nu am nimic de reprosat nimanui :D
din punctul meu de vedere schimbarile legislative ne fac sa iesim din monotonie... ne fac sa citim legislatie, ne fac sa ne perfectionam... sunt visator stiu dar nu injur pe nimeni din punctul asta de vedere



#39 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 03 March 2006 - 10:08 PM

Visatorule Septimiu, stai bine cu nervii :D . Cred ca varsta isi spune cuvantul: pentru unii e bine, pentru altii ... mai putin. Depinde de perspectiva.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#40 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 04 March 2006 - 09:46 AM

toate raportarile sa se faca prin internet (dar sa mearga brici)... sa eliminam cozile. Si daca tot visam... sa fie o singura declaratie cu toate datoriile
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL