Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avem nevoie de contabili? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Avem nevoie de contabili?

90 replies to this topic

#41 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 12:20 PM

pestesa a spus:

toate raportarile sa se faca prin internet (dar sa mearga brici)... sa eliminam cozile. Si daca tot visam... sa fie o singura declaratie cu toate datoriile
Vad ca unii dintre dumnevoastra viseaza la un viitor , in care raportarile si declaratiile se vor face rapid pe internet, telefonic sau altfel. Iertati-ma ca va spun dar este un vis birocratic. Se pune accent gresit pe deplasarea informatiilor FARA VALOARE ( declaratii sau raportari la fisc,somaj,CNAS,CNPAS,ITM s.a.) fara sa ne intereseze ce-I mai important lucru: BANUL. Declaram si raportam toti ca bezmeticii in N-spe locuri, date ce-s bune doar de statistici. Toti suntem multumiti ca am facut raportarile sau declaratiile rapid prin internet. Dar de PLATI nu se intereseaza nimeni.S-a mai dezghetat un pic cu OPFV cu valoare declarativa dar numai la fisc. Cand toate institutiile care acum ne cer declaratii si raportari se vor lega electronic de plati, poate nu va mai fi nevoie decat de o declaratie la inceput de an si cele in cazul unor modificari. Sa declarati bine !



#42 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 07 March 2006 - 11:21 PM

Dragi confrati,

Este nevoie de CONTABILITATE.

Persoanele care prin/ori stipulatiile actelor constitutive sunt in drept a administra un patrimoniu al unei enittati lucrative ori nelucrative, din pacate de foarte multe ori nici nu stiu despre obligatiile ce-i revin in conformitate cu prevederile Legii Contabilitatii, si prea putin din obligatiile ce-i revin in conformitate cu prevederile Legii nr.31/1990 ori ale Legii nr246/2005 (OG-26/2003).

Ori din momentul in care legislativul nu a stipulat imperativ, dupa 1989, obligativitatea ca SINGURUL DOCUMENT OFICIAL DE GESTIUNE - bilantul contabil - sa fie intocmit numai de persoane calificate pentru cei ce au compartiment financiar contabil propriu, ori de persoane autorizate, pentru entitatile patrimoniale care nu au conducator al compartimentului financiar-contabil p persoana calificata, atunci nu trebuie sa va zbateti asupra statutului profesionistului contabil in prezent.

Legea Educatiei ori a Invatamintului stipuleza si a stipulat ca o persoana calificata in domeniul contabil este o persoana care a absolvit o institutie de invatamint superior de specialitate. Aceasta stipulatie a fost preluata in Legea Contabilitatii prin incredintarea conducerii compartimentului financiar-contabil unei asemenea persoane.

Dupa aparitia OG 65/1994, deci dupa aproape 5 ani de la istoricele evenimente din Decembrie 1989, se clarifica ce este o persoana autorizata in domeniul contabil, spre distinctie cu persoana calificata.

In acesti 5 ani conducatorii MF si-au arogat drepturi de a acorda titlul de persoana calificata in domeniul contabil dupa cum le-a fost interesul.

De asemenea in cei peste 16 ani, pentru ca sa poata exista capitalistii autohtoni, cei in drept sa supravegheze la calitatea informatiilor finaciar-contabile vehiculate in economie au stat ca "magarul in ceata" tocmai ca sa existe raptul ce a existat.

conta_ro cere sa nu se discute in aceasta chestiune de CECCAR.

Imi pare rau ori tocmai aici e buba. CECCAR este singura persoana juridica de drept public obligata a asigura gestiunea profesiei de contabil si cea de expert contabil.
DA NU ESTE NIMIC DE DICUTAT DESPRE CECCAR IN ACEST CONTEXT.

Pestele de la cap se impute, dar de la coada se curata, spune o vorba batrineasca.

Din pacate degeaba avem un imn care clameaza
DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!!!!!!!!!!!!
daca o alta vorba batrineasca ne indeamna in a lasa capul in jos dearece sabia nu-l taie.

Verticalitatea unei profesii, recunoasterea ei nu vine singura numai de la calitatea prestatiilor membrilor ei, ci si dintr-o recunoastere a legitimitatii profesiei, iar legitimitatea profesiei nu poate surveni decit din recunoasterea fara dubii a necesitatii activitatii profesiei, prin prisma calitatii rezultatului muncii, si a statutului solcial a indivizilor care o practica.

In acest sens este de vazut statutul notarului, in special, data fiind similitudinea naturii muncii prin prisma rezultatului muncii.
Notar - cerifica realitatea unor documete si/sau fapte

Contabil - consemneaza si/sau cerifica realitatea unor acte patrimoniale ce vao fi consemnate in final in SINGURUL DOCUMENT OFICIAL DE GESTIUNE - bilantul contabil -

Mircea Scalat



#43 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 08 March 2006 - 12:22 AM

“Filozofii nu au făcut decât să interpreteze lumea; totul este de a o schimba”



#44 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 March 2006 - 12:43 AM

consider ca meseria de contabil este inteleasa gresit de unii patroni; chiar si de unii care o "practica"
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#45 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 08 March 2006 - 03:52 PM

Daca asta s-a inteles:
- ca interpretez lumea; ori ca
- ma doresc succes,
......................
Atunci chiar ca nu mai este nimic de zis.

Insa totusi daca este ceva de schimbat atunci este de modificat Legea Contabilitatii concomitent cu prevederile corespunzatoare de functionare a entitatilor patrimoniale luctarive ori ne-lucrative in sensul ca
BILANTUL CONTABIL SA FIE INTOCMIT NUMAI DE PERSOANE LEGAL ABILITATE, CADRE CU STUDII SUPERIOARE DE SPECIALITATE ORI SIMILARE SAU DE CADRE AUTORIZATE LEGAL.

Schimabrea nu poate veni decit prin organizarea lobbyului necesar si concertat exercitat de toate persoanele care isi respecta profesia, confratii si deontologia profesionala asa cum este aceasta definita de IFAC.

Daca succesul individual este OK, asta nu inseamna ca profesia contabila este just apreciata in societate.

Cred ca nu va sunt straine conotatiile blamante care pe diverse canale de comunicatie si sub diferite forme sunt adresate ori atribuite celor care profeseaza aceasta ocupatie.

Notorie formularea:
-Ministrul sanatatii un contabil. ori
-Din contabil a ajuns actor.
s.a.m.d.

Nu cei abilitati cu gestionea unui patrimoniu trebuie sa intelega "meseria" de contabil - contabilitatea nu este o meserie, este o stiinta si ca atare practicarea acesteia este o profesie- ci statutul ei apriorii prin lege trebuie asigurat prin impunerea obligativitatii de care am amitit-o anterior.

Si asta nu este filozofie.

Cine nu a sesizat aceasta lacuna a legislatiei de domeniu inseamna ca nu comensureaza corect insuficienta consistenta a statutului social al profesionistului contabil asigurat prin cadrul actelor normative in vigoare dupa 1989-XII.
Mircea Scalat



#46 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 08 March 2006 - 05:17 PM

contax a spus:

“Filozofii nu au făcut decât să interpreteze lumea; totul este de a o schimba”

Indemnul la actiune era pentru toti contabilii, trebuie sa incercam sa nu ne tanguim, mai bine sa ne organizam si sa actionam coordonat, ca de discutat se gasesc oricand destule subiecte.

Pt. M.S. : chiar nu recunosti citatele din clasicii care au modelat gandirea multora pe vremea ordinii sociale perfecte ?



#47 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 08 March 2006 - 08:35 PM

Vreau GAAP si IFRS in loc de legile 31, 82, 345 si urmatoarele, nu mai vreau cod fiscal si nici cod de procedura fiscala.
Mi-ar place Merryl Lynch si un contract obligatoriu de evidenta fiscala si contabila exact ca si contractul de comodat pentru apartamentul proprietate personala pus la dispozitia firmei pentru inregistrarea la Registrul Comertului. Si daca numai pe baza bilantului "intocmit si semnat de o persoana abilitata" ar da si banca un credit ..... sau macar un joint de risc sa dea o finantare de dezvoltare ....
E mult, e putin, e normal ... who knows?
Si cui ii este de folos?
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#48 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 09 March 2006 - 09:45 AM

cu siguranta avem nevoie de contabili!
parearea mea este :contabilul - un rau "necesar", nu poti trai cu el dar nici fara el.
toti cred ca pot fi contabili. nimic mai departe de adevar! pot sa zic acum din experienta mea profesionala ca nu mai accept cu asa usurinta orice post sau orice firma, si nu este vorba de bani ci pur si simplu de cerintele mele, daca respectivul post sau firma reprezinta cu adevarat ceea ce-mi doresc.
anterior locului de munca actual, am lucrat la o companie nationala, foarte cunoscuta, cu pretentii de aplicare a unui management performant. pe posturi de conducere, mai putin cel de director economic, sunt persoane care au la baza studii tehnice si auxiliare. toata contabilitatea era considerata - activitate auxiliara celei de baza, pentru ca nu este activitate productiva.
din aceasta cauza, lipsa de respect si consideratie fata de persoana si profesia mea, m-au facut sa renunt la acea firma.
cred ca daca toti contabilii ar proceda la fel in situatii aproximativ similare, am fi priviti altfel.
asa ca sa nu ne mai plangem ca nu suntem o categorie "profesionala privilegiata", pentru ca suntem, si sa fim realisti ca o parte din vina ne apartine.
este doar o parare :smt116
sa aveti o zi buna
_______________________

do not shoot the messenger! :smt072



#49 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 09 March 2006 - 07:48 PM

Treaba asta cu " raul necesar , activitate nonproductiva " , bla bla bla mie imi pare a fi o lozinca ramasa in mintea unora care nu se pot rupe de niste obiceiuri . Adevarul este ca , noi contabilii putem impulsiona sau pune pe butuci productia . Cum ? Calculand incorect niste taxe si cheltuind banii necesari productiei pe acestea , ignorand legislatia si punand productia in ilegalitate .... si multe altele . Din fericire , la firma mea , pana si liderul de sindicat a reusit sa inteleaga ca noi " neproductivii " le dam lor posibilitatea sa produca :wink:
Mentalitatile se schimba incet , dar se schimba . Sa avem rabdare :)



#50 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 09 March 2006 - 10:08 PM

Nu visati fratilor.

Desteapta-te romane!

Capul plecat ramine plecat si trupul ce-l poarta incovoiat.

Va place Merryl Lynch, fiti convinsi ca ea nu si-a plecat capul !

Oriunde in lume veti intilni Cod fiscal si alte legi care aplica reglementari acceptate si standarde internationale, care mai devdeme ori mai tirziu devin legi si proceduri obligatorii.

RESTUL este bala, bla, bla............
Mircea Scalat



#51 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 10 March 2006 - 09:23 AM

este foarte interesanta tema propusa.
Cred ca in Parlasment sint foarte putini economisti si contabili si sint foarte multi avocati , doctori si artisti. Nu prea avem reprezentanti in forul legislativ ,iar organizatiile profesionale nu stiu ce inseamna cuvintul"lobby".
In orice caz nici unul dintre cei de acolo nu se gindesc ca mare parte din veniturile bugetare sunt filtrate de gindirea contabililor.
Este interesant de stiut cit la suta din veniturile de la bugetul statului sunt calculate declarate ..... de creieri de contabili asa cum suntem noi toti .
de aceea consider ca este foarte important de a ne organiza asa cum trebuie pentru a ne promova interesele.



#52 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 10 March 2006 - 12:53 PM

Incintator...
Merryl Lynch a fost o firma de tranzactionare a unor contracte futures pe valoarea actiunilor necotate pe Wall Street care a inventat finantarea capitalurilor de risc si a descoperit prin anii '70 ce-i aia volatilitatea actiunilor pe burse legate (Tokyo - New York - Londra). Istorie recenta ... si antica in acelasi timp.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#53 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 10 March 2006 - 10:29 PM

Dragii mei!Vreau sa va dau un exemplu concret:din ian am preluat contabilitatea unei firme care,spre bafta mea,era infiintata de 8 luni si care avea o evidenta contabila VARZA,nu va spun ce inregistrari contabile am vazut acolo pt.ca sunt convinsa ca v-ati confruntat si voi cu situatii din astea.Sa specific ca era angajat un economist pe aceasta firma?Ne facem de ras,zau asa!In fine,refacem contabilitatea(cu raport,evident), inregistrez diferentele in 2006,evident, si incep sa-i invat pe manageri ce trebuie sa faca,cum trebuie sa faca,etc.Nu incep bine ca ma intreaba :shock: CAT NE COSTA CONSULTANTA?Le raspund:NIMIC-daca domniile voastre fac ce trebuie sa faca eu pot sa lucrez mai bine si mai frumos decat va inchipuiti :!:
CONCLUZIE:EDUCATI-VA CLIENTII SI VETI MUNCI CU DRAG,SPOR SI PE BANI FRUMOSI :idea:
P.S.Respectivul manager m-a rugat sa accept inca doua firme a unui prieten pe care-l are :P
Sa aveti minte!



#54 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 11 March 2006 - 09:44 AM

Mare dreptate ai, Cristina.
Si mie mi s-au intimplat vreo citeva din astea.
Daca ai rabdare si muncesti bine, in vreo cinci ani iti faci un portofoliu de clienti alesi pe sprinceana ... de-o bucurie sa lucrezi cu ei. Vin la tine necunoscuti pe care ajungi sa ti-i faci amici foarte buni, mai ales daca poti sa-i ajuti sa le creasca afacerea. Dar sunt si fosti clienti care au crescut si pe care i-am ajutat sa-si angajeze economisti "full time" de care au fost foarte multumiti si care au continuat sa-mi aduca noi clienti.
Va doresc tuturor sa vi se intimple la fel.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#55 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 11 March 2006 - 05:09 PM

"In prezent, patronii si managerii unor mici intreprinderi trebuie sa invete macar bazele managementului financiar. Daca astepti ca altcineva din organizatie sa se ocupe de partea financiara, n-o sa ai parte decat de probleme.
Aptitudinile de baza ale unui manager financiar incep in punctele critice: gestionarea banilor si contabilitatea, care trebuie sa fie supusa unor controale financiare pentru a asigura bunul mers al organizatiei.
Managerii noilor intreprinderi mici si mijlocii trebuie sa invete sa genereze rapoarte financiare, sa le analizeze si sa inteleaga stadiul in care se afla afacerea din punct de vedere financiar.
Analiza financiara arata situatia reala a afacerii - vazut in acest fel, managementul financiar este cea mai importanta parte a managementului. Acest modul te va ajuta sa intelegi practicile de baza ale managementului financiar si sa iti construesti un sistem de practici absolut necesare pentru sanatatea afacerii tale."

Preluare de pe site-ul www.basepoate.ro/management/bug_bal_eval.htm
Recomand citirea intregului articol privind rolul contabilitatii in asigurarea unei afaceri controlabile si profitabile.



#56 gabrieladg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:publicitate, contabilitate

Postat 14 March 2006 - 06:17 PM

contax a spus:

In State, dar si in alte tari civilizate, in momentul cand depui actele de inregistrare pentru infiintarea firmei esti obligat sa ai deja stabilit un contabil, asa ca acolo firmele nu incep nimic fara sa aiba contract privind tinerea contabilitatii.
Dar, cum spuneam, este vorba despre tarile civilizate, nu despre estul salbatic.

bine spus. numai ca la noi in romania mai mult se fac bisnitzarii nu afaceri. daca esti administrator foarte bine poti sa tii contabilitatea. daca iei amenzi ca faci varza cine pierde? oricum nu statul...asa ca...nu e nici o problema daca se platesc amenzi.



#57 gabrieladg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:publicitate, contabilitate

Postat 14 March 2006 - 06:40 PM

Mircea Scalat a spus:

Daca asta s-a inteles:
- ca interpretez lumea; ori ca
- ma doresc succes,
......................
Atunci chiar ca nu mai este nimic de zis.

Insa totusi daca este ceva de schimbat atunci este de modificat Legea Contabilitatii concomitent cu prevederile corespunzatoare de functionare a entitatilor patrimoniale luctarive ori ne-lucrative in sensul ca  
BILANTUL CONTABIL SA FIE INTOCMIT NUMAI DE PERSOANE LEGAL ABILITATE, CADRE CU STUDII SUPERIOARE DE SPECIALITATE ORI SIMILARE SAU DE CADRE AUTORIZATE LEGAL.

Schimabrea nu poate veni decit prin organizarea lobbyului necesar si concertat exercitat de toate persoanele care isi respecta profesia, confratii si deontologia profesionala asa cum este aceasta definita de IFAC.

Daca succesul individual este OK, asta nu inseamna ca profesia contabila este just apreciata in societate.

Cred ca nu va sunt straine conotatiile blamante care pe diverse canale de comunicatie si sub diferite forme sunt adresate ori atribuite celor care profeseaza aceasta ocupatie.

Notorie formularea:  
-Ministrul sanatatii un contabil. ori
-Din contabil a ajuns actor.
s.a.m.d.

Nu cei abilitati cu gestionea unui patrimoniu trebuie sa intelega "meseria" de contabil - contabilitatea nu este o meserie, este o stiinta si ca atare practicarea acesteia este o profesie- ci statutul ei apriorii prin lege trebuie asigurat prin impunerea obligativitatii de care am amitit-o anterior.

Si asta nu este filozofie.

Cine nu a sesizat aceasta lacuna a legislatiei de domeniu inseamna ca nu comensureaza corect insuficienta consistenta a statutului  social al profesionistului contabil asigurat prin cadrul actelor normative in vigoare dupa 1989-XII.

sunt perfect de acord. aici e buba. daca administratorii societatii nu ar putea semna bilantul cu siguranta se va realiza importanta unui contabil.

ar creste valoarea contabilului ca meserie. si ideea e ca nu poti sa fii atent la toate. si sa faci bani si sa ai grija sa nu-i pierzi (amenzi , diferite "atentii"). oricum ceva masuri ar trebui luate. oricum aceasta rezolvare nu o vad foarte curand. un contabil trebuie sa fie mereu informat , mai ales la noi ca se schimba legile aproape de pe o zi pe alta. cum poti sa si conduci o afacere si sa si fii drepti cu toate documentele ce trebuiesc facute? trebuie specializare.

Concluzia : Contabilul e o piesa extrem de importanta in intreprindere.



#58 carmenbur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:TM

Postat 14 March 2006 - 10:43 PM

De ce cred eu ca patronii nu au nevoie de contabili:
- oricum primesc amenzi, oricum se da spaga
- sunt unii "contabili" care lucreaza neprofesional, pleaca si-l lasa pe patron cu evidenta varza
- unii isi iau program de conta si considera ca e suficient
- pentru multi evidenta contabila nu e reala si nu exprima nimic (ca mai e "ceva" la negru)
Carmen



#59 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 15 March 2006 - 01:36 PM

carmenbur a spus:

De ce cred eu ca patronii nu au nevoie de contabili:
- oricum primesc amenzi, oricum se da spaga
- sunt unii "contabili"  care lucreaza neprofesional, pleaca si-l lasa pe patron cu evidenta varza
- unii isi iau program de conta si considera ca  e suficient
- pentru multi evidenta contabila nu e reala si nu exprima nimic (ca mai e "ceva" la negru)

ai perfecta dreptate carmen!
cel mai mult ma enerveaza cand unii care cred ca stiu totul, incep sa-si bage nasul si sa te intrebe cum in inregistrezi asta, cum ailalta........
bine zicea septimiu:
fiecare cu treaba lui. :smt024

cum doamne iarta-ma sa-i spui unui director - nu-ti deconta ciorapi, cercei, parfumuri etc :x :?:
stii ce raspuns iti da?
lasa ca au mai venit si altii in control :smt075

prea se obisnuiesc unia sa-si ia contabil, doar asa ca sa aibe pe cine da vina........
nu stiu, probabil ca mi-a intrat prea tare acest virus al contabilitatii, respectul fata de profesie in mine.
:smt070
imi vine sa :smt078 cand aud pareri anti - contabili



#60 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 15 March 2006 - 01:41 PM

stiu unii cum e sa nu-ti iasa o balanta, bilant?
a, contabilul - baga o factura, inreg. o chitanta....nimic mai simplu. asta poate oricine.
daca ei spetele contabile la puricat, si le dai unui nestiutor sa le "studieze"
cred ca o sa fie mai nestiutor dupa aceea (cu capul varza!)

:smt097
m-am enervat rau de tot!

ps. daca parerea mea jigneste sau ofenseaza pe cineva, nu este cu intentie, ci este pur si simplu o opinie proprie si personala.
sa aveti o zi buna!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL