Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
procedura rambursare imprumut asociat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


procedura rambursare imprumut asociat

18 replies to this topic

#1 BiuMil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 06:52 PM

Buna ziua

In urma cu cateva luni, eu si sotul meu am infiintat o firma....pana acum am "bagat " bani in ea, iar acum ca am semnat niste contracte am vrea sa recuperam macar o parte din bani. Contabila noastra spune ca nu se poate deoarace toti banii incasati pana cum au intrat direct in contul societatii, nu am luat cash, cu chitanta (caz in care dupa ea am fi putut recupera banii). Eu insa nu prea cred ce spune, ce daca sunt in banca...daca nu incasez niciodata cash inseamna ca banii raman in firma neaparat???

poate imi poate spune cineva care este procedura...se scot din banca si se depun in casierie....sau nu?

multumesc anticipat

bianca



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 28 February 2006 - 06:55 PM

Banuiesc ca banii au intrat in firma in baza unui contract de creditare. exista 2 posibilitati:
1. transferul banilor in contul personal, ca rambursare inprumut firma, dar banca va solicita contractul de imprumut
2. se ridica numerar din banca si se returneaza imprumutul, pe baza dispozitiei de plata

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 BiuMil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 07:08 PM

merci pt raspuns...nu am facut contract pt ca tot ea ne-a pus ca nu e necesar daca suma e mai mica de 10000 eur...pot sa fac retroactiv? banii nu i-am depus deodata, ci de cate ori a fost nevoie...trebuie contract pt fiecare suma???

dispozitia de plata trebuie sa o faca ea, si sa ma duc cu hartia la banca?

cum opereazea in conta? intreb asa multe lucruri pt ca iar o sa ma ia ca nu se poate...si vreau sa am raspunsuri sa ii dau...

merci merci



#4 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2006 - 07:24 PM

la banca in primul rind merge cine are drept de semnatura , si banuiesc ca voi ca asociati, si/sau ca si administratori ai societatii aveti sigur. probabil i ati dat drept de semnatura si contabilei (lucru bun doar daca aveti mare incredere in ea)
in concluzie merge la banca cine are drept de semnatura.
dar cf celor 2 variante spuse de Cristina o sa intimpinati 2 aspecte:
daca doriti transferul prin ordin de plata in contul vostru personal , cu ordin de plata, sigur banca va cere contractul de imprumut iar in cazul multor banci cer acest contract legalizat la notariat sau avocat, asa ca...
mai intii intrebati.
cel mai simplu , toti fac asa, se scot banii din banca in caseria firmei , cu actul "foaie de ridicare numerar"pt "diverse", de catre persoana cu drept de semnatura, si apoi cu "dispozitie de plata" se "restituie creditarea catre asociat" fara nici un fel de problema.
contract de imprumut iti recomand sa faci neaparat , antedatat, de la data primului imprumut catre firma, pt o suma mai mare acoperitoare pt toate celelalte imprumuturi, si sa specifici ca banii se vor da societatii de catre asociat pe masura necesitatilor...
ar mai fi si altele de spus, si f f important toate acestea trebuia sa ti le fi spus contabila !
intrebarile pe care le pui tu tin de bazele contabilitatii pe cere trebuie sa te hotarasti daca vrei sa le stii tu sau contabila ta !?!
e adevrat ca acest forum e extraordinar si de mare ajutor pt orice probleme si intrebari legate de conta, dar nu poate tine loc "de scoala", fara suparare... :roll:
dupa parerea mea e grav ca nu a stiut. :cry:

eu iti recomand sa ti gasesti si o alta contabila/contabil



#5 BiuMil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 08:14 PM

Rucsandra, iti multumesc si sa stii ca nu m-am suparat...contabila, ma rog, nu vreau sa o scuz, dar m-am obisnuit sa verific eu aproape tot ce face.... la urma urmei eu semnez. Plus ca are prostul obicei de a incepe o propozitie cu "Nu se poate..." din acest motiv citesc des forumul asta. S-au scris multe despre imprumuturi cu asociatii, dar nu gasisem nimic despre cum se recupereaza acesti bani.

toate cele bune

Bianca



#6 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 March 2006 - 05:48 PM

Biu Mil, din pacate trebuie s aschimbi contabila. sincer nu inteleg cum multi dintre voi accepta asemenea servicii.
in rest, e ff bine cum ti-au spus ceilalti.



#7 noston

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 24 March 2006 - 04:14 PM

aiurea cu bancile care cer contracte de imprumut pe firma,

sunt si banci care nu cer btrl - si bine fac
de exemplu fac dispozitie de creditare pentru firma, depun banii in casa si
dupa care fac si o alimentare in banca pe diverse incasari

5311 = 4551

581 = 5311

5121 = 581

Cat priveste problema cu returnatul banilor !!! Daca nu ia trecut pe creditare firma, cum ia inregistrat? - inseamna ca a taiat o factura si cui?

adica in acest caz la revedere bani - pentru ca ai vandut/prestat ceva

in rest trebuie sa poti sa recuperezi banii - 4551



#8 noston

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 24 March 2006 - 04:16 PM

aiurea cu bancile care cer contracte de imprumut pe firma,

sunt si banci care nu cer btrl - si bine fac
de exemplu fac dispozitie de creditare pentru firma, depun banii in casa si
dupa care fac si o alimentare in banca pe diverse incasari

5311 = 4551

581 = 5311

5121 = 581

Cat priveste problema cu returnatul banilor !!! Daca nu ia trecut pe creditare firma, cum ia inregistrat? - inseamna ca a taiat o factura si cui?

adica in acest caz la revedere bani - pentru ca ai vandut/prestat ceva

in rest trebuie sa poti sa recuperezi banii - 4551



#9 BiuMil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 04:31 PM

Noston, am intrebat la banca noastra si se pare ca imi cer contract de imprumut. si banii tot pe creditare i-am bagat in firma...nu am taiat factura.

multumesc pt raspuns



#10 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 24 March 2006 - 04:45 PM

exista profesionisti contabili care insista ca in momentul in care asociatul isi recupereaza bani din creditul acordat societatii, atunci sa se taie chitanta.
ori asta se face in baza unui contract de creditare facut intre asociat (asociati) si firma. recunosc ca eu folosesc dispozitiile de incasare-plata si nu am avut probleme pana acum la controalele venite nici de la administratia financiara, nici de la garda financiara si nu exista contract intre asociati si firma.



#11 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 05:24 PM

s-ar putea sa nu-ti ceara contractul de imprumut la banca dar sigur osa-ti ceara balanta sa vada 455.si in momentul in care exista sold iti retragi banii fara probleme.apropo de chitanta, se taie atunci cand asociatul crediteaza societatea: SC x A PRIMIT DE LA ASOCIAT SUMA DE... este alaturi de dispozitia de plata documentul cu regim special cu care demonstrezi ca ai adus bani.nu cred ca asociatul are un exemplar al dispozitiei de incasare catre casierie pt.fiec. plata pe care a facut-o.chitanta la incasarea banilor este obligatoriu de taiat de catre firma.



#12 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 06:45 PM

Si eu m-am intalnit cu aceasta problema. Dar situatia s-a rezolvat relativ simplu. Patronii cumparau diverse lucruri pentru firma, si cum soldul la casa era 0, am facut dispozitie de incasare unde am specificat "creditare firma", apoi cand firma a inceput sa produca am restituit tot pe baza de Dispozitie imprumutul. La banca poti merge si retrage numerar pentru probleme diverse.



#13 noston

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 25 March 2006 - 07:04 PM

eu nu am taiat chitante pana acuma sunt doi asociati pe firma,
dar folosesc analitice distincte pentru sumele depuse,

Cat despre banci, intradevar sunt banci si banci, si nu intotdeauna cele mari sunt si cele mai bune....

cautati si o sa vedeti.....



#14 BiuMil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2006 - 11:06 PM

teoretic....., banii imprumutati anul trecut si nerambursati, mai pot rambursati anul asta? sa spunem ca dupa ce am imprumutat o anumita suma in noiembrie, nu am avut alte incasari pana in ianuarie.
In conditiile in care situatiile pe anul trecut sunt incheiate, se mai poate face ceva?

multumesc



#15 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 27 March 2006 - 01:14 PM

normal ca da. banii pot fi recuperati oricand exista incasari. nu conteaza ca trec de pe un an pe altul.



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 01:36 PM

Bineinteles ca poti recupera banii oricand. Singura conditie este sa ai de unde, adica sa existe lichiditati in casa sau banca. Retragi bani din contul firmei pt. cheltuieli diverse pe care nu trebuie sa le justifici si faci dispozitie de plata catre casierie pe numele asociatului cu suma dorita, avand ca explicatie "retragere finantare"sau "restituire creditare".



#17 BiuMil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2006 - 11:50 AM

daca am card pe firma, pot sa ii retrag pur si simplu si sa ii inregistrez in casierie iar apoi fac dispozitie de restituire creditare?

multumesc mult mi-ati fost de mare ajutor



#18 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 01 April 2006 - 09:02 AM

cineva a spus mai sus
"este alaturi de dispozitia de plata documentul cu regim special cu care demonstrezi ca ai adus bani.nu cred ca asociatul are un exemplar al dispozitiei de incasare catre casierie pt.fiec. plata pe care a facut-o.chitanta la incasarea banilor este obligatoriu de taiat de catre firma."

-chiar este obligatorie chitanta la incasarea imprumutului?nu este suficienta dispozitia de incasare?care ar fi baza legala?
-si in cazul creditarilor,fara contract de imprumut,e necesara chitanta?



#19 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2006 - 01:02 PM

S-a mai discutat de n ori subiectul asta cu chitanta si DP.
Documentul care atesta ca ai platit niste bani este CHITANTA.
Dispozitia de plata este document intern al societatii care circula intr-un singur exemplar de la departamentul contabilitate pana la casierie. NU se elibereaza dispozitie de plata celui care plateste.

Am sa incerc sa fac o analogie cu un magazin en-detail:

Eu merg la raionul de haine de unde aleg un costum. Mi se da un bon scris de mana (dispozitia de plata catrea casierie). Cu acel bon merg la casierie unde platesc si mi se elibereaza CHITANTA. Chitanta ramane la mine care am platit iar bonul ala stampilat il dau inapoi la raion.

Asa ca este obligatorie taierea chitantei la incasarea imprumutului.

Cum difera teoria de practica ... de multe ori se trece cu vederea taierea chitantei, dar asta nu iseamna ca s-a legiferat cumva sa nu se mai dea chitanta si sa se inlocuiasca cu DP.

Creditari fara contract? Mai repede faci contract si nu dai chitanta decat sa dai chitanta fara sa ai contract.
Cauza - efect
Contract - dispozitie de plata - chitanta






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL