Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
creditare firma administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


creditare firma administrator

7 replies to this topic

#1 cmfarkas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov, Sf.Gheorghe

Postat 28 February 2006 - 10:46 AM

Salut!
Am si eu o problema. Exista o baza legala prin care se stipuleaza ca administratorul NU poate sa crediteze firma, decat asociatul? Eu am auzit ca nu poate, decat daca este si asociat. :?:



#2 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 28 February 2006 - 11:02 AM

Atata vreme cat administratorul nu este si asociat al SC, are oarecum acelasi statut ca si un salariat. Adica a fost "angajat" sa administreze societatea respectiva. Daca adm ar putea credita firma atunci de ce n-ar putea-o face si contabilul si soferul... etc. De altfel si contul prin care se tine evidenta acestor operatiuni se numeste "Asociati-conturi curente"




#3 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 28 February 2006 - 11:23 AM

Aspectul e mai mult de natura juridica dar in principiu orice persona fizica cred ca poate imprumuta o firma pe baza unui contract nu cred ca numai asociatul firmei.As fi vrut sa argumentez legal dar...



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 February 2006 - 12:08 PM

Nu vad de ce nu poate credita societatea iar suma sa se inregistreze in cont 462- creditori.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 cmfarkas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov, Sf.Gheorghe

Postat 28 February 2006 - 01:50 PM

Multumesc pt raspunsuri. Intre timp ne-am mai interesat, si se zice ca se poate, dar din pacate inca nu am o baza legala. :?



#6 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 01 March 2006 - 01:35 PM

Tine-ne si pe noi la curent te rog.



#7 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2006 - 02:00 PM

Legea 31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare in functie de tipul societatii.
Daca asociatul este si administrator poate imprumuta firma.
Daca nu, eu cred ca trebuie sa mai aflam si alte pareri.



#8 bestuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 March 2006 - 09:15 PM

Este vorba de dreptul civil. Atata timp cat se face un contract de imprumut intre firma si orice persoana fizica autentificat la notariat nu vad unde este problema. Toate efectele comerciale ale acestui contract rezida in inregistrarile contabile ale firmei. Exista conturi de imrumuturi, exista cont de chelt.cu dabanzile, exista cont de creditori diversi, etc. Deci, baza legala exista si aceasta este dreptul comercial si cel civil. Treceti la treaba.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL